سیاست بایدن در برابر چین ، “اوباترامپ” خواهد بود

سیاست جو بایدن در چین ترکیبی از سیاست های ترامپ و اوباما خواهد بود، و رییس جمهور بعدی آمریکا تلاش دارد چالش کمتری با چین داشته باشد. 

تهران- اقتصادبرتر – ۰۱ آذ ر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اکونومیست ، جو بایدن در  کمپین خود برای ریاست جمهوری، در خصوص  این تصور که چین یک نگرانی برای او می باشد را  رد کرد. وی اظهار داشت که هیچ رهبری در جهان چالشهای پیش روی چین را با مشکلات خود عوض نمی کند. از طرفی بایدن بر این باور است که چینی ها  افراد بدی نیستند ، و در ضمن آنان رقیب ما بشمار نمی آیند.  ” وی زمانی که در ماه مه سال ۲۰۱۹ صحبت می کرد. با اعتراض در رقابت با دونالد ترامپ ، که سعی کرد با برجسته کردن تهدیدات از سوی  چین ، حمایت مردم را از  خود بدست آورد این سخنان را به زبان آورد . اکنون آقای بایدن از به زبان آوردن چنین جملاتی خودداری  می کند. اما آیا به عنوان رئیس جمهور ، سیاست او در قبال چین بسیار متفاوت از آقای ترامپ خواهد بود؟ او هنوز برنامه های خود را بیان نکرده است ، اما  واضع است که همانند ترامپ چندان حملاتی را نسبت به چین نخواهد داشت .

رقبای سیاسی آقای بایدن به اظهارات وی در شهر آیووا حمله کردند و وی را به ساده لوحی در مورد چین متهم کردند. حتی برخی از مشاوران وی نیز این سخنان را قبول نداشتند.  از زمان ریاست جمهوری آقای ترامپ در سال ۲۰۱۷ ، روابط چین و آمریکا بسیار خصمانه تر شده است. اما به نظر می رسد آقای بایدن در ذهنیت دولت اوباما گیر کرده است ، که همکاری این کشور با چین را “از لحاظ وسعت” بی سابقه توصیف کرد. اکنون ، بایدن قول داده است ” در مورد چین سخت” رفتار کند. هنوز کاملاً مشخص نیست که سیاست وی در چین چه نتیجه ای خواهد داشت. آنچه قابل تشخیص است این است که به نظر می رسد ترکیبی از ترکیب آقای ترامپ و اوباما است. اینکه ترکیب این سیاست چگونه ممکن است شکل بگیرد، باید منتظر ماند و دید.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت

پاسخ دادن