سیاست آمریکا امنیت انرژی اروپا را تهدید می‌کند

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه در دیدار با وزیر امور خارجه لهستان اعلام کرد: ایران آماده توسعه روابط به‌خصوص در بخش انرژی است اما شرط آن این است که طرف‌های اروپا در عمل به تعهدات تحت تأثیر کشور ثالثی نباشند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از سازمان برنامه‌وبودجه، سید مسعود میرکاظمی در دیدار با زبیگنیو رائو وزیر امور خارجه لهستان گفت: ایران علاوه بر ذخایر طبیعی فراوان معدنی و نفتی دارای ظرفیت بسیار بالای نیروی انسانی متخصص است. معاون رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه نشست‌ها و دیدارهای مقامات باید خروجی عملیاتی داشته باشد؛ تصریح کرد: ایران کشوری است که روابطش با دیگران زیر سلطه هیچ کشور دیگری نیست؛اگر قراردادی با کشوری امضا کند به آن پایبند خواهد بود.

میرکاظمی با اشاره به تلاش آمریکا برای سلطه بر منابع هیدروکربوری جهان؛افزود: اگر اروپا می‌خواهد امنیت انرژی خود را تأمین کند باید در راهبرد خود تجدیدنظر کند؛ ایران به شرطی که طرف مقابل به‌صورت پایدار و دور از دخالت طرف ثالث وارد کار شود بخشی از نیازهای اروپا را تأمین خواهد کرد . رئیس گروه مشترک ایران و لهستان از آمادگی ایران برای همکاری درزمینه های مختلف خبر داد و گفت: برای شکل‌گیری این همکاری‌ها باید گروه‌های کارشناسی متشکل از بخش خصوصی و دولتی هر دو کشور باهم مذاکرات جدی و عملیاتی داشته باشند.

زبیگنیو رائو  وزیر امور خارجه لهستان هم در این دیدار ضمن استقبال از گسترش همکاری‌ها اقتصادی بین دو کشور گفت: ایران دارای ظرفیت‌های بسیار  بالایی است که می‌تواند موجب افزایش قابل‌توجه سطح مراودات اقتصادی بین دو کشور شود.تصویر برخی کشورهای اروپایی از وضعیت و موقعیت ایران صحیح نیست؛ ایران و لهستان با توجه به روابط دیرینه فرهنگی که باهم دارند می‌توانند درزمینه های مختلف اقتصادی؛علمی و فرهنگی همکاری خوبی داشته باشند.

وزیر امور خارجه لهستان از تلاش این کشور برای ایجاد خط مستقیم پرواز بین ورشو و تهران خبر داد و تأکید کرد: تلاش خواهیم کرد به‌زودی گروه مشترک بین دو کشور برگزار شود.

پاسخ دادن