سهم ۳ درصدی ایران از بازار میوه روسیه

نائب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: میزان دورریزی محصولات کشاورزی در ایران حدود ۳۰ درصد است؛ مطابق با آمار گمرک و وزارت کشاورزی ۵ درصد از محصولات کشاورزی صادر می‌شود و اگر ۲۵ درصد از تولید را صادر کنیم در بازار داخلی خللی ایجاد نمی‌شود و از ضایعات و دورریزها جلوگیری می‌کنیم؛ اما همانگونه که اشاره کردم زیرساخت‌های لجستیک برای حمل محصولات کشاورزی را نداریم و آن‌ها را دور می‌ریزیم.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۳ تیر ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایلنا، صدرالدین نیاورانی با اشاره به کاهشی شدن روند صادرات میوه و صیفی‌جات به روسیه، گفت: تجربه سال‌های پیش نشان می‌دهد با آغاز فصل تابستان اقلام صادراتی به این کشور کاهشی می‌شود چراکه بازار روسیه با محصولات ارمنستان و آذربایجان تامین می‌شود. همچنین محصولات کشاورزی روس‌ها در این بازه زمانی به‌دست می‌آید. صادرکنندگان از فرصت تحریم‌ها علیه روسیه بهره و میزان صادرات به این کشور را توسعه داده‌اند،  زیرساخت‌های توسعه صادرات در کشور ما فراهم نشده است از این‌رو نمی‌توان سهم واقعی خود را از بازار روسیه تصاحب کنیم.

نیاورانی ادامه داد: ایران قابلیت کنترل بازار گل زینتی روسیه را دارد اما از آنجایی‌که حمل هوایی به روسیه نداریم نمی‌توان در صادرات گل موفق باشیم. صادرات سبزی و صیفی‌جات ما به‌صورت کانتینری انجام می‌شود. ما حدود ۴ هزار کامیونت‌های یخچال‌دار داریم که مطابق با آماری که وزارت راه و شهرسازی ارائه داده است حدود ۶ هزار دستگاه کمبود داریم. اجازه واردات کامیون‌های خارجی باهدف حمایت از تولید داخلی را نمی‌دهند، نرخ کامیون‌های یخچال‌دار داخلی حدود ۲ میلیارد تومان است اما می‌توان با ۸۰۰ میلیون تومان مشابه این کامیون‌ها را وارد کرد.

نائب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در پاسخ به این پرسش که کاهش صادرات محصولات کشاورزی در فصل تابستان در حالی اتفاق می‌افتد که ما شاهد تنوع تولید میوه هستیم آیا برای توسعه صادرات میوه در این فصل برنامه‌ای داریم؟ گفت: وزارت کشاورزی و صمت باید در این زمینه ورود کند و صادرات میوه و محصولات تازه‌خوری به روسیه را توسعه بدهد. گمرک مرجع پاسخگویی به حجم صادرات میوه و محصولات تازه‌خوری به روسیه است،  میزان صادرات میوه به بازار امارات و قطر که کمتر از ۱۰ میلیون جمعیت دارند بیشتر از روسیه‌ای است که ۲۰۰ میلیون جمعیت دارد.

این صادرکننده میوه و صیفی‌جات با بیان اینکه حضور ما در بازار کشورهای پیرامونی ۱۰۰ درصدی نیست، خاطر نشان کرد: کشورهای رقیب نیز کنار ما هستند اما حضور ما در مجموع در امارات و قطر پررنگ است. آیا وزارتخانه‌های کشاورزی و صمت برای توسعه صادرات به روسیه تمهیداتی اندیشیده‌اند؟ آیا دولت جوایز صادراتی برای صادرکنندگان در نظر گرفته است؟ آیا یارانه به صادرکنندگان تخصیص داده می‌شود؟ آیا مجوز بارگیری کامیون‌های روس در ایران را داده‌اند؟ پاسخ به این پرسش‌ها منفی است پس وقتی امکانی ایجاد نشود چگونه انتظار داریم سهمی بیش از ۳درصد از بازار روسیه را داشته باشیم این در حالیست که ترکیه در شرایط جنگی حدود ۲۰ درصد از بازار روسیه را تصاحب کرده است.

نائب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی میزان دورریزی محصولات کشاورزی در ایران را حدود ۳۰ درصد دانست و افزود: مطابق با آمار گمرک و وزارت کشاورزی حدود ۵ درصد از محصولات کشاورزی صادر می‌شود و اگر ۲۵ درصد از تولید را صادر کنیم در بازار داخلی خللی ایجاد نمی‌شود و از ضایعات و دورریزها جلوگیری می‌کنیم. اما همانگونه که اشاره کردم زیرساخت‌های لجستیک برای حمل محصولات کشاورزی را نداریم و آن‌ها را دور می‌ریزیم.  صیفی‌جاتی مانند بادنجان، کدو، کاهو، فلفل دلمه‌ای عمده محصولات صادراتی ما به روسیه محسوب می‌شوند.

پاسخ دادن