سقوط ۱۷ درصدی بیت کوین

قیمت بیت کوین روز پنجشنبه ۱۸ شهریور ماه با ۱.۲۳ درصد کاهش، به ۴۶,۱۵۹ دلار معادل ۱,۳۰۷,۲۲۰,۹۶۶ تومان رسید.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

بیت کوین همچنان در مسیر کاهشی حرکت می‌کند. بالاترین قیمت بیت کوین، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ معادل ۶۴,۸۶۳.۰۹ دلار بوده که هم اینک ۲۸.۸۱ درصد پایین‌تر از آن زمان قرار دارد. تعداد واحد‌های در گردش بیت کوین ۱۸.۸۱ میلیون و تعداد کل واحد‌های آن ۲۱ میلیون خواهد بود.

ساعاتی پس از آنکه السالوادور، کشورآمریکای مرکزی، بیت کوین را به عنوان یک ارز رسمی اعلام کرد، قیمت این ارز دیجیتال تا ۱۷ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح خود طی یک ماه اخیر رسید.

در زمان صعودی بودن بازار بیت کوین، معاملات با لورج بالا افزایش پیدا کردند. اکنون با افت قیمت بیت کوین در حالیکه بسیاری از سفارشات شورت، نقد شده اند، کسانیکه لورج بالایی داشتند به شدت متضرر شدند.

در معاملات شبانه‌روز گذشته، بیت‌کوین با افتی ۱۰٫۵ درصدی به سطح ۴۶ هزار واحدی سقوط کرد. حجم معاملات شب گذشته ۶۶ میلیارد دلار بود و حالا ارزش بازار پادشاه رمزارز‌ها به ۸۶۰ میلیارد دلار رسیده است.

هم اکنون مقاومت فعلی در سطح ۴۷۵۰۰ دلار قرار دارد. اولین مقاومت عمده نیز در نزدیکی سطح ۴۸۵۰۰ دلار است. بسته شدن معاملات با قیمتی بیش از ۴۸۵۰۰ دلار می‌تواند موجب رشد بیشتر بیت کوین در آینده نزدیک شود. در این صورت، مانع بعدی در نزدیکی سطح ۵۰۰۰۰ دلار ظاهر خواهد شد.

در صورتیکه بیت کوین نتواند مقاومت ۴۸۵۰۰ دلار را شکست دهد، یک افت دیگر اتفاق می‌افتد. در این حالت، اولین حمایت در نزدیکی سطح ۴۶۵۰۰ دلار خواهد بود. اولین حمایت عمده نیز در نزدیکی سطح ۴۶۰۰۰ دلار قرار خواهد داشت. شکستی زیر سطح ۴۶۰۰۰ دلار اتفاق می‌افتد و قیمت افت بیشتری پیدا می‌کند. در چنین وضعیتی، قیمت می‌تواند حمایت ۴۳۵۰۰ دلار را تست کند.

قیمت این ارز دیجیتال تا ۱۷ درصد کاهش یافته است و به پایین‌ترین سطح خود طی یک ماه اخیر رسید.

شاخص گلکسی کریپتوی بلومبرگ که نوسانات بزرگ‌ترین ارزهای دیجیتال را رصد می‌کند، در یک لحظه تا ۱۹ درصد کاهش یافت.

بر اساس داده‌های Bybt، یک پلتفرم معاملات آتی و اطلاع‌رسانی ارزهای دیجیتال، سرعت سقوط قیمت بیت کوین احتمالاً به دلیل اینکه بیش از ۳۳۶۰۰۰ معامله‌گر حساب‌های خود را در ۲۴ ساعت گذشته بستند، افزایش یافته است.

این کاهش قیمت در حالی صورت می‌گیرد که بیت کوین با یکی از بزرگترین آزمایشات در تاریخ ۱۲ساله خود روبرو است چرا که السالوادور اولین کشوری است که آن را به عنوان یک ارز قانونی انتخاب کرده است.

نایب بوکله، رئیس جمهور السالوادور، در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که کیف پول دیجیتالی مورد استفاده در پروژه ملی این کشور پس از بسته شدن زودهنگام به دلیل اشکالات فنی، اکنون قابل بارگیری است.

این کیف پول، معروف به چیوو، برای کاربرانی که با کد ملی ثبت نام می‌کنند، دارای بیت کوین به ارزش ۳۰ دلار آمریکا است.

بوکله همچنین اعلام کرد که وی با وجود کاهش قیمت به خرید بیت کوین ادامه داده است و ۱۵۰ سکه جدید به دارایی‌های این کشور اضافه شده است و این کشور اکنون ۵۵۰ بیت کوین دارد.

معامله گران همچنین عملکرد ضعیف بیت کوین را به عنوان یک عامل نگرانی توصیف کردند. در دهه گذشته، سپتامبر تنها ماهی است که بیت کوین نتوانسته بازدهی مثبتی از خود نشان دهد. داده‌های گردآوری شده توسط بلومبرگ نشان می‌دهد این توکن طی شش سال از ۱۰ سال گذشته در طول ماه سپتامبر کاهش یافته و به طور متوسط بیش از ۶ درصد از دست داده است.

اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان، نیز افت کرد و از ۳۹۰۰ دلار آمریکا به حدود ۳۰۰۰ دلار در چند دقیقه رسید تا ضرر آن به حدود ۱۳ درصد برسد.

بسیاری از تحلیلگران از نوسانات بیت کوین مبهوت مانده اند. این سکه به دلیل نوسانات خود مشهور است اما سرعت سقوط و جبران برخی از ضررها بسیاری را غافلگیر کرد.

پاسخ دادن