سه پیش‌نیاز اساسی برای توسعه تجارت ایران

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران می‌گوید بهبود شرایط ایران در دیپلماسی اقتصادی، نیازمند عملکرد هماهنگ دستگاه‌ها و چارچوب‌های مختلف است که هماهنگی آنها می‌تواند تاثیری مهم در توسعه تجارت کشور داشته باشد.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۵ مهر ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از سایت اتاق ایران، کیوان کاشفی اظهار داشت: اقتصاد ایران ظرفیت‌های قابل توجهی برای توسعه صادرات و افزایش فعالیت‌های تجاری دارد اما برای آنکه امکان استفاده از تمام این ظرفیت‌ها به وجود آید، باید تمام مقدمات لازم از سوی دستگاه‌های مختلف دیده شده و در چارچوب آن اقدامات لازم در دستور کار قرار گیرد.

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران با اشاره به پیگیری طرح دیپلماسی اقتصادی در مجلس تصریح کرد: آنچه که باید در چارچوب این طرح نهایی شود، ایجاد هماهنگی لازم چه در سطح قوانین و چه در سطح دستگاه‌های اجرایی است. درواقع دیپلماسی اقتصادی از سه ضلع اصلی تشکیل می‌شود و برای بهبود شرایط در این حوزه ما باید در هر سه ضلع تغییرات لازم را اجرایی کنیم.

کاشفی، وزارت خارجه را یکی از این اضلاع دانست و توضیح داد: وزارت خارجه چه در حوزه معاونت اقتصادی و چه در سطح سفارتخانه‌ها و دیپلمات‌های حاضر در کشورهای خارجی، نقش و سهمی مهم در پیگیری اولویت‌های اقتصادی دارد و باید در چارچوب دیپلماسی اقتصادی این بخش فعال شود. ضلع دوم به قوانین و مقررات بازمی‌گردد. ما در سال‌های گذشته برای توسعه فعالیت‌های تجاری با مشکلات و ناهماهنگی‌هایی در حوزه مقررات صادراتی مواجه شدیم و همین موضوع برای ما چالش آفرین شد. از این رو تغییر و اصلاح یا هماهنگی قوانین با این اولویت‌های تجاری برای ما اهمیت فراوانی دارد.

وی اتاق‌های بازرگانی را سومین ضلع در این بخش دانست و گفت: اتاق‌های بازرگانی مشترک که به شکل مستقیم با فضای اقتصادی کشورهای مقابل ارتباط دارند، در این حوزه سهمی مهم ایفا می‌کنند و پس از آن هماهنگی‌ها در اتاق های بازرگانی کشور با فعالان اقتصادی پیگیری خواهد شد. با هماهنگ کردن این اضلاع، در صورتی که شرایط برای احیای برجام و کنار رفتن تحریم‌ها فراهم شود، می‌توان انتظار داشت که اقتصاد ایران شرایط بهتری را تجربه کند و در حوزه تجارت، موفقیت‌هایی تازه به ثبت برسد.

پاسخ دادن