«شاخص والفِیفِی» چیست ؟

«شاخص والفِیفِی» چیست ؟

بانک سرمایه گذاری «جی پی مورگان» شاخصی را برای دنبال کردن اثر توئیت های دونالد ترامپ روی بازار ایجاد کرده است. «شاخص والفِیفِی».

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ آذر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، دونالد ترامپ بیشتر از قبل توئیت می کند و این بر بازار اوراق عرضه تاثیرگذار بوده است. توئیت های رئیس جمهور که بر بازار اثرگذارند در ماه آگوست، مرداد، و همزمان با فشار او به چین در جنگ تجاری و مجادله با فدرال رزرو بر سر نرخ های سود، به اوج خود رسید.

بانک جی پی مورگان در تلاشی برای سنجش تاثیر توئیت های ترامپ بر بازار اوراق عرضه و بی ثباتی نرخ های سود در آمریکا، شاخصی را به نام والفیفی ایجاد کرد. این شاخص که با الهام از یکی از توئیت های مرموز او«کاوفیفی»، نام گذاری شده، تغییرات نرخ بی ثباتی در اوراق عرضه ی ۲ و ۵ ساله را نشان می دهد.

از زمان انتخابش در سال ۲۰۱۶، ترامپ بیش از ۱۴۰۰۰ هزار بار توئیت کرده است؛ یعنی به صورت میانگین، روزانه ۱۰ بار.از سال ۲۰۱۸ تاکنون، او در طول ساعات فعال بازار بیش از ۴۰۰۰ بار توئیت کرده که تنها ۱۴۶ تا از آنها بر بازار مؤثر بوده اند.توئیت های او که بر بازار اثرگذار بوده اند، شامل کلمات کلیدی ای نظیر «چین»، «میلیارد» و «محصولات» بوده اند.

پاسخ دادن