سکته قلبی چه زمان رخ می‌دهد؟

اقتصادبرتر

یک حمله قلبی (سکته قلبی) زمانی رخ می دهد که یک منطقه از عضله قلب به علت نرسیدن اکسیژن کافی به آن محل دچار صدمه دائمی یا مرگ سلولی شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۷ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، بیشتر حملات قلبی توسط یک لخته که یکی از رگ های کرونر را مسدود می کند ( رگ های خونی که خون و اکسیژن را به عضله قلب می رسانند ) ایجاد می شوند.لخته معمولاًدر یک رگ کرونر که قبلاً به علت تغییرات دیواره رگ ،باریک شده ،تشکیل می شود.

لخته درون رگ کرونری جریان خون و اکسیژن رسانی به عضله قلبی را مختل می کند،که سبب مرگ سلول های قلبی در آن ناحیه می شود.ماهیچه قلبی آسیب دیده توانایی خود برای انقباض را از دست می دهد.

چه عوامل خطرابتلا به بیماری عروق کرونر و حمله قلبی را افزایش می دهد ؟

سیگار
فشار خون بالا
چربی زیاد رژیم غذایی و افزایش چربی خون
بیماری قند خون کنترل نشده
افزایش سن
کم تحرکی
وراثت

علائم سکته قلبی چیست ؟

مهم ترین علامت ، درد قفسه سینه با مشخصات زیر است:

درد قفسه سینه و پشت جناق(استخوان وسط سینه)

اغلب درد از ناحیه سینۀ شما به بازوها یا شانه؛گردن؛دندان ها؛ فک یا پشت انتشار می یابد.گاهی اوقات درد تنها در یکی از این نواحی احساس می شود
درد بطور معمول بیش از ۱۵ دقیقه طول می کشد و با استراحت یا مصرف دارو برطرف نمی شود ولی در بسیاری افراد ،بخصوص در افراد مسن و بیماران دیابتی درد ممکن است ناچیز یا حتی اصلاً وجود نداشته باشد(“حملۀ قلبی خاموش”).
ممکن است علائمی چون نفس تنگی ، احساس سبکی سر، سرگیجه ، غش کردن ، تهوع یا استفراغ و تعریق به تنهایی یا همراه درد سینه وجود داشته باشد.

درمان سکته قلبی چگونه است

حمله قلبی یک اورژانس پزشکی است ، بستری در بخش مراقبت های ویژه قلب مورد نیاز است.پایش مداوم نوار قلب سریعاً آغاز می شود اهداف درمان شامل توقف پیشرفت حمله قلبی ،کاهش بار قلب و پیشگیری از عوارض می باشد .

داروها و مایعات مستقیماً از راه یک کاتتر داخل وریدی به درون یک سیاهرگ تزریق می شوند. معمولاً اکسیژن تجویز می شود، حتی اگر اکسیژن خون طبیعی باشد. این امر اکسیژن کافی در اختیار بافت های بدن می گذارد و کار قلب را کم می کند.

نیترو گلیسرین وریدی یا سایر داروها برای کنترل درد و کاهش نیازقلب به اکسیژن بکار می روند. مورفین و داروهای مشابه ضد دردهای قوی هستند که ممکن است برای تسکین درد یک حمله قلبی تجویز شوند.

بر اساس شرایط بیمار و نوع سکته قلبی ممکن است از داروهای ترومبولیتیک(داروهای حل کننده لخته) در عرض ۱۲ ساعت پس از شروع درد سینه استفاده شود و داروهای ضد انعقادی برای پیشگیری از تشکیل لخته های جدید تجویز می شود.

جراحی و سایر اقدامات

آنژیوپلاستی اورژانس کرونر ممکن است برای باز کردن شریانهای کرونر مسدود لازم باشد.این روش درمانی را می توان بجای درمان ترومبولیتیک استفاده کرد؛یا در بیمارانی که داروهای ترومبولیتیک نباید استفاده شوند ممکن است بکار رود.وسیله ای بنام استنت اغلب حین آنژیوپلاستی داخل شریان گذاشته می شود.این امر برای اطمینان بیشتر است که شریان کرونری تازه باز شدۀ بعد از جراحی همچنان باز بماند.پیوند بای‌پس عروق کرونری بصورت اورژانس ممکن است در برخی بیماران نیاز باشد.

تفاوت بین حمله قلبی و ایست قلبی چیست؟

ساده‌ترین راه برای تمایز این دو مسئله این است که حمله قلبی ناشی از اشکال در سیستم گردش خون، به علت مسدود شدن ‌یکی از عروق و توقف جریان به سمت قلب، است؛ اما ایست قلبی یک مسئله الکتریکی، ناشی از خطای عملکردی الکتریکی و در نتیجه توقف کامل ضربان قلب است.

در طی یک حمله قلبی، یک شریان که خون مورد نیاز قلب را تأمین می‌کند، مسدود می‌شود، که می‌تواند به علت مشکلات بهداشتی مختلف مانند سیگار کشیدن، فشارخون یا کلسترول بالا، چاقی، عدم ورزش و یا رژیم غذایی نامناسب باشد. همه این‌ها ناگهان باعث می‌شوند قلب اکسیژن کافی به دست نیاورد، بنابراین بخشی از قلب شروع به مردن می‌کند، در حالی که ضربان قلب به طور کامل متوقف نمی‌شود. اگر این مسئله برای مدت طولانی بدون درمان رها شود، آسیب بیشتر خواهد شد.

از طرف دیگر، ایست قلبی زمانی رخ می‌دهد که سیستم الکتریکی قلب تخریب شود. این مسئله موجب ضربان قلب نامنظم یا آریتمی خواهد شد و ناگهان قلب را از خون‌رسانی بازمی‌دارد و آن را متوقف می‌کند که در نتیجه خونرسانی به مغز، ریه و سایر ارگان‌های حیاتی قطع می‌شود، به این معنی که اگر کمک‌رسانی فوری اتفاق نیفتد، شانس زنده ماندن بسیار ضعیف خواهد شد.

در مسئله ایست قلبی، ۹۲ درصد افراد، حتی قبل از اینکه به بیمارستان برسند، از دنیا می‌روند و فقط ۶ درصد مردم نجات پیدا می‌کنند که البته نمی‌دانیم چند نفر از این ۶ درصد به زندگی قبلی‌شان بازمی‌گردند.

نشانه‌های ایست قلبی چیست؟

تا اینجا، همه ما متوجه تفاوت حمله قلبی و ایست قلبی شدیم. اما چگونه باید این دو مسئله را، اگر برای فردی در مقابلمان اتفاق افتاد، از هم تفکیک کنیم؟ اولاً، حمله قلبی علائم کاملاً متفاوتی نسبت به ایست قلبی بروز می‌دهد که شامل درد قفسه سینه، ناراحتی‌هایی در قسمت فوقانی بدن، تنگی نفس، عرق سرد و یا استفراغ است. این علائم می‌توانند فوری اتفاق بیفتند، اما معمولاً چند روز یا چند هفته قبل از وقوع حمله قلبی واقعی نیز می‌توانند خود را نشان دهند.

درد قفسه سینه هنوز شایع‌ترین علامت است، اما در زنان ممکن است درد در قسمت‌های دیگری تجربه شود، مثلاً در بازوها، گردن، کمر یا احساس خستگی بسیار مفرط و سبکی سر.

در موارد ایست قلبی، ممکن است فرد دقیقاً قبل از ایست قلبی، علائمی را تجربه نکند. توقف قلب، می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که فرد ظاهری کاملاً طبیعی دارد و ناگهان به زمین می‌افتد، جریان تنفسش قطع می‌شود و دیگر حرکت نمی‌کند، زیرا جریان خون به یک باره از حرکت بازمی‌ایستد. افراد دچار ایست قلبی ممکن است هرگز هیچ علامتی از خود نشان ندهند، یا فقط چند ثانیه قبل از اتفاق، احساس ناخوشایندی را تجربه کنند. ایست قلبی یک اتفاق ناگهانی و هشداردهنده است. شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که از کجا بفهمیم که فرد مورد نظر، غش نکرده و دچار ایست قلبی شده؟ اگر کسی به دلیل سرگیجه غش کند، احتمالاً به آرامی به زمین می‌افتد و هنوز نفس می‌کشد و رنگ پوست نرمالی دارد. اما بر زمین افتادن فردی که دچار ایست قلبی شده، خیلی سریع اتفاق می‌افتد، دیگر نفس نمی‌کشد و حرکت نمی‌کند و رنگ پوستش خیلی سریع به آبی تغییر می‌کند.

اگر فردی دچار ایست قلبی شد، باید چه کنیم؟

اگر فردی را دیدید که به علت ایست قلبی به زمین افتاده، سریعاً با ۱۱۵ تماس بگیرید و بلافاصله CPR (احیای قلبی _ ریوی) را شروع کنید. با گذشت هر دقیقه بدون CPR، شانس زنده ماندن فرد ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.
در این مورد، سه مرحله ضروری وجود دارد که باید بدانید:
*بررسی کنید که آیا فرد پاسخ‌گوی سؤالات شما هست یا خیر؟ آیا در تلاش برای یافتن راهی برای تنفس یا حرکت می‌باشد یا خیر؟
*به‌محض اینکه متوجه شدید فرد هیچ واکنشی ندارد، با ۱۱۵ تماس بگیرید.
*شروع به فشردن قفسه سینه با تنها یک دست کنید (دست‌هایتان را به هم متصل کنید و کف یک دست را باز کرده، سریع و سخت، با پاشنه کف دست، بر مرکز قفسه سینه فشار وارد کنید، هر ۱ ثانیه ۲ فشار به عمق حدود ۶ سانتی‌متر را اعمال کنید.)

پاسخ دادن