سپاه آمریکا را تحقیر کرد

ترامپ
اقتصادبرتر

گویی همین چند روز پیش بود که ابو مصعب زرقاوی سرکرده گروهک تروریستی داعش اعلام خلافت کرد و چند هزار نیروی تروریستی آموزش دیده این گروهک مثل مور و ملخ در شهرهای سوریه، عراق و افغانستان جنایاتی مقابل دیدگان مردم دنیا مرتکب شدند که بیان و تکرار آنها باعث شرم بشریت خواهد شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ فروردین ۹۸

*احمد خادم المله – مدیرمسئول -از زمان جنایات داعش طولی نکشید که رسانه‌های همگانی جهان حتی رسانه‌های غربی از ارتباط رهبران داعش خصوصا ابوبکر البغدادی با عوامل موساد و سرویس اطلاعاتی سیا آمریکا و حمایت‌های واشنگتن پرده برداشتند. این گروهک قرار بود حکومت خود را در دو منطقه موصل و رقه تشکیل دهد و پس از تصرف سرزمین‌های سوریه و عراق دولت شام را پشت مرزهای ایران تشکیل دهد سپس اهداف اصلی خود را که فروپاشی نظام جمهوری اسلامی ایران بود دنبال کند.

آمریکا با ایجاد گروهک تروریستی داعش هدف مهم دیگری را دنبال می‌کرد تا برای همیشه حاکمیت خود بر منطقه خاورمیانه و کشورهای نفت خیز این منطقه را تثبیت کند و آن ایجاد اختلاف دایمی بین شیعه و سنی بود. داعش از سال ۲۰۰۸ که فعالیت خود را علنی کرد تا سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به سرعت عوامل خود را در سوریه و شمال عراق مستقر کرد و پایگاه‌های عملیاتی خود را در همسایگی ایران ایجاد نمود. داعش در مدت کوتاهی به سرعت زمین‌های وسیعی در عراق و سوریه را اشغال کرد و به مدد تجهیزات دریافتی از آمریکا و عربستان به پیشروی هایش در منطقه ادامه داد تا آنکه بزودی با سد نیروهای مقاومت اسلامی مواجه شد.

*مقابله نیروهای مقاومت اسلامی با داعش

نیروهای مقاومت اسلامی مرکب از رزمندگانی از نیروهای ارتش سوریه، حزب الله لبنان، حشد الشعبی عراق و زینبیون افغانستان تحت حمایت و مشاوره‌های مدافعین جمهوری اسلامی که به مدافعین حرم شهرت یافتند به مقابله با تروریست‌های داعش پرداختند و در سایه نبردی همه جانبه آنها را از شهرهای اشغال شده سوریه و عراق عقب راندند و تمامی مناطق تحت اشغال را آزاد کردند.

امروز دولت‌های سوریه و عراق بر مناطق آزاد شده از اشغال داعش مسلط هستند. پیشروی نیروهای مقاومت اسلامی تا بدانجا ادامه یافت که تروریست‌های محاصره شده داعش با فشار آمریکا و تحت پوشش نیروهای سازمان ملل مجبور به خروج از مناطق اشغالی در عراق و سوریه شدند. پیروزی مقاومت اسلامی در حقیقت شکست بزرگ طرح مشترک اسرائیل، امریکا و عربستان در خاورمیانه بود و از همین نقطه فشار‌های آمریکا و متحدانش علیه جمهوری اسلامی ایران تشدید شد.

*ایران پیروز نهایی شکست داعش

افکار عمومی جهان کاملا پی بردند جمهوری اسلامی ایران پیروز بزرگ میدان جنگ با داعش بود. این نخستین بار نبود که دولت ترامپ طعم تلخ شکست را از نیروهای ایران تحمل می‌کرد. پیش از آن نیز ترامپ در ماجرای خروج از برجام، تشدید تحریم‌ها علیه ایران، ایجاد آشوب و بلوا در داخل کشور، اقدام برای مذاکره با رئیس جمهوری ایران و تهدیدات ریز و درشت دیگر شکست خورده بود.

آمریکا در سایه مقاومت ایران هیچیک از برنامه هایش علیه جمهوری اسلامی در منطقه و جهان به نتیجه نرسیده بود. در حقیقت ترامپ در موضوع خاورمیانه نه تنها نتوانسته بود شعار‌های انتخاباتی اش را عملی کند بلکه با شکست طرح هایش کاملا در منطقه و جهان تحقیر شده بود.

*تحقیر ترامپ در منطقه

به عبارتی ترامپ که مدعی بود اوباما با عقب نشینی هایش در مقابل ایران آمریکا را تحقیر کرده بود و باعث افزایش قدرت منطقه ای ایران شده بود، پس از گذشت دو سال از دور اول ریاست جمهوری اش تازه با پدیده ای به نام جمهوری اسلامی ایران و قدرت و نفوذ آن در منطقه خاورمیانه آشنا شد.

جمهوری اسلامی ایران نه تنها تمامی مشکلات و فشار‌های آمریکا را تحمل کرده بود بلکه همه توطئه‌های آمریکا در داخل و خارج کشور و حتی پشت مرزهای خود را به شکست کشانده بود و با تمام وجود ترامپ و سیاستمداران کهنه کارش در کاخ سفید را تحقیر کرد، بگونه ای که از ابرقدرتی آمریکا در منطقه چیزی باقی نمانده است و آمریکا و رئیس جمهورش تنها برای چند کشور ذلیل منطقه از جمله عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی ابرقدرت بود.

*خروج آمریکا از منطقه

ترامپ که تصور می‌کرد با رجز خوانی و افزایش فشار تحریم‌ها علیه ایران می‌تواند، جمهوری اسلامی ایران را وادار به تسلیم در مقابل خواسته هایش کند، در مقابل مقاومت مردم، از خودگذشتگی رزمندگان جان برکف ایران و تدابیر و اقدامات هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران با خفت و خواری مجبور به کاهش نیرو و عقب نشینی از کشورهای منطقه شد و هر روز شاهد افزایش قدرت و نفوذ جمهوری اسلامی ایران در کشورهای‌های منطقه است که پیش از این تحت نفوذ آمریکا و عربستان قرار داشتند.

*سیاست خارجی ترامپ نتیجه عکس داد

سیاست خارجی ترامپ که در ابتدای ریاست جمهوری اش توهم تداوم ابر قدرتی آمریکا در جهان را در سر می‌پروراند نه تنها در خاورمیانه و مقابله با ایران به شکست انجامیده است بلکه در بسیاری از نقاط جهان نظیر چین، روسیه، مکزیک، کانادا، اروپا، ونزوئلا و افغانستان نیز نتیجه عکس داده است. ترامپ در داخل آمریکا نیز به یکی از منفورترین روسای جمهوری این کشور تبدیل شده است و موجی از مخالفت در بین مهاجران مکزیک، آمریکای لاتین تبار ها، ایران، چین، گواتمالا، هندوراس و السالوادور علیه خود ایجاد کرد.

*انتفاضه جدید در فلسطین

درباره فلسطین نیز ترامپ تصور می‌کرد در مدت کوتاهی می‌تواند مشکل فلسطینی‌ها با رژیم صهیونیستی را حل کند به همین دلیل برای اینکه فلسطینی‌ها را مقابل عمل انجام شده قرار دهد در یک اقدام نابخردانه تلاش کرد سفارت آمریکا را از تل آویو به اورشلیم (بیت‌المقدس) انتقال دهد که این اقدام با موجی از مخالفت‌های جهانی مواجه شد و نه تنها مشکل فلسطین را حل نکرد بلکه انتفاضه جدیدی را در منطقه کلید زد.

کارنامه ترامپ رئیس جمهور تاجر مسلک و زن باره آمریکا پر است از ناکامی و شکست‌هایی که نتیجه آن تضعیف و تحقیر آمریکا در داخل و جهان بود. امروز ترامپ در اثر شکست‌های پیاپی به رئیس جمهوری عصبی، نادان و بی سیاست تبدیل شده که حتی اطرافیان و وزرایش در کابینه نیز توان تحمل وی را ندارند و هر هفته یک یا دو نفر از مسئولان مهم دولت از وی جدا می‌شوند و کنگره نیز تمام قد در مقابل اقدامات وی ایستاده است.

نمایندگان کنگره تلاش دارند قدرت ترامپ خصوصا در موضوعاتی نظیر اعلان جنگ و حمله به سایر کشور‌ها را محدود سازند. در شرایطی که ترامپ هر روز بیش از گذشته با ناکامی روبرو شده و شکست‌های بیشتری را تحمل می‌کند، بشدت نیازمند اقداماتی است که از تحقیر و ناکامی بیشتر وی جلوگیری کند و به عبارتی شکست‌های متحمل شده را فرافکنی کند.

*قراردادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی

 بیانیه ۸ آوریل دولت دونالد ترامپ در رابطه با قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب‌اسلامی ایران از سوی وزارت‌خارجه در فهرست گروه‌های تروریستی در حقیقت نشاندهنده اوج استیصال رئیس جمهور آمریکا و شکست‌های پیاپی وی در منطقه است زیرا اگر طرح‌های قبلی ترامپ در منطقه به نتیجه رسیده بود وی نیازی به گذاشتن نام سپاه به‌عنوان یک نهاد رسمی و قانونی فعال در کشوری دیگر که باید نامش در فهرست مبارزه کنندگان با تروریست داعش ثبت شود و فعالیت‌های امدادی اش در داخل و خارج کشور بر همه عیان است در فهرست سازمان‌های تروریستی نداشت.

این اقدام نشاندهنده شکست طرح‌های ترامپ در منطقه است و تائید این نکته است که آمریکا عامل شکست طرح هایش در منطقه را نهاد سپاه می‌داند. تصور ترامپ این بود که با تروریست معرفی کردن سپاه می‌تواند بار مشکلات را به گردن سپاه بیاندازد و در داخل ایران بین نهاد‌های حاکمیتی اختلاف ایجاد کند اما این اقدام نیز نظیر سایر طرح‌های آمریکا نه تنها به نتیجه نرسید بلکه به اندک اختلافاتی هم که در بین نهاد‌های داخلی وجود داشت پایان داد و تهدید آمریکا علیه سپاه را به فرصتی برای ایجاد وحدت و همدلی و حمایت همه جانبه مردم و نهاد‌ها از سپاه تبدیل کرد.

*افزایش محبوبیت سپاه نزد مردم

در سایه این اقدام ترامپ سپاه بیش از گذشته در قلب مردم ایران جای گرفت. ترامپ بزودی خواهد فهمید که طرح مشترک رژیم صهیونیستی، عربستان، منافقین برای تروریست معرفی کردن سپاه در حقیقت عامل تحقیر بیش از پیش ترامپ خواهد شد و نفوذ و قدرت سپاه در ایران و منطقه به‌سرعت افزایش خواهد یافت و روزگار رئیس جمهور آمریکا به جایی خواهد رسید که اگر تا دیروز شبانه و در خاموشی به عراق سفرمی کرد دیگر آن کار را هم نخواهد توانست انجام دهد.

*تروریست معرفی کردن سپاه عملیات روانی است

این اقدام آمریکا، حرکت جدیدی نبود، زیرا ترامپ در گذشته چند نوبت تمامی نهاد‌های مهم ایران از جمله بخش‌های مهم سپاه را به بهانه فعالیت‌های تروریستی و مخرب تحریم کرده بود و نهاد‌های تحریم شده علی الظاهر همه محدودیت‌های آمریکا را داشتند ولی در عین حال هر روز هم پیشرفت می‌کردند و نفوذشان در داخل و خارج بیشتر می‌شد لذا اقدام اخیر ترامپ تحول جدیدی ایجاد نکرده و نخواهد کرد.

آمریکا در حقیقت در گذشته یک بار کل کشور ایران را تروریست خوانده و تحریم کرده است و اکنون در یک اقدام سیاسی، تبلیغاتی و عملیات روانی همان نهاد‌های تحریم شده گذشته را که کلی تحریم کرده و تروریست خوانده بود را جدا جدا و به تفکیک دوباره تروریست می‌خواند و تحریم می‌کند که این اقدام بسیار مسخره و ابلهانه است و مردم بازی روانی آمریکا را خوب می‌فهمند.

پاسخ دادن