«سیمانی‎ها» گل کاشتند

بورس 98
اقتصادبرتر

بررسی‎ها نشان می‎دهد که «سه» هم از بازار پایه، «سفاسی»، «سنیر» و «لخانه» بیشترین رشد قیمت را در یک ماه اخیر داشتند و در نگاه کلان، صنعت خاکستری بیشترین رشد شاخص را تجربه کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، بورس تهران اولین ماه از سال ۹۸ را بسیار پرقدرت سپری کرد. شاخص کل بورس تهران در آخرین روز اسفند ماه سال ۹۷ در کانال ۱۷۸ هزار واحد قرار گرفت اما در پایان فرودین ماه سال ۹۸ به قله ۲۰۴ هزار واحد صعود کرد.

بنابراین، شاخص کل بورس تهران در فروردین ماه سال جدید بازدهی ۱۴٫۳ درصدی را به ارمغان آورد.

در چنین شرایطی، سه سهم برتر و پربازده در بازار پایه حضور دارند. نماد بازار پایه‎ای «سفاسی» بازدهی جالب توجه ۱۰۲ درصدی را در کانامه فروردین ماه سال ۹۸ خود به ثبت رساند و به تنها نمادی تبدیل شد که بیش از ۱۰۰ درصد رشد قیمت داشته است. «سنیر» ۹۷ درصد و «لخانه» ۹۴ درصد بازدهی عاید سهامداران خود کردند که درخور توجه است.

از آن‎جا که روند صعودی بازار سهام پرقدرت حرکت کرده، زیان ثبت شده سهام حاضر در جریان معاملات، چندان زیاد نیست؛ ولی با همه این اوصاف، در این میان، برخی شرکت‎ها همگام با بازار حرکت نکردند و ساز مخالف زدند. «دماوند» با وجود اینکه از نظر بنیادی، وضعیت مناسبی دارد، اما در بازار سهام موفق عمل نکرده و نتوانسته سهامداران خود را راضی نگه دارد. این سهم در یک ماهه اخیر افت قیمت ۱۹ درصد داشته است. «فنرژی» زیان‎ساز نیز حدود ۱۲ درصد سهامداران خود را متحل خسران نمود. «خمعمرا» در رتبه بعدی زیان‎ده‎ترین سهم‎های بازار در ماه قرار گرفت.

بررسی وضعیت صنایع در فروردین ماه، «سیمانی»‎ها را در صدر پربازده‎ترین گروه‎های بورسی نشان می‎دهد. نمادهای حاضر در صنعت خاکستری در مجموع، ۴۳ درصد رشد داشته‎اند. شاخص گروه «ماشین‎آلات و تجهیزات» و «عمده فروشی» به ترتیب ۳۹ و ۳۶ دصد افزایش به خود دید.

شایان ذکر است که رکوردشکنی بورس در مدت یاد شده موجب شد هیچ یک از صنایع افت شاخص نداشته باشند و در مجموع، همه صنایع بازدهی داشته‎اند.

امید می‎رود بهار سرسبز بورس تهران در ادامه نیز تکرار شود. از سویی، با نزدیک شدن به فصل مجامع بازار معاملات داغ‎تر خواهد شد؛ چرا که در سال گذشته اغلب شرکت‎ها با رشد سودآوری مواجه شدند و سودهای تازه را تجربه کردند. از همین رو، انتظار می‎رود مجامع سالانه شرکت‎ها پربارتر از سال‎های گذشته باشد و بر این اساس، تمایل سهامداران برای شرکت در مجامع بیش از دوره‎های گذشته است.

پاسخ دادن