سکوت اروپا در باره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

سیاستمداران اتحادیه اروپا در بحبوحه کارزار انتخاباتی آمریکا در سکوت نظاره گر رقابت دو نامزد ریاست جمهوری این کشور هستند.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۷ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر شاید پس از چین و ایران ،کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز از سیاست های تند خارجی ترامپ کم آسیب ندیدند و ترکش های جنگ تجاری که دونالد ترامپ در طول ۴ سال دوره مسئولیتش به پا کرده بود در امان نماندند. علی رغم آنکه کشورهای عضو این اتحادیه در بسیاری از مسائل اختلافاتی دارند و تفکر یکسانی ندارند اما وقتی پای مسائل تجاری پیش می آید همه با هم یکصدا و متحد می شوند و تصمیمات یکسانی می گیرند.

حالا هم با توجه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که همچنان در جریان است و نتیجه نهایی مشخص نشده است سکوت اختیار کرده اند و محتاطانه به تماشا نشسته اند. چرا که طی دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ دچار تنش های زیادی بودند. از طرفی تعرفه های سنگین مالیاتی که ترامپ برای واردات کالاهای اتحادیه اروپا وضع کرده بود ،به لحاظ تجاری برایشان بسیار نفسگیر بود و هم در خصوص تصمیماتی که ترامپ به لحاظ سیاسی بر آنان تحمیل کرده بود ضررهای مالی و تجاری بسیاری را تحمل کردند. برای مثال با توجه به خروج ناگهانی و یک جانبه ترامپ از برجام هرآنچه آنان برای ورود به بازار ایران برای سرمایه گذاری ریسیده بودند، پنبه شد. نمونه اش فرانسه که بازار عظیم خودرو در ایران را از دست داد و سایر کشورهای عضو اتحادیه نیز از بازار لوازم خانگی و قطعات تولیدات صنعتی پرسود ایران محروم شدند و سود سرشاری که از سرمایه گذاری و همکاری اقتصادی با ایران نصیبشان می شد را از دست دادند.. اما در شرایط فعلی کشورهای قاره سبز امیدوارند که چشم‌انداز روابطشان با روی کار آمدن رقیب ترامپ بهتر از اوضاع فعلی باشد.

واکنش جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی این اتحادیه به انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) را می‌توان در همین چهارچوب ارزیابی کرد.

او بامداد روز چهارشنبه (چهارم نوامبر) در پیامی توئیتری نوشت، اتحادیه اروپا آماده یک همکاری منسجم و پایدار با ایالات متحده “بر اساس ارزش‌ها و تاریخ مشترک” است.

وزیر خارجه پیشین اسپانیا به خوبی می‌داند که اگر دونالد ترامپ در انتخابات پیروز شود، اتحادیه اروپا در چهار سال آینده با رئیس جمهوری طرف است که رفتار و کردارش در خیلی از موارد غیرقابل پیش‌بینی است.

موضع سیاستمداران اروپایی

پس از آن که ترامپ، قبل از شمارش کامل آرا خود را پیروز انتخابات خواند، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل گفت، اتحادیه اروپا در باره نتیجه انتخابات زمانی موضع می‌گیرد که شمارش آرا به پایان رسیده و نتیجه آن رسما اعلام شده باشد.

 وزیر امور خارجه پیشین لهستان در حال حاضر رئیس یک گروه ‌پارلمانی است که به روابط با ایالات متحده می‌پردازد. او اظهار داشت، نمی‌تواند از عباراتی که در عرف دیپلماتیک رایج است استفاده کند و بگوید که اروپا با هر رئیس جمهوری به‌خوبی کار می‌کند.

راسموس آندرسن، نماینده سبز پارلمان اروپا رویکرد ترامپ را فصلی از “کتاب درسی پوپولیسم” توصیف کرد، فصلی که می‌‌آموزد: «واقعیت‌ها را تغییر دهید، دروغ بگویید، حریف خود را متهم کنید و سرانجام در مورد هرج و مرجی که خودتان ایجاد کرده‌اید هشدار دهید!»

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده خونسردانه‌‌تر برخورد می‌کند. او در مصاحبه با رادیو کلاسیک فرانسه، ضمن تاکید بر این که اروپایی‌ها نباید خودشان را فریب بدهند گفت: «در سال‌های اخیر ایالات متحده دیگر یک هم‌پیمان مهربان برای اروپا نبوده است. این واقعیت استراتژیک تغییر نخواهد کرد، خواه جو بایدن انتخاب شود یا دونالد ترامپ.» به اعتقاد او «قاره آمریکا از قاره اروپا جدا شده است.»

پاسخ دادن