سیاست فشار حداکثری در دولت بایدن نیز ادامه می‌یابد

سیاست فشار حداکثری در دولت بایدن نیز ادامه می‌یابد

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا می‌گوید، کارزار فشار تحریم‌ها علیه ایران در دولت جو بایدن نیز ادامه خواهد یافت؛ اگرچه رئیس‌جمهور منتخب، به طور بالقوه متعهد به بازگشت به برجام شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۳ آبان ۹۹

به گزارش  #اقتصادبرتر به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، الیوت آبرامز روز پنج‌شنبه ۲۲ آبان گفت که تحریم‌ها علیه ایران به خاطر مسائلی از قبیل نقض حقوق بشر، برنامه موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به اقدام ایران در افزایش ذخایر غنی‌سازی اورانیوم گفت که اکنون حتی اگر جمهوری اسلامی و آمریکا به برجام بازگردند، این سوال اساسی باقی می‌ماند که آیا ایران به تعهدات بلند مدت خود به جامعه جهانی پای‌بند خواهد بود یا نه؟

آمریکا اردیبهشت سال ۹۷ از برجام خارج شد و تحریم‌های سختی علیه ایران اعمال کرد که هدف از وادار کردن ایران به مذاکره و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی شده است. ایران نیز ضمن رد مذاکره با واشینگتن اردیبهشت سال گذشته از برخی تعهدات برجامی خود اعدول کرد به طوری که طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این مدت تقریبا ۱۰ برابر بیشتر از آنچه در برجام مقرر شده، اورانیوم ذخیره کرده است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد، ایران حدود ۲۴۴۰ کیلوگرم اورانیوم کم‌غلظت ذخیره کرده که در صورت افزایش غلظت آن به حدود ۹۰ درصد پتانسیل تولید دو بمب هسته‌ای را دارد. این گزارش همچنین می‌گوید ایران سطح غنی‌سازی اورانیوم را به بالای ۴.۵ درصد رسانده است.

ایران اعلام کرده اگر آمریکا به برجام بازگردد و تحریم‌ها لغو شوند، آماده بازگشت به تعهدات خود است.  بایدن نیز قبلا در کارزار انتخاباتی خود گفته بود آمریکا باید به برجام متعهد بماند.

نماینده دائم ایران در آژانس در واکنش به اظهارات گروسی با انتشار توئیتی نوشت: اصطلاحاتی نظیر «گریز» و «کیفیت قابل توجه مواد هسته ای» جایگاهی در اسناد حقوقی آژانس ندارند.

ترسیم معیارهای خودساخته مانند «گریز» و «کیفیت قابل توجه مواد هسته ای» برای کشورهایی که تحت نظارت آژانس به غنی سازی اورانیوم می‌پردازند، غیرمرتبط بوده، ضمن اینکه در اسناد حقوقی آژانس نیز هیچ جایگاهی ندارد.

پاسخ دادن