سکه طرح جدید نایاب شده؟

اقتصاد برتر

چند روزی است که شایعاتی درباره نایاب شدن سکه طرح جدید در بازار به گوش می‌رسد. در این باره ابراهیم محمدولی گفت: به دلیل تقاضایی که وجود دارد می‌توان گفت سکه طرح جدید کمیاب شده، اما اینکه نایاب شده صحت ندارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ اردیبهشت ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، بازار سکه و طلا که امسال به دلیل شیوع کرونا همانند سایر بازار‌ها با محدودیت در بازگشایی روبه رو بود از ابتدای اردیبهشت بازگشایی شد تا به طور رسمی در سال جدید فعالیت خود را از سر بگیرد.

از زمان بازگشایی بازار با توجه به قیمت انس جهانی و افزایش نرخ دلار، قیمت سکه و طلا در این بازار با نوسان همراه بود و نمودار قیمتی آن هر روز تغییر می‌کرد.

از طرفی اعضای این صنف به واسطه شیوع کرونا و کاهش تردد و همچنین کاهش مراسم‌ها از رکود در این بازار خبر می‌دهند.

اما علی رغم رکود در بازار، قیمت طلا و سکه به دلیل وابستگی به قیمت ارز و انس جهانی، با رشد قیمت مواجه است.

در جدیدترین اتفاق در بازار، عرضه سکه طرح جدید بسیار کم شده و به نوعی این سکه در بازار کمیاب شده است.

در این باره ابراهیم محمدولی درباره اینکه آیا نایاب شدن سکه طرح جدید در بازار صحت دارد، اظهار کرد: به دلیل تقاضایی که وجود دارد می‌توان گفت؛ سکه طرح جدید کمیاب شده، اما اینکه نایاب شده صحت ندارد.

وی گفت: سکه فروش‌هایی که پروانه کسب دارند ممکن است مانند گذشته به دلیل کم بودن تقاضا خیلی موجودی نداشته باشند، اما اگر فردی سکه بخواهد به قیمت روز، عرضه می‌شود.

رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر افزود: دلیل دیگر کم شدن سکه، مربوط به بورس است که افراد سکه را از بازار خریداری و در بورس با قیمت بالاتری عرضه می‌کنند به همین دلیل عرضه در بازار کمتر است.

وی گفت: به دلیل اینکه ضرب سکه در اختیار بانک مرکزی است درخواست داریم عرضه و تقاضا در این بازار را تنظیم کند.

محمدولی بیان کرد: نوسان قیمتی موجب شده قدرت تصمیم گیری از فروشنده و خریدار گرفته شود و این موضوع در بازار اثرگذار است، امیدواریم این التهابات از بین برود.

رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر درباره دلیل استقبال از سکه تمام نسبت به سایر قطعات سکه گفت: از نظر قیمتی خرید سکه طرح جدید به نسبت خرید قطعه نیم‌سکه ارزان‌تر است بنابراین تقاضا برای آن بیشتر است.

همچنین محمد کشتی‌آرای، نایب‌رییس اتحادیه فروشندگان سکه و طلا اظهار کرد: در حال حاضر فقط سکه طرح جدید خریدار دارد و مردم برای سرمایه‌گذاری به خرید آن تمایل دارند به همین دلیل حباب آن افزایش داشته است.

وی گفت: خرید سایر قطعات سکه در رکود به سر می‌برد و مشتری ندارد.

نرخ سکه به هفت میلیون و ۲۵۰ هزار تومان افزایش یافت

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران امروز (دوشنبه) با رشد حدود ۳۰۰ هزار تومانی قیمت نسبت به دیروز به رقم هفت میلیون و ۲۵۰ هزار تومان فروخته شد.

سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم، ۶ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان

نیم سکه سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان

ربع سکه دو میلیون و ۵۰ هزار تومان

 هر قطعه سکه گرمی یک میلیون تومان تعیین قیمت شد.

هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۶۹۰ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز ۲ میلیون و ۹۹۱ هزار تومان ارزش‌گذاری شد.

قیمت اونس طلا امروز حدود یک دلار بالا رفته و به یک هزار و ۷۰۵ دلار رسید. پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد بیشتر آن در هفته‌های آتی است.

پاسخ دادن