سیف: تسهیلات خرد را با کارت اعتباری به مشتریان پرداخت کنید

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در همه جای دنیا بانک‌ها برای حمایت از تولید، وام خرد به مشتریان می‌دهند، از بانک‌ها خواست، اهتمام بیشتری در اجرای طرح صدور کارت اعتباری داشته باشند.

تهران -اقتصاد برتر – ۸ آبان ۹۶

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، ولی اله سیف شامگاه دوشنبه در آیین اختتامیه طرح ضربتی وام ازدواج در بانک مرکزی اظهار داشت: همکاری بانک ها در حل مشکل جوانان کار ارزشمندی بود که چراغ کانون خانواده را در کشور روشن کرد.
وی با قدردانی از بانک های همکار در این طرح و بخش اعتبارات بانک مرکزی اظهار داشت: سنت حسنه جاریه قرض الحسنه در نظام بانکی کشور از برکات قانون بانکداری بدون رباست.

وی با یادآوری اینکه نظام بانکی دنیا بر سود و زیان و بهره استوار است، اظهار داشت: منابع قرض الحسنه در ابتدای اجرای بانکداری اسلامی قابل توجه نبود اما با اطلاع رسانی بانک ها و آگاهی بخشی به مردم، سهم آن رو به افزایش نهاد.

وی افزود: مردم بدانند منابع قرض الحسنه این امکان را به کشور و دولت می دهد که این منابع را در اموری چون وام ازدواج جوانان صرف کنند.
سیف از مردم خواست با نیت معنوی و با مشارکت در امر قرض الحسنه، بانک ها بتوانند گام های بزرگی در این امور بدانند.

وی با تاکید بر اینکه فصل قرض الحسنه در منابع بانکی به مردم تعلق دارد، گفت: وقتی برنامه ای تصویب می شود، دغدغه ما این است که آیا این منابع توان پاسخگویی به این برنامه ها را دارد یا خیر.
وی افزود: یکی از شبهاتی که در گذشته وجود داشت، منابع قرض الحسنه در فعالیت های اقتصادی سرمایه گذاری شود و از این رو بانک مرکزی بانک ها را ملزم کرد سرفصل آنها را از دیگر منابع خود تفکیک کند.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: نوع خدماتی که بانک ها به جامعه عرضه می کنند، بسیار مبهم است و شفاف نیست.
وی افزود: بانک ها منابع خود را به شکل وام های کلان به بنگاه های بزرگ تولیدی می دهند این در حالیسست که بانک ها وام های خرد به مصرف کنندگان می دهند تا با این کار تولیدکننده را حمایت کنند.

وی افزود: دستورالعملی در این زمینه به نظام بانکی داده ایم و امیدواریم بخش عمده ای از تسهیلات به این شیوه پرداخت شود.
وی افزود: این صورت آن تولیدکننده ای موفق تر خواهد بود که کالای آن با اقبال بیشتر مردم رو به رو شود.

رییس کل بانک مرکزی از بانک ها خواست به کارت های اعتباری مرابحه ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریالی و نیز کارت هایی که به پشتوانه یارانه مردم ارایه می شود، توجه بیشتری کنند تا با این شیوه تحولی در نظام اقتصادی کشور روی دهد.

انتقاد سیف از خدمات بانکها

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه نوع خدمات بانکها به جامعه در کشور ما شفاف نیست، گفت: این خدمات باید در جهت مصرف کنندگان خرد سوق داده شوند.

ولی الله سیف در مراسم تقدیر از طرح ضربتی وام ازدواج که از ابتدای مردادماه امسال آغاز شد، گفت: متاسفانه نوع خدماتی که بانکها به جامعه عرضه می کنند در کشور ما مبهم است و شفاف نیست.

وی با بیان اینکه بانکها امور منابع خرد را عموما به واحدهای بزرگ تولیدی اختصاص داده اند افزود: این در حالی است که در دنیا بانکها وام های خرد به مصرف کننده می دهند و این مصرف کنندگان هستند که با خرید خود، تولید کننده را حمایت می کنند.

رئیس کل بانک مرکزی با یادآوری اینکه در این زمینه دستورالعمل ها و بخشنامه هایی را برای شبکه بانکی کشور طی سالهای گذشته ابلاغ کردیم، تصریح کرد: انتظار ما این است که بخش عمده خدمات نظام بانکی در جهت ارائه خدمات مصرف کنندگان خرد باشد ضمن اینکه تولید کننده ای در این فرایند موفق خواهد بود که بتواند مصرف کننده بیشتری را جذب کند.

سیف با تاکید بر اینکه باید در زمینه ارائه این نوع خدمات عنایت بیشتری از سوی مدیران شبکه بانکی صورت داده شود، گفت: یکی از این دستورالعمل ها صدور کارت های اعتباری پرداخت تسهیلات به پشتوانه یارانه نقدی مردم بود که می تواند شرایط تسهیل این نوع خدمات را فراهم کند.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اجرای طرح ضربتی اعطای وام ازدواج که از ابتدای مرداد امسال آغاز شد، گفت: به طور هفتگی در جریان اجرای طرح بودم و خوشبختانه به صورت خودکار طرح مذکور از سوی بانکها اجرا می شد.

سیف افزود: این سنت حسنه جاریه قرض الحسنه نظام بانکی کشور از برکات قانون بانکداری بدون ربا است که در دنیا معمولا تسهیلات قرض الحسنه جایگاهی ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: وضعیت فعالیت قرض الحسنه از ابتدای اجرا همواره با رشد مواجه بوده و با اطلاع رسانی در این موضوع خوشبختانه علاقمندی و مشارکت مردم در فعالیت های قرض الحسنه و سپرده گذاری نزد بانکها قابل تحسین است.

سیف تاکید کرد: مردم عزیز ما بدانند منابعی که تحت عنوان قرض الحسنه نزد بانکها سپرده گذاری می کنند این فرصت را به دولت و نظام بانکی می دهند تا در امور فعالیت های قرض الحسنه از جمله پرداخت وام ازدواج فعالیت بیشتری داشته باشد.

وی افزود: از هموطنان درخواست می کنیم با مشارکت خود در فعالیت های قرض الحسنه امکان بیشتری را برای ارائه این نوع خدمات برای نظام بانکی فراهم کنند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: یکی از دغدغه های من این است که منابعی که قرار است در سرفصل منابع قرض الحسنه قرار گیرد در اختیار مردم باشد.

سیف تصریح کرد: یکی از شبهاتی که در گذشته در خصوص استفاده از منابع قرض الحسنه وجود داشت این بود که این منابع در بخش های سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از اقدامات بانک این بود که منابع قرض الحسنه در فعالیت های قرض الحسنه نیز مطرح شوند.

پاسخ دادن