سناریو‌های محتمل در انتخابات آمریکا

یک کارشناس مسائل استراتژیک گفت: با توجه به جو عمومی در آمریکا حتما انتخابات ۲۰۲۰ شبیه هیچ یک از انتخابات‌های برگزار شده در تاریخ آمریکا نخواهد بود و احتمالا شاهد روند بسیار پرتنش در داخل آمریکا در زمان برگزاری و بعد از انتخابات خواهیم بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ آبان ۹۹

سید رضا میرطاهر گفت : انتخابات ۳ نوامبر در تاریخ آمریکا بی سابقه است. آمریکا همواره فعالیت انتخابات در کشورهای دیگر بویژه کشورهای در حال توسعه را به چالش کشیده است و با انواع اتهامات از جمله تقلب در انتخابات یا با به‌کارگیری رویه‌های غیرقانونی در کشورهای مخالف خودش مثل روسیه و ایران را به چالش کشیده است و حالا انتخابات در کشور خودش شبیه انتخابات کشورهایی شده است که خودش به آنها ایراد می‌گرفت. وی گفت : ترامپ تاکید دارد، اگر نتیجه دلخواه او نباشد یعنی تقلب شده است و عجیب است که رئیس‌جمهور مستقر که همه نهادهای فدرال را در اختیار دارد این ادعا را مطرح کند؛ چنین ادعایی معمولا از سوی مخالفان رئیس جمهور مستقر مطرح می‌شود. ترامپ برای توجیه اقدامات احتمالی بعد از برگزاری انتخابات از ماه‌ها قبل به شدت رویه‌های انتخابات را زیر سوال برده و با توجه به همه‌گیری کرونا و رای‌گیری پستی تلاش کرده این مساله را زیر سوال ببرد.

این کارشناس مسائل استراتژیک گفت: الان طبق آمار بیش از ۹۱ میلیون نفر مردم آمریکا قبل از ۳ نوامبر رای خود را داه اند یا به صندوق آرا به طور مستقیم ریخته اند یا با پست رای خود را اعلام کرده اند. این میزان مشارکت معادل دو، سوم رای دهنگان در ۲۰۱۶ است و نشان می‌دهد استقبال زیاد بوده است که قابل توجه است و نشان می‌هد که عملا جامعه آمریکا تبدیل به جامعه دو قطبی شده است و دو کاندیدا از طیف گسترده‌ای از هواداران برخوردارند.

میرطاهر با اشاره به برخی مواضع ترامپ مبنی بر عدم پذیرش نتیجه انتخابات در صورتی که برنده نشود گفت : شواهد نشان می‌دهد اگر ترامپ برنده نشود احتمال وقوع درگیری بین هواداران دو کاندیدای مطرح با توجه به اینکه حمل سلاح در این کشور آزاد است محتمل است. وی خاطرنشان کرد: این مساله بسیار مهمی است که در آمریکا گروه‌های شبه نظامی زیاد است که حداقل ۱۰ تا ۲۰ تای آنها از گروه‌های راست افراطی هستند که اخیرا نیز حضورشان را در خیابان‌ها نشان داده اند از این رو معتقدم وقوع درگیری بین هواداران دو نامزد اصلی انتخابات آمریکا در فردای روز انتخابات بعید نیست.

این کارشناس مسائل استراتژیک گفت: اگر نتیجه انتخابات به دعوا کشیده شود و کار به دیوان عالی ختم شود با توجه به اینکه یکی از اعضای این دیوان توسط ترامپ از میان جمهوری خواهان انتخاب شده است، اکنون در این دیوان ۵ به ۴ آرا به نفع جمهوری‌خواهان است و هر دعوایی به دیوان کشیده شود نتیجه اش رای بنفع جمهوریخواهان و ترامپ است و اگر دیوان نتواند کار را تمام کند، مجلس نمایندگان و سنا باید به انتخاب رئیس جمهور و معاون وی بپردازند که درآن مرحله هم باز آرا به نفع جمهوری خواهان است. میرطاهر با بیان اینکه به طور کلی درباره نتیجه انتخابات سه سناریو متصور است اظهار داشت: اول پیروزی قاطع بایدن است که از ۲۷۰ رای الکترال بتواند تا ۳۰۰ رای به دست آورد که ترامپ در آن صورت نمی تواند در این پیروزی مناقشه کند. سناریو دوم این است که ترامپ پیروز قاطع این میدان باشد و در سناریوی سوم اینکه دو نامزد آراء نزدیک به هم داشته باشند که در این صورت هم روند در کل به نفع ترامپ است. معتقدم احتمال وقوع سناریوی سوم محتمل تر است.

پاسخ دادن