سی‌ان‌ان : حل بحران با ساده‌ترین راه در دسترس است

گزارش‌های دریافتی از نشست ۱+۴ وین درباره برجام حکایت از توافقات خوب دارد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ فروردین ۱۴۰۰

سی‌ان‌ان در تحلیلی درباره نشست وین نوشت: این نشست ممکن است قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران، کمکی به اقتصاد نکند اما تنها راه واقعی برای پیشرفت در مذاکرات است هسته ای ایران است.

سی ان ان نوشت: عده کمی باور داشتند آمریکا و ایران، دیپلماسی را به تشدید تنش‌ها و احتمالاً رویارویی نظامی ترجیح دهند. اکنون این حقیقت در وین، در یک اتاق کنفرانس، جایی که اعضای باقیمانده توافق هسته ای (انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) و ایران نشسته اند، اتفاق می‌افتد.

مقامات آمریکایی هم در وین هستند، اگرچه مستقیماً با همتایان ایرانی خود دیدار نخواهند کرد. تقریباً هر عضوی از هسته امنیت ملی جو بایدن در تحقق توافقنامه ۲۰۱۵ ایران نقش داشتند. حتی رئیس سیا، بیل برنز، به دلیل شناخت کافی از خلاصه مذاکرات درباره ایران، ممکن است پیش از نشست وین کار خود را انجام داده باشد. از میان همه چالش‌های سیاست خارجی که اکنون آمریکا با آن روبرو است، حل این بحران با ساده ترین راه در دسترس است.

بنوشته سی ان ان، دولت اعتدال گرایان در ایران رو به پایان است، با یک مجلس تندروتر روبرو هستند و در ماه‌های آینده انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود که نتیجه آن می‌تواند رویکرد سختگیرانه تری را علیه غرب داشته باشد. بازگشت به تعهدات برجام باید بار دیگر و سریعاً مورد توجه قرار گیرد تا میزان مشارکت در انتخابات را به نفع اعتدال گرایان افزایش دهد. هر دو طرف نیز هر آنچه می‌توانند برای نشست وین انجام داده اند. دولت بایدن آرام بوده ولی نسبتاً تحت تأثیر مهلت‌های فعالیت‌های گام به گام ایران قرار گرفته است. سی ان ان نوشت،

هر دو طرف نیز هر آنچه می‌توانند برای نشست وین انجام داده اند. دولت بایدن آرام بوده ولی نسبتاً تحت تأثیر مهلت‌های فعالیت‌های گام به گام ایران قرار گرفته است. سی ان ان در بخش دیگری از این نوشته ادعا کرد: هر دو طرف جدی هستند که مذاکرات را پیش ببرند. محاسبه اصلی هر دو طرف مانند شش سال پیش است: اینکه ایران رفع تحریم‌ها را به داشتن بمب ترجیح می‌دهد. و اینکه ایالات متحده، ایران ثروتمندتر را به ایران هسته ای ترجیح می‌دهد و البته اینکه هر دو طرف ترجیح می‌دهند جنگ نکنند.

هم ایران و هم آمریکا به طور آشکاری خواهان جنگ نیستند، وگرنه یکی از آن ها، موقعیت‌های زیادی را در ماه‌ها یا سال‌های گذشته برای شروع یک جنگ استفاده می‌کردند. بنابراین گفت‌وگو؛ راه پیش رو است.

نشست وین ممکن است منجر به تجدید نشست کمیسیون برجام در این هفته نشود. حتی این نشست ممکن است هرگز به توافق گسترده ای که بایدن دنبال آن برای مهار برنامه موشکی و نفوذ منطقه ای ایران است نشود. این ممکن است اقتصاد ایران را قبل از انتخابات ریاست جمهوری نجات ندهد. اما این تنها راه واقعی برای پیشرفت است

پاسخ دادن