سهام های دلار محور کدام سهام ها هستند؟

سهام های دلار محور

اقتصاد ایران سالهاست که از نوسانات شدید ارزی و کاهش ارزش ریال رنج می برد، مدریت این نوسانات برای سرمایه گذاران بورسی اهمیت دوچندانی دارد، چرا که عدم مدیریت می تواند سبد سهام انها و بازده انها را به مخاطره بیاندازد.

تهران – اقتصادبرتر – ۹ تیر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، اصطلاح سهام دلاری چیست و برای چه نمادهایی در بورس به کار می رود؟

نمی دانم دقت کرده اید یا خیر اما وقتی صحبت از سهام های دلاری و یا بهتر بگویم سهام شرکتهایی که به دلار وصل هستند همه سریع می گویند پتروشیمی ها ، معدنی ها و صادر کنندگان!
اگر این طور فکر می کنید یک سر به شاخص ها بزنید و شاخص کل بورس و شاخص گروه های صادراتی را بررسی کنید! نتیجه جالب خواهد بود.
انچه مهم است تاثیر این افزایش یا کاهش های نرخ دلار بر صورتهای مالی شرکتهای بورسی است، تاثیری که در اینده در ارزش دارایی ها ، رشد فروش و سوداوری شرکت ، رشد بازده دارایی ها و بازده حقوق صاحبان هسام ، تاثیر منفی که ممکن است بر سرمایه در گردش و مدل ان ایجاد کند و حتی تاثیرات مثبت و منفی بر ساختار سرمایه.
اینها مواردی هستند که باید بدان دقت کرد! اما بو قول کارل یونگ :
همه قضاوت می کنند چون فکر کردن کار سختی است.

امیدوارم به جای تحلیل های سریع و بدون پشتوانه با رویکرد تفکر عمیق به تاثیر دلار بر شرکتها دقت شود.

شاخص کل و شاخص صنایع بورسی

روند مقایسه ای حرکت صنایع با شاخص در پیک های التهابات دلاری و حرکت دلار از یک کانال به کانال دیگر می تواند بسیار آموزنده باشد.
گروه های مختلفی در بورس اوراق بهادار وجود دارند که باید به صورت روشمند حرکت انها را به عنوان یک کلیت با شاخص سنجید و سپس به شرکتها ورود پیدا کرد.
متاسفانه وقتی بحث سهام دلاری مطرح می شود همه یک تعریف ساده از ان ارایه می دهند و بعد سریعا می گویند سهام پتروشیمی ها و معدنی ها را بخرید! اما این یک قسمت از ماجراست.
باید دید چه شرکتهایی بیشترین اسیب را از این رویداد می بینند
چه شرکتهایی خنثی رفتار می کنند
چه شرکتهایی بیشترین منفعت را می برند

این تحلیل های یکشبه و یا خطی نیستند!

شاخص دلار جهانی و تاثیر ان بر سایر بازارهای جهانی چگونه بر بورس تهران اثر می گذارد؟

تولید کالاها وابسته به آب‌وهوا و زمین‌شناسی است و کشورها توانایی تولید همه مواد اولیه را ندارند، اما این مواد خام در سراسر جهان نیاز هستند و کشورها باید به نحوی این نیاز را رفع کنند. خریداران خارجی این کالاها، معاملات خود را با دلار انجام می‌دهند.

پس زمانی که ارزش دلار کاهش یابد، آ‌ن‌ها قدرت خرید بیشتری خواهند داشت، چراکه می‌توانند با پرداخت دلار کمتری به همان میزان خرید کنند.

مثلا هنگامی‌که خریدار اروپایی قصد خرید نفت، ذرت یا سویا را دارد و ارزش دلار نسبت به یورو بالا رفته، او باید مبلغ بیشتری یورو برای خرید خود بپردازد. در این حالت بالا رفتن هزینه به یورو، به کاهش مقدار تقاضا برای این کالاها منجر می‌شود.

تقویت شاخص دلار به این معناست که کالاهای اساسی در سایر کشورها گران‌تر می‌شوند و این گرانی عامل اصلی فروکش کردن تقاضا در جهان است. بررسی‌های انجام‌شده در کشورهای کانادا، استرالیا، برزیل، روسیه و آفریقای جنوبی نشان داده است که با کاهش قیمت مواد خام، ارزش ارز این کشورها هم پایین آمده است.

*دکتر پیمان مولوی

پاسخ دادن