سهم اوپک در بازار کوچک‌تر می‌شود

سهم اوپک در بازار کوچک‌تر می‌شود

هرچند که به دلیل توسعه اقتصادی جهانی، تقاضای انرژی نیز افزایش یافته اما با توجه به رشد تولید نفت شیل ایالات‌متحده و همچنین روند توسعه تولید نفت از منابع غیرمتعارف، پیش‌بینی می‌شود که سهم اوپک در بازار نفت طی پنج سال آینده کوچک‌تر شود.

تهران – اقتصادبرتر –  ۱۴ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بلومبرگ، طبق گزارش چشم‌انداز جهانی نفت اوپک در سال ۲۰۱۹ ، پیش‌بینی می‌شود تولید نفت خام و سایر میعانات این سازمان تا سال ۲۰۲۴ میلادی به ۳۲٫۸ میلیون بشکه در روز کاهش یابد و این در حالیست که تولید کنونی اوپک در سال جاری میلادی برابر با ۳۵ میلیون بشکه در روز است. افزایش فعالیت‌های اقلیمی در غرب و توسعه استفاده از سوخت‌های جایگزین، قدرت تقاضای طولانی‌مدت نفت را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد. سازمان کشورهای صادرکننده نفت در این گزارش پیش‌بینی‌های میان‌مدت و بلندمدت تقاضای نفت خود را کاهش داده است.

در چند سال گذشته در پی توافق اوپک با روسیه و سایر کشورهای غیرعضو برای حمایت از بازار، عرضه این سازمان کاهش یافته است، اما از سوی دیگر این کاهش تولید اوپک و افزایش قیمت‌های نفت، منجر به افزایش تولید کشورهایی مانند آمریکا شده است و انتظار می‌رود که اوپک در سال ۲۰۲۰ نیز میزان عرضه خود را محدود کند. محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک در پیشگفتار این گزارش نوشت: «با توجه به اینکه افزایش تولید نفت شیل آمریکا فراتر از انتظار بوده، در نتیجه چشم‌انداز عرضه غیر اوپک به شدت مورد تجدیدنظر قرار گرفته است.»

بارکیندو در ادامه گفت: «در طولانی‌مدت، انتظار می‌رود که اوپک اکثر نیازهای بازار نفت را برآورده سازد.» انقلاب نفت شیل ایالات‌متحده که به کمک بهره‌گیری از فناوری جدید صورت گرفته، امکان دسترسی و بهره‌برداری بسیاری از ذخایر نفتی که پیشتر غیراقتصادی بود را فراهم کرده و به همین دلیل رکورد تولید نفت این کشور بیشتر شده است. عرضه اوپک در سال‌های اخیر به دلیل طرح کاهش تولید و همچنین تحریم‌های ایالات‌متحده علیه برخی از اعضای اوپک یعنی ونزوئلا و ایران، کاهش یافته است. اوپک پیش‌بینی می‌کند که عرضه نفت شیل ایالات‌متحده از ۱۶٫۹ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۱۶٫۹ میلیون بشکه در سال ۲۰۲۴ برسد و البته پیش‌بینی می‌شود که پس از آن روند رشد نفت شیل کند شود و در سال ۲۰۲۹ به اوج خود یعنی ۱۷٫۴ میلیون بشکه در روز برسد. پیش‌بینی کاهش تقاضا اوپک پیش‌بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در میان‌مدت کاهش داده است. این سازمان که تقریباً یک سوم از عرضه جهانی نفت را در دست دارد، اکنون پیش‌بینی می‌کند که مصرف نفت در سال ۲۰۲۳ به ۱۰۳٫۹ میلیون بشکه در روز برسد و این در حالی است که این سازمان در گزارش سال گذشته خود، مصرف نفت را ۱۰۴٫۵ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرده بود. در طولانی‌مدت انتظار می‌رود که تقاضای نفت ۱۲ میلیون بشکه در روز افزایش یابد و تا سال ۲۰۴۰ میلادی به ۱۱۰٫۶ میلیون بشکه در روز برسد که این مقدار نیز نسبت به پیش‌بینی سال گذشته این سازمان، کاهش یافته است. اوپک در این گزارش به کاهش اخیر پیش‌بینی‌های رشد اقتصادی به علاوه افزایش بهره‌وری و استفاده از سایر سوخت‌ها برای چشم‌انداز تقاضای نفت اشاره کرد. طبق این گزارش، پیش‌بینی می‌شود که میزان مصرف نفت در کشورهای صنعتی یا کشورهایی که در سازمان همکاری و توسعه اقتصادی قرار دارند پس از سال ۲۰۲۰ کاهش یابد. طبق اعلام اوپک، هرچند که خودروهای الکتریکی همچنان سهم بسیار کمی از ناوگان جهانی حمل و نقل را به خود اختصاص داده‌اند، اما افزایش آنها رشد چشمگیری داشته است. خودروهای الکتریکی تا سال ۲۰۴۰ میلادی تقریباً نیمی از کل خودروهای مسافری جدید در کشورهای عضو OECD را تشکیل می‌دهند که تقریباً یک چهارم آنها در چین و بیش از ۲۶ درصد آنها در سطح جهان هستند. اوپک همچنان امیدوار است به لطف ذخایر فراوان و ارزان‌قیمت برای استخراج نفت، تولید را در دهه‌های آینده افزایش دهد. انتظار می‌رود میزان تولید از جانب تولیدکنندگان غیر اوپک در سال ۲۰۲۶ به ۷۲٫۶ میلیون بشکه در روز برسد و تا سال ۲۰۴۰ به ۶۶٫۴ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

پاسخ دادن