سود ۱۰۸ میلیون تومانی تولید بیت کوین

اقتصادبرتر

تولید بیت کوین در کشورهایی مثل ایران که برق در آن ها ارزان است به بحث روز تولید کنندگان ارزهای مجازی تبدیل شده است. برای اطلاع از این که تولید این ارزها در ایران چقدر هزینه و سود دارد این گزارش را بخوانید.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بلومبرگ با توجه به استقبال از تولید بیت کوین در ایران، استخراج هر واحد بیت کوین در ایران با برق ارزان ۱۰۸ میلیون تومان سود عاید ماینر بیت کوین می کند. روندی که برای ایجاد واحدهای ارز مجازی بیت‌کوین استفاده می‌شود، آنقدر برق مصرف می کند که باعث افزایش مصرف برق در کشور شده و فشاری بی سابقه ای بر شبکه برق ایران وارد کرده است. این اقدام مقام های ایران را مجبور کرده عرضه برق به این اصطلاح مزارع تولید ارز دیجیتال را کاهش دهند.

* هشدار وزارت نیرو به تولید کنندگان ارز

همایون حائری، معاون وزیر برق و انرژی وزارت نیروی ایران گفت معدنکاران بیت کوین در ایران از نرخ برق یارانه‌ ای بهره می برند و حتی از مساجد هم که برق را رایگان می گیرند سوء استفاده می کنند. سخنگوی شرکت برق گفت: «مصرف برق ایران در طول یک ماه ۷ درصد افزایش یافته است». تولید هر بیت کوین معادل مصرف سالانه ۲۴ خانه در تهران برق مصرف می کند یا معادل مصرف برق یک خانه در تهران به مدت ۲۴ سال. یارانه هر کیلووات برق ۵۰۰۰ ریال است یعنی تولید یک واحد بیت کوین حدود ۳۵۰ میلیون ریال با یارانه دولتی هزینه می‌برد یا حدود ۲۷۰۰ دلار هزینه دارد.

* قیمت بیت کوین در ایران

بیت کوین ۱۱۷۷۰ دلار در ایران معامله می شود. (البته هر روز قیمت متفاوت است) که ۳۸ درصد در همین ماه و بیش از ۲۰۰ درصد بصورت سالانه افزایش داشت. بر این اساس استخراج هر واحد بیت کوین ۸۳۰۰ دلار یا به عبارتی ۱۰۸ میلیون تومان در ایران درآمد دارد.

* تصمیم وزارت نیرو برای بیت کوین کاران

وزارت نیروی ایران قصد دارد تعرفه ای خاص برای استخراج کنندگان بیت کوین وضع کند تا هزینه تولید آن کاهش یابد و فشار بر شبکه‌ های برق کم شود. برق بسیاری مزارع تولید ارز دیجیتال در سراسر کشور قطع شده و دستگاه های استخراج بیت کوین توسط مقامات مصادره شده اند . ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا به ارزهای مجازی روی آورده است. این تحریم ‌ها دسترسی آنها را به ارز کم کرده است. بانک مرکزی ایران استفاده از ارزهای مجازی را در معاملات سال گذشته منع کرد و گفت نگران پولشویی و جرائم مالی است.

پاسخ دادن