سود یک وام چگونه محاسبه می شود؟

هنگامی که گفته می شود نرخ سود وامی ۱۸ درصد است این نرخ سالانه بوده و بر حسب ۱۲ ماه محاسبه می شود و هر سال معادل ۱۸ درصد از وام را باید به عنوان سود پرداخت کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ فروردین ۹۷

برای سال بعد هم مانده ی وام یعنی مبلغ اصل کسر شده همراه با سود مربوطه از مانده وام کسر شده و باز دوباره همین محاسبات صورت خواهد گرفت تا سود سال دوم بدست آید که همراه با اقساط آن پرداخت میگردد. و این روال تا پایان دوره اقساط ادامه خواهد یافت.

پس با این حساب چون هر سال شما بخشی از اصل وام را پرداخت می کنید، در نتیجه سال بعد پول کمتری نزد شما مانده، پس سود کمتری هم می دهید.

از طرفی چون اقساط ثابت هستند، در نتیجه هر سال که جلو می روید بخش بیشتری از اقساط صرف پرداخت اصل وامی می شود که گرفته اید.

فرض کنید به بانک رفته ایم و قرار است یک وام ۳۰ میلیون تومانی با نرخ ۱۸ درصد دریافت کنیم که باز پرداختش ۵ ساله است و می بایست طی ۶۰ قسط مساوی ۷۶۲۰۰۰ تومانی تسویه گردد.

بانک به شما ۳۰ میلیون می دهد، پس در ابتدای سال اول شما ۳۰ میلیون به بانک بدهکارید. ۱۸ درصدِ ۳۰ میلیون می شود ۵٫۴ میلیون تومان. شما در سال اول ۱۲ قسط می دهید که مجموعا می شود ۹,۱۴۰,۰۰۰ تومان . یعنی شما در سال اول ۵٫۴ میلیون تومان سود وام و ۳,۷۰۰,۰۰۰ تومان از اصل وام را داده اید یعنی در ابتدای سال دوم شما ۲۶٫۳ میلیون تومان بدهکار هستید.

۱۸ درصدِ ۲۶٫۳ میلیون تومان می شود ۴,۷۴۰,۰۰۰ تومان یعنی سال دوم شما این مبلغ را به عنوان سود و ۴,۴۰۷,۰۰۰ تومان از اصل وام را تسویه می کنید. نهایتا در طول ۵ سال شما تقریبا ۵۰درصد به بانک سود می دهید یعنی حدود ۱۵ میلیون تومان.

البته محاسبات بانک کمی دقیق تر است و در هر بار پرداخت (هر ماه) اصل و سود وام را حساب می کند که باعث کمی اختلاف با این محاسبات می شود.
ولی در کل شیوه محاسبه سود تسهیلات بدین صورت می باشد.

*اقتصاد برتر

26 نظر از مردم

 1. با عرض سلام من یه وام پنجاه میلیونی با اقساط سه ساله و سود ۱۸ در صد می‌خوام بگیرم اگه میشه راهنمایی کنید که من چقد باید به بانک کلا پس بدم و اصلا گرفتنش میرزه یا نه چون واسه خرید لوازم خونه می خوامش

 2. سلام.
  ضمن عرض خسته نباشید میخواستم بدونم این وام ازدواج ۵۰ میلیونی با سود ۴ درصد و اقساط حدود ۶۵۰ هزار تومن و بازپرداخت ۷ ساله چجوری حساب میکنن که تو همه سایتها نوشتن کل سودش ۲ میلیون تومن میشه؟؟؟
  آخه ۲ میلیون که فقط سود یه سالش میشه؟؟؟
  ممنون میشم یه توضیحی بدین.

 3. سلام ، پنجاه میلیون وام چهار درصد بازپرداخت سه ساله دارم، سود این وام چقدر میشه البته هنوز نگرفتم، ممنون میشم اگه یه جوری توضیح بدید منم متوجه شم چجوری محاسبه میکنن این درصد سودو

  • سلام خدمت شما مخاطب گرامی،
   روش محاسبه که در متن خبر آورده شده، قسط ماهیانه وام موردنظر شما مبلغی بین ۱,۴۷۴,۵۳۷ تا ۱,۴۷۶,۱۹۹ تومان خواهد شد. البته با توجه به کامنت‌های قبلی ممکن هست با توجه به بانک و شرایط، مبلغ کارمزد و … روی این مبلغ تاثیر بگذارد و بیشتر از این مقدار شود که در آن صورت سود اسمی ۴ درصد و سودی که در واقع پرداخت میکنید بیش از ۴ درصد خواهد بود.

پاسخ دادن