سهام بوئینگ رکورد زد

بوئینگ با کاهش شدید هزینه های خود توانست به سودی بالاتر از پیش بینی های وال استریت دست یابد و همین مساله موجب شد ارزش سهام این شرکت با ثبت یک رکورد جدید، به بالاترین رقم از ۲۰۰۹ تاکنون برسد.

تهران- اقتصاد برتر- ۷ مرداد ۹۶

به گزارش رویترز، دیروز. پس از این که بزرگترین هواپیماساز جهان، به لطف کاهش شدید هزینه های خود، سود ربع دوم و سرمایه در گردش خود را بسیار بالاتر از پیش بینی های وال استریت اعلام کرد و تخمین های یک سال کامل خود را افزایش داد، سهام شرکت بوئینگ با ۸ درصد افزایش به بالاترین میزان تا به امروز خود دست یافت و رکورد زد.

جهش ارزش سهام بوئینگ که بزرگترین افزایش از سال ۲۰۰۹ تا کنون بود، بعد از این حاصل شد که شرکت از رقیب دیرینه خود، ایرباس، در شرایطی که تقاضا برای سفر هوایی بالا است، از لحاظ میزان سفارشات جدید پیشی گرفت.درآمد بویینگ قبلا در این ربع سال به علت حذف تولید هواپیماهای جت پهن پیکر ۷۷۷ و تحویل تعداد کمتری ۷۳۷، حدود ۸ درصد کاهش یافته بود.اما حذف این بخش ها برنامه ریزی شده بود و از طریق کاهش هزینه با ساده سازی خط تولید، حذف ۶۵۰۰ شغل و کاهش هزینه بخش توسعه، بویینگ توانست سود و گردش نقدینگی خود را تا حد قابل توجهی بهبود ببخشد.این شرکت در نظر دارد از بخش خدماتی که در اول جولای افتتاح کرد، ظرف ۵ تا ۱۰ سال آینده، سالانه ۵۰ میلیارد دلار درآمد ایجاد کند.

این تجارت از بخش های نظامی و غیر نظامی بویینگ کمک می گیرد و در حال حاضر سالانه ۱۴ میلیارد دلار درآمد دارد.مدیر اجرایی ارشد، دنیس مویلنبرگ در کنفرانسی تلفنی گفت: شرکت در نظر ندارد بیش از این تغییر ساختار در خود بدهد اما ما به شدت به کاهش دادن هزینه ها ادامه می دهیم.او گفت: ما در پایین آوردن ساختار هزینه خود بی رحم خواهیم بود. تا در نوآوری های آینده سرمایه گذاری بیشتری داشته باشیم.جریان نقدینگی شرکت از فعالیت های ربع دوم سال به نزدیک ۵ میلیارد دلار رسید که دو برابر مقدار ۲.۵ میلیارد دلاری بود که قبلا تخمین زده شده بود.فروش جت های ۷۸۷ دریم لاینر، ۵۳۱ میلیون دلار در این افزایش نقدینگی مشارکت داشته است که این در ۶ سالی که بوئینگ شروع به تحویل هواپیماهایی با فیبر کربن کرده است، دومین درآمد بزرگ شرکت محسوب می شود.ارزش سهام بویینگ در معاملات نیم روز جمعه با ۷.۹ درصد افزایش به ۲۲۹.۲۰ دلار رسید. در کل امسال سهام این شرکت ۳۷ درصد رشد داشته است.

سهام بویینگ که در سال گذشته ۲۳۴ میلیون دلار، یا ۳۷ سنت به ازای هر سهم ضرر کرده بود، در ربع دوم امسال ۱.۷۶ میلیارد دلار و یا ۲.۸۹ دلار به ازای هر سهم سود کرد.

پاسخ دادن