سناریوی آمریکا در پسا داعش

احمد خادم ‏المله- مدیر مسئول- شکست‏های پی در پی آمریکا در خاورمیانه، «ترامپ» و تیم جمهوریخواهان کاخ سفید را دچار سردرگمی کرده و کاخ سفید به دنبال سناریوی جدیدی پس از شکست «داعش» در منطقه و ناکامی آمریکا و اسرائیل در اقلیم است تا شکست‏های منطقه‏ای واشنگتن را تحت الشعاع قرار دهد.

تهران- اقتصاد برتر- ۳ آبان ۹۶

سفرغیر منتظره «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا به منطقه و دیدار با وزیر خارجه عربستان و «العبادی» در عراق حکایت از سردرگمی واشنگتن و طرح جدید ترامپ برای حفظ منافع آمریکا در منطقه در «پسا داعش» دارد.

از نظر آمریکا، داعش که انتظار می‏رفت قوای مقاومت اسلامی در منطقه را تحلیل ببرد شکست خورده و دیگر قادر به پیگیری سیاست‏های واشنگتن در خاورمیانه نیست. سفر ترامپ به عربستان منجر به تشدید اختلافات درونی اعراب خصوصا درگیری میان قطر و عربستان شد که همچنان ادامه دارد، عربستان هنوز درگیر بحران جنگ یمن است. «اسد» در سوریه با شکست داعش پیروز شده و برخلاف انتظار آمریکا پابرجاست، اعلام استقلال «بارزانی» متحد آمریکا و اسرائیل در اقلیم کردستان با ورود نیروهای ارتش عراق به کرکوک ناکام ماند، سیاست آمریکا در ترکیه نیز توفیقی نداشت و «اردوغان» موفق شد کودتای آمریکایی را مهار کند، ایران، روسیه، ترکیه، سوریه و عراق امروز بیش از پیش در مقابله با آمریکا به یکدیگر نزدیک شده‏اند ، نفوذ حزب الله در لبنان بیش از پیش افزایش یافته و نهایتا مواضع ضد ایرانی ترامپ در ماجرای «برجام» باعث تضعیف موقعیت ترامپ در جامعه جهانی خصوصا اتحادیه اروپا شده است.

همه این رویدادها حکایت از شکست سیاست خارجی ترامپ دارد و اکنون کاخ سفید به دنبال سناریو جدیدی در منطقه است تا ناکامی‏های متعدد خود و حامیانش را جبران کند و مانع موفقیت‏های جهانی ایران و متحدانش شود.

سناریو پسا داعش آمریکا چه خواهد بود؟ باید منتظر ماند و تحولات منطقه و جهان را رصد کرد، اما می‏توان حدس زد که رویکرد آمریکا بازگشت مجدد نظامی به منطقه به بهانه مقابله با باقیمانده نیروهای داعش و ایجاد نظم و ثبات در کشورهای منطقه است.

ترامپ که سیاست خارجی «اوباما» در خاورمیانه را زیر سئوال می‏برد امروز خود درمانده ‏تر از اوباما به دنبال سناریوی منطقه‏ ای جدید است تا شکست‏های پیاپی آمریکا را تحت الشعاع قرار دهد.

در این شرایط و قبل از ورود آمریکا به سناریوی جدید لازم است ترامپ یک بار تاریخ دخالت‏های اخیر آمریکا در منطقه در سال‏های گذشته را مرور کند و از شکست سیاست پیشینیان خود درس عبرت بگیرد و سرمایه مردم آمریکا را بیش از این در منطقه به تاراج ندهد.

ورود مجدد نیروهای آمریکا به منطقه به مثابه ورود ارتش این کشور به میدان مینی است که اطلاعی از نقشه آن ندارد و می‏تواند آمریکا را در باتلاق گسترده‏ای بیش از پیش فرو ببرد.

 

پاسخ دادن