سوت انتخابات پارلمان خصوصی‌ها زده شد

اقتصادبرتر

انتخابات نهمین دوره هیات‌های نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور، امروز شنبه ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۷ از ساعت ۸ الی ۱۸ در محل اتاق‌های شهرستان برگزار می‌شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اتاق ایران، طبق آیین‌نامه انتخابات اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اتاق‌های سراسر کشور مصوب مورخه ۱۳۹۷٫۴٫۲۰ شورای عالی نظارت بر انتخابات، اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران ۶۰ نفر شامل ۴۰ عضو انتخابی از طریق صندوق رای و ۲۰ نفر عضو انتصابی از سوی دولت خواهد بود. آیین‌نامه تعداد اعضای اتاق شهرستان‌ها را ۱۵ نفر تعیین کرده است.

در تهران ۱۵ نفر به انتخاب و انتصاب وزیر صنعت، معدن و تجارت به ترتیب ۶ نفر از بخش صنعت، ۶ نفر از بخش بازرگانی، ۳ نفر از بخش معدن و ۵ نفر به انتخاب و انتصاب وزیر جهاد کشاورزی تعیین خواهند شد. ترکیب ۴۰ نفر نیز شامل ۱۶ نفر از بخش بازرگانی، ۱۴ نفر از بخش صنعت، ۴ نفر از بخش معدن و ۶ نفر از بخش کشاورزی است که برای مدت ۴ سال انتخاب می‌شوند.

در شهرستان‌ها تعداد هیأت نمایندگان ۱۵ نفر است که ۵ نفر از بخش بازرگانی، ۵ نفر از بخش صنعت، ۲ نفر از بخش معدن و ۳ نفر از بخش کشاورزی اتاق مربوطه برای مدت ۴ سال انتخاب می‌شوند.

از میان اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور، اتاق بندرعباس با ۶۰ نامزد، شلوغ‌ترین رقابت انتخاباتی را شاهد خواهد شود و اتاق‌های اصفهان و مشهد نیز با ۵۸ نامزد در رتبه بعدی قرار گرفته‌اند.

در مقابل اتاق‌های شهرکرد و کرمانشاه با ۲۸ نامزد و اتاق یزد با ۲۹ نامزد خلوت‌ترین رقابت انتخاباتی دوره نهم را برگزار خواهند کرد.

در مجموع در سراسر کشور ۳۴ اتاق بازرگانی در تمامیمراکز استان و برخی از شهرهای بزرگ استانها فعالیتدارند و مهمترین وظیفه آنها ارائه نظرات مشورتی به قوای سه گانه و همکاری با دستگاههای اجرایی برای حمایت ازبخش خصوصی، توسعه اقتصادی و همچنین شناسایی
بازارهای صادراتی است.
از سوی دیگر اتاقهای بازرگانی تالش میکنند تا نظراتبخش خصوصی را در جلسات ماهانه هیاتهای نمایندگانو همچنین شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی بهگوش مسئولان برسانند.

در بین اتاقهای بازرگانی کل کشور، بدون تردید اتاق بازرگانی تهران جایگاه ویژهای دارد.

در هفته گذشته در مجموع سه گروه بیشترین فعالیت انتخاباتی را داشتند و سه لیست انتخاباتی را منتشر کردند.

یکی از این سه گروه، جریان «ائتلاف برای فردا» است که در دوره فعلی هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیشترین کرسی را در اختیار دارند. مسعود خوانساری به عنوان رئیس دوره هشتم هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و علاءمیرمحمدصادقی به عنوان نائب رئیس دوره هشتم اتاق بازرگانی تهران شاید شناخته‌شده‌ترین چهره‌های این گروه باشند.

گروه دوم که به عنوان رقیب گروه حاکم بر اتاق بازرگانی تهران محسوب می‌شود جریان «پیشگامان تحول» است. در این گروه چهار چهره که شناخته‌شده‌تر به نظر می‌رسند محمد رضا بهزادیان؛ رئیس پیشین اتاق بازرگانی تهران، اسدالله عسگراولادی؛ رئیس اتاق مشترک ایران و چین، حمید حسینی؛ خزانه‌دار سابق اتاق بازرگانی تهران و مجید حریری؛ نائب رئیس اتاق مشترک ایران و چین است.

گروه سوم انتخاباتی جریان «تشکل‌های کارآفرین» است. علی نقی خاموشی؛ رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران، یحیی آل‌اسحاق؛ رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران و محمد مهدی راسخ؛ دبیر کل سابق اتاق بازرگانی تهران سه چهره شناخته‌ترشده این گروه انتخاباتی هستند.

در هفته اخیر از گروه اول محمد لاهوتی، رضی میری و محمد رضا بهرامن با حضور ، از عملکرد ائتلاف برای فردا دفاع کردند و گفتند که ایجاد فضای گفتگو مهمترین دستاورد این گروه در دوره فعلی هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران است. همچنین از نگاه آنها، اتاق بازرگانی در حوزه کارت بازرگانی، خطایی مرتکب نشده است.

از گروه پیشگامان تحول نیز محمدرضا بهزادیان، مجید حریری و حمید حسینی در میزگرد انتخاباتی تجارت‌نیوز حاضر شدند و برنامه پیشگامان تحول را شرح دادند. به گفته آنها، اتاقی زنده است که از عسگراولادی تا بهزادیان در آن نقش‌آفرینی کند و از جمله برنامه‌های آنها این است که سیستم هوشمند اقتصادی راه‌اندازی کنند.

از گروه تشکل‌های کارآفرین نیز محمدمهدی راسخ و عوض محمد پارسا در میزگرد انتخاباتی تجارت‌نیوز حاضر شدند و از برنامه‌های تشکل‌های کارآفرین سخن گفتند. آنها با بیان اینکه پاستورنشینان اجازه دهند اتاقی مستقل تشکیل شود عنوان کردند که در صورت پیروزی در انتخابات، اتاق فکر برای اقتصاد کشور راه‌اندازی خواهند کرد. (ویدئو برنامه‌های تشکل‌های کارآفرین که عنوان می‌شود درب اتاق در خیابان پاستور نیست)

پاسخ دادن