سهامداران حقیقی؛ پیشتاز بازار بورس

رشد بورس
اقتصادبرتر

در ماه‌های اخیر صبوری در سهامداری و انجام معاملات به‌موقع، فاکتور بسیار اثرگذاری بوده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر در ماه‌های اخیر صبوری در سهامداری و انجام معاملات به‌موقع، فاکتور بسیار اثرگذاری بوده است. بسیاری از نمادها بازدهی مشابه هم داشته‌اند اما رالی صعود و اصلاح آن‌ها متفاوت از هم بوده است. همین باعث شده که برخی که تعداد آن‌ها اندک است بتوانند قبل از اصلاح هر نماد به سمت شرکت‌های موردتوجه دیگر، تغییر سرمایه‌گذاری داشته باشند و خیل عظیمی از غیر حرفه‌ای‌ها، با تشخیص بد موقع روندها، در سقف‌ها وارد و در پایان اصلاح اقدام به خروج کنند. همین عاملی است تا بگوییم تمرکز روی معاملات هم‌اکنون باید در بالاترین سطح ممکن باشد.

دوگانگی در تحلیل‌ها
در مقطعی هستیم که بمباران خبرها و تحلیل‌ها، ذهن را آرام نمی‌گذارد. از یک زاویه‌ای می‌توان به نتیجه رسید که بازار حباب است، از زاویه دیگر به این نتیجه می‌توان رسید که تنها گزینه سرمایه‌گذاری جهت کسب سود ارزی و واقعی، همین بازار سهام است. این دوگانگی در تحلیل‌ها باعث می‌شود که وقتی بازار مثبت است سراغ خبرهای خوب و ذهنیت‌هایی برویم که توجیه سرمایه‌گذاری در بازار را اثبات می‌کند و با تلاطم‌های منفی، به تحلیل‌های حبابی وزن بیشتر بدهیم و از ترس مرگ، خودکشی کنیم.

نقدینگی نسبت به شرکت‌های ارزنده بی‌تفاوت نمی‌ماند
این مسئله‌ای است که هم‌اکنون مدیران صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز با آن درگیر هستند. ازیک‌طرف فروش سهام و رشد قیمت‌ها می‌تواند آن‌ها را زیر سؤال ببرد و از طرفی ممکن است قیمت‌های فعلی با تحلیل آن‌ها همخوانی نداشته باشد. بهترین کار این است که فهرستی از شرکت‌هایی تهیه شود که از دید مدیر صندوق یا سرمایه‌گذار، نسبت به سایر بازار ارزنده باشد. در یک دیدگاه میان‌مدت، قطعاً این‌طور نخواهد بود که نقدینگی به شرکت‌های ارزنده بی‌تفاوت بماند اما باید به تحلیل و استراتژی پایبند بود تا موج دریا، کشتی‌های به‌گل‌نشسته را نیز به آب بازگرداند.

همزمان با عرضه ETFها، خبرهای مثبت تائید خواهند شد
نباید اسیر مصاحبه‌ها، هیجان‌ها و تحلیل دیگران شد. تا چند هفته قبل گفته می‌شد که #شپنا تجدید ارزیابی ندارد اما آنگاه ‌که برای بهبود قیمت در ETF دولتی نیاز به رشد قیمت بود، مدیران شرکت تجدید ارزیابی را تائید کردند. حالا هم پس از یک اصلاح قیمتی، مجدداً موجی از خبرها می‌رسد. این مسئله هم‌اکنون در مورد #فملی و #فولاد مصداق دارد که تجدید ارزیابی‌ها تکذیب می‌شود. درواقع وقتی موقع عرضه ETFها برسد، همه خبرهای مثبت تائید خواهد شد. بهترین استراتژی خرید سهام شرکت‌هایی است که شخصاً به آن‌ها اعتقاد و اعتماد دارید، در غیر این صورت در هر ریزموج منفی، فروشنده خواهید شد.

انتقال بیش از ۵۱ هزار میلیارد تومان سرمایه از حقوقی‌ها به حقیقی‌ها
اعداد و ارقام در ۲۹ روز کاری گذشته یعنی از اول تیر نشان می‌دهد، این ۲۹ روز ارزش خرید توسط اشخاص حقیقی ۵۵۴۰۰۵ میلیارد تومان بوده و از طرفی حقیقی در این مدت ۵۰۲۳۶۹ میلیارد تومان در طرف فروش ظاهر شده‌اند، که نشان می‌دهد بیش از ۵۱ هزار میلیارد تومان ارزش خرید افراد حقیقی نسبت فروش افراد حقیقی بیشتر بوده و اما این اختلاف در فروش‌های قدرتمند حقوقی‌ها بوده است. در این ۲۹ روز گذشته اشخاص حقوقی ۸۶۹۶۳ میلیارد تومان در طرف خرید و ۱۳۸۵۹۹ میلیارد تومان در طرف فروش بوده‌اند. به عبارتی بیش از ۵۱ هزار میلیارد تومان از سرمایه‌ اشخاص حقوقی در این مدت به حقیقی‌ها انتقال یافته است.

#تحلیل_بورس  #تحلیل_بازار

پاسخ دادن