سهم ناچیز مسکن از تسهیلات بانکی

اقتصاد برتر

آذرماه سال گذشته رئیس جمهوری دستور داد که بانک‎ها ۲۰ درصد از تسهیلات خود را به  مسکن اختصاص دهند ولی آمار ها امسال نشان می دهد فقط ۵.۵ درصد وام‎ها به بخش مسکن پرداخت شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، خردادماه سال گذشته سهم مسکن از وام‎های بانکی ۱۳.۵ درصد اعلام شد. سپس حسن روحانی رئیس جمهوری  در آذرماه ۹۸ دستور داد این رقم به ۲۰ درصد از کل تسهیلات افزایش پیدا کند. ۱۹ آذرماه نیز محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: «به منظور وحدت رویه تمامی بانک‌ها برای تخصیص ۲۰ درصدی منابع بانک های کشور به بخش مسکن، کمیته کاری مشترک بین بانک‌ها و وزارت راه و شهرسازی تشکیل می‌شود».

فعالان بخش مسکن معتقدند با توجه به پیشران بودن این حوزه در اقتصاد کشور و نیاز سالیانه به یک میلیون واحد مسکونی، افزایش سهم حوزه مسکن از تسهیلات بانکی، رشد سقف وام‎ها و افزایش مدت بازپرداخت مسکن ضروری است. با این حال الزام بانک‎ها به اختصاص حداقل ۲۰ درصد از تسهیلات به حوزه مسکن بر اساس آمار چندان جدی گرفته نمی شود. البته نمی توان کاهش معاملات و افت ساخت و ساز را در این مساله بی تاثیر دانست. با توجه به کاهش معاملات ملک ناشی از رشد قیمت‎ها و افت تمایل برای تولید مسکن ناشی از نبود چشم انداز روشن از بازده سرمایه، ساخت و ساز در شهر تهران نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد و نسبت به سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۷۶ درصد کاهش یافته است.

آمار تسهیلات پرداختی در شش ماهه ابتدای سال جاری نشان می دهد که اوضاع مسکن چندان خوب نیست. بانکها در نیمه نخست امسال ۶۹۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده اند که بخش مسکن ۳۹ هزارمیلیارد تومان آن را شامل می شود. یعنی فقط ۵.۵ درصد وام‎ها به حوزه مسکن اختصاص یافته که از این میزان ۳۰ درصد به خرید و ۷۰ درصد به ساخت تعلق داشت. به بیان دیگر سهم ساخت و ساز از کل تسهیلات بانکی ۱.۵ درصد بوده است.

محمد سرگزی عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه بانک‎ها از دستور  رئیس جمهوری برای افزایش سهم مسکن از تسهیلات به ۲۰ درصد سرپیچی می‎کنند مدعی شده که دولت برای تقویت بخش ساخت و ساز و بهبود وضعیت بازار مسکن جدی نیست.

 وی گفته است: یکی از مشکلات کنونی در حوزه ساخت و ساز مسکن، نبود مشوق های مالی و تسهیلاتی است، به طور حتم اگر زمینه برای فعالیت هر چه بیشتر سازندگان فراهم شود، بخش تولید مسکن رونق خواهد گرفت و این مسأله تأثیر گسترده ای در اقتصاد کشور می گذارد.

1 پیام

  1. با سلام
    ممنون از زحمات شما مطلب خوبی بود فقط امار ساخت و ساز و خرید مسکن رو اشتباه حساب کردید
    ۵٫۵ درصد کل وام ها مال مسکن هست که ۳۰ درصد ان که مربوط به خرید است برابر ۱٫۶۷ درصد از کل وام ها میشود که برابر مبلغ ۱۱٫۷ هزار میلیارد تومان است و ۷۰ درصد که برای ساخت و ساز است برابر ۳٫۹۱ درصد از کل وام ها میشود که برابر ۲۷٫۳ هزار میلیارد تومان است

پاسخ دادن