سپرده گذاران بانک‌ها در انتظار افزایش سود سپرده

در حالیکه قیمت اکثر کالا و خدمات در کشور بین ۲۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است، سپرده گذاران بانکی انتظار دارند، نرخ بهره سپرده‌های بانکی نیز افزایش یابد.

تهران – اقتصاد برتر – ۵ تیر ۱۴۰۱

تحلیلگران پیش بینی می‌کنند، با افزایش قیمت کالا و خدمات در کشور، اگر نرخ سپرده‌های بانکی در حد عادلانه ای افزایش پیدا نکند، سپرده گذاران برای اینکه بیش از این ارزش دارایی هایشان کاهش نیابد، احتمالا سپرده‌های خود را از بانک‌ها خارج خواهند کرد. مدتی است کارگزاران بانک‌ها به مردمی که قصد تمدید یا برداشت سپرده‌های خود را دارند قول می‌دهند که نرخ سود سپرده‌های بانکی افزایش خواهد یافت لذا بهتر است آنها به سپرده‌های خود دست نزنند و آنها را تمدید کنند.

از ابتدای سال جدید هنوز بانک مرکزی و بانک‌های کارگزار در این زمینه تصمیمی اتخاذ نکرده اند و سپرده گذاران همچنان منتظر افزایش نرخ سود  سپرده‌های خود هستند.

بانک‌ها نرخ کارمزد خدمات خود از جمله جابجایی پول، صدور انواع کارت و دسته چک را از ابتدای ۱۴۰۱ افزایش داده اند و از این محل سود بالایی می‌برند اما هنوز تمایلی به افزایش سود سپرده‌های مردم ندارند، چون هر نوع افزایشی باعث افزایش هزینه‌های آنان و کاهش سود هایشان خواهد شد.

بانک‌ها غالبا با سپرده‌های مردم، اقدام به خرید و فروش ملک یا سرمایه گذاری‌های عمرانی می‌کنند و ارزش سرمایه گذاری‌های آنها به‌دلیل افزایش قیمت‌ها بشدت افزایش می‌یابد اما همین بانک‌ها حاضر نیستند از محل سودی که به دست می‌آورند نرخ سود سپرده‌های بانکی مردم را افزایش دهند.

بانک ها فعلا موضوع افزایش سود سپرده ها را مسکوت گذاشته اند ، چون بنفع آنان نیست در این زمینه تصمیمی اتخاذ شود.

پاسخ دادن