سیلی به دوست با خروج سربازان آمریکایی از آلمان

موضع‌گیری‌ها علیه برنامه ترامپ برای خروج بخشی از سربازان آمریکایی از آلمان ادامه دارد. یک سیاستمدار آلمانی این برنامه را “اقدامی سیاسی” برای فشار بر آلمان خواند و یک سناتور آمریکایی آن را “سیلی به دوست” خواند.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۹ مرداد ۹۹

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، یک روز پس از اعلام خبر خروج حدود ۱۲ هزار نظامی آمریکایی از آلمان در پیامی توئیتری انتقاد خود از آلمان را تکرار کرد و نوشت: «آلمان سالانه میلیاردها دلار برای انرژی به روسیه می‌پردازد و ما باید از آلمان در برابر روسیه محافظت کنیم.»

ترامپ بارها از آلمان به دلیل هزینه نظامی “ناکافی” این کشور انتقاد کرده و به همین دلیل در ماه ژوئن از قصد خود برای خروج بخشی از نظامیان کشورش از آلمان سخن گفته بود.

روز چهارشنبه، هشتم مرداد (۲۹ ژوئیه) مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که حدود ۱۲ هزار سرباز را از آلمان خارج خواهد کرد.

قرار است شش هزار و ۴۰۰ تن از ۳۵ هزار نظامی آمریکایی مستقر در آلمان به کشورشان بازگردند و حدود پنج هزار و ۴۰۰ تن از آنان به کشورهای دیگر اروپایی منتقل ‌شوند.

هنوز تاریخ این جابجایی تعیین نشده و مشخص نیست که آیا این برنامه می‌تواند عملی شود یا خیر، زیرا بودجه این اقدام را باید کنگره آمریکا تصویب کند.

شمار زیادی از نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه با آن مخالفند. میت رامنی، سناتور جمهوری‌خواه در صفحه توئیتر خود طرح ترامپ را “اشتباهی جدی” خواند و نوشت: «این سیلی به یک دوست و متحد است».

جان بولتون، مشاور امنیتی پیشین ترامپ نیز تاکید کرد، خروج سربازان آمریکایی از آلمان «پیامی نادرست به مخالفان ما می‌فرستد و متحدان ما را در دوران تهدیدهای روزافزون جهانی، آسیب‌پذیر می‌کند.»

تاثیر بر توان نظامی آلمان

برنامه ترامپ از آغاز با مخالفت شدید سیاستمداران آلمانی روبرو شد. تازه‌ترین موضع‌گیری در این باره از جانب ولفانگ هلمیش، رئیس کمیته دفاع پارلمان آلمان بود.

هلمیش در یک گفت‌وگوی رادیوئی ضمن بیان این که برنامه ترامپ اقدامی سیاسی برای ایراد فشار بر آلمان است تاکید کرد، خروج سربازان آمریکایی از المان برای امنیت این کشور اهمیت زیادی ندارد.

به اعتقاد این کارشناس امور دفاعی، برنامه ترامپ باعث کاهش توان دفاعی ناتو در اروپا نیز نخواهد شد.

هلمیش علاوه بر این، به امکانات ارتش آمریکا برای جابجایی سربازان در اروپا اشاره کرد و گفت، مقر فرماندهی ارتش آمریکا در شهر اشتوتگارت آلمان قرار است به مونس در بلژیک منتقل شود اما تاکنون برای این منظور ساختمان مناسبی ساخته نشده است.

قرار است تا سال ۲۰۲۴ بودجه نظامی اعضای پیمان نظامی ناتو به دست‌کم دو درصد تولید ناخالص داخلی آنها برسد.

آلمان در حال حاضر ۳۸/ ۱ درصد تولید ناخالص داخلی خود را به بخش نظامی اختصاص داده است.

ایالات متحده ۴/ ۳ درصد تولید ناخالص ملی خود را برای امور نظامی هزینه می‌کند.

پاسخ دادن