سقوط چشمگیر خرید طلا در ایران

شورای جهانی طلا اعلام کرد، خرید طلا در ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ در ایران ۶/ ۱۴ تن بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۳۸ درصد افت داشته و نسبت به دوران قبل از تحریم‌ها کمتر از نصف شده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۱ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، تقاضای طلا در ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۷، قبل از تحریم‌های آمریکا، بالای ۳۴ تن بود. زیورآلات معمولا جنبه تزئینی دارد و افت خرید آن حاکی از کاهش درآمد خانوارها در کشور است؛ خصوصا اینکه ارزش پول ملی ایران نیز افت کرده و مردم در تلاش هستند دارایی‌های ریالی خود را به ارزهای خارجی تبدیل کنند یا اینکه در بازار سکه و شمش طلا سرمایه‌گذاری کنند. آمار شورای جهانی طلا نشان از افزایش چشمگیر تقاضای سکه و شمش طلا در ایران دارد.

بر اساس گزارش جدید این نهاد بین‌المللی، ایرانی‌ها در ۹ ماه ابتدایی سال جاری میلادی بیش از ۲۸ تن سکه و شمش طلا خریداری کرده‌اند. خصوصا خرید سکه و شمش طلا توسط ایرانی‌ها در سه ماهه سوم ۲۰۲۰ که در آن ارزش ریال با شتاب بیشتری رو به سقوط نهاد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. علت دیگر افزایش تقاضای شمش طلا و سکه در ایران طی سه ماهه سوم ۲۰۲۰ (تقریبا معادل تابستان)، رشد قیمت طلا در بازارهای جهانی است که در نیمه مردادماه رکورد دو هزار و ۴۱ دلار برای هر انس را شکست و نسبت به ابتدای سال جاری میلادی حدود ۳۵ درصد افزایش قیمت داشت. البته اکنون قیمت طلا نسبت به نیمه مرداد مقداری کاهش یافته و به زیر ۱۹۰۰ دلار رسیده، اما هنوز هم بسیار بالا است.

رشد قیمت طلا در بازارهای جهانی انگیزه مضاعفی برای خرید آن توسط مردم ایران به امید افزایش هر چه بیشتر قیمت طلا و حفظ دارایی‌های ریالی بود. تقاضای شمش طلا و سکه در ایران طی ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۷، یعنی قبل از تحریم‌های آمریکا زیر ۱۴ تن، یعنی نصف دور مشابه امسال بود. هم‌اکنون قیمت دلار در بازارهای آزاد ایران بالای ۲۸ هزار تومان است و حتی دو هفته قبل به رکورد ۳۲ هزار تومان نیز رسید.

بدین ترتیب نرخ دلار در بازارهای آزاد ایران در بالاترین حالت، نسبت به ابتدای سال جاری خورشیدی دو برابر شده بود، اما قیمت سکه بهار آزادی بسیار بیش‌تر از دلار افزایش قیمت داشت. ابتدای سال جاری قیمت سکه امامی ۴/ ۶ میلیون تومان بود، اما دو هفته پیش به ۱۴ تا ۱۶ میلیون تومان رسید و اکنون دوباره به حدود ۱۴ میلیون تومان عقب نشینی کرده است. علت رشد بیشتر قیمت سکه در مقایسه با دلار در این نکته است که قیمت طلا در بازارهای جهانی نیز افزایش یافته بود. بدین ترتیب، بسیاری از مردم برای جلوگیری از افت ارزش دارایی‌های ریالی خود رو به بازار شمش و طلا آوردند که بر خلاف جواهرات، اصولا بازاری برای سرمایه‌گذاری است.

پاسخ دادن