سهام عدالت غیرمستقیم به بورس آمد

سهام عدالت غیرمستقیم به بورس آمد

پس از چندین ماه انتظار، سرانجام آن دسته از مشمولان سهام عدالت که روش آزادسازی غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند، قادر به مشاهده و معامله سهام خود در بورس خواهند شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر سرانجام انتظار سهام عدالتی‌های غیرمستقیم به سر آمد و به زودی تمام سهامداران عدالت که روش آزادسازی غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند، قادر به معامله و فروش سهام خود در بازار بورس خواهند شد.

این اتفاق با ورود اولین شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوط به استان خراسان جنوبی با نماد «وَسِخُراج» کلید خورد و امید است ورود سایر شرکت‌ها نیز به سرعت انجام شده و سهامداران عدالت را خوشحال کند.

طبق اعلام مسئولین ارزش سهام عدالت غیرمستقیم به طور میانگین حدود ۵ میلیون تومان بیش از سهام عدالت مستقیم است که این موضوع مرتبط با عملکرد شرکت‌های استانی در این دوره بوده است.

اولین شرکت سرمایه‌گذاری استانی وَسِخُراج در بورس

امروز یکشنبه مورخ ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، در مراسمی با حضور دکتر علی صحرائی مدیرعامل بورس تهران، شرکت سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی با سرمایه ۶۱۳۹۹ میلیارد ریال با نماد «وَسِخُراج» (Vasekhoraj) هم زمان با عید ولایت به عنوان اولین شرکت سرمایه‌گذاری استانی و پانصد و چهل و هفتمین شرکت در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران، گروه سرمایه‌گذاری‌ها و بخش سایر واسطه‌گری‌های مالی، با کد صنعت ۵۶۹۹ درج و آماده‌ی انجام معامله شد.

به نظر می‌رسد این شرکت‌ها همانند صندوق‌های ETF شامل چند صنعت و سهام باشند اما به طور کلی تحت عنوان یک نماد واحد معامله در آن‌ها انجام بگیرد.

مشمولانی که سهام عدالت خود را به روش غیرمستقیم آزادسازی کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به آدرس panel.sahamedalat.ir و وارد کردن کد ملی، از استانی که سهامشان در شرکت سرمایه‌گذاری آن قرار دارد و همچنین تعداد سهام تعلق‌گرفته به خود کسب اطلاع کنند.

محمد جواد فرهانیان، مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار کشور در این مورد گفت: کسانی که روش غیر مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت انتخاب کرده‌اند می‌توانند تغییر وضعیت دهند.

وی افزود: این هفته ۳۰ درصد بعدی سبد سهام عدالت قابل معامله است. در دور گذشته آزادسازی سهام عدالت، به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌ها، مردم به بانک‌ها و کارگزاری‌ها مراجعه می‌کردند و در این مرحله، مراجعه به بانک‌ها وجود دارد اما بانک‌ها از درگاه کارگزاری خود اقدام به فروش می‌کنند.

فرهانیان تأکید کرد: فروش سبد سهام عدالت محدودیت زمانی ندارد. کسانی که روش مستقیم را برای دسترسی به سبد سهام خود انتخاب کرده و به کارگزاری‌های بازار سرمایه معرفی شده‌اند ممکن است به حساب برخی از آنها پول سهام واریز نشده باشد، زیرا همه سفارش‌ها تکمیل نشده و ناهماهنگی بین بازار پول و سرمایه اتفاق افتاد. اکنون این ناهماهنگی رفع شده است.

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار کشور در پایان خاطرنشان کرد: کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده و سهامشان را نفروخته‌اند اما اکنون به فروش آن نیاز دارند، می‌توانند در سامانه تغییر وضعیت داده و سهام خود را بفروشند.

پاسخ دادن