شارژ زودتر از موعد کارمندان و یارانه بگیران

واردات کالای اساسی سال 99 با ارز 4200 تومانی
اقتصادبرتر

رئیس سازمان بودجه گفت: با همکاران خودم در خزانه نیز هماهنگی کرده‌ام که پرداخت حقوق کارکنان دولت نیز زودتر از ماه‌های دیگر انجام شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا، محمدباقر نوبخت، از توافق دولت و مجلس برای اضافه شدن ۳۲ هزار میلیارد تومان به حقوق کارکنان خبر داد و گفت: الان مجموع ارقام ۱۶۰ هزار میلیارد تومان است که ۲۰ درصد این مبلغ ۳۲ هزار میلیارد تومان است که ۱۹۲ هزار میلیارد تومان سال آینده توزیع و یا در قالب افزایش حقوق عمل خواهیم کرد.

 نوبخت در حاشیه یادواره ۴۵۰ شهید شهرستان خدابنده، شهدای گمنام و شهید ملی مظفرعلی ذوالقدر، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در حال حاضر در ایران، ۹۳۴ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در حال پرداخت است. هم‌چنین حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان معافیت رسمی مالیاتی، غیر از آنچه در قالب فرار مالیاتی وجود دارد، است که مجدداً باید در این زمینه تجدیدنظر شود که سازمان برنامه و بودجه در این باره تمهیدات لازم را اندیشیده است.

او ادامه داد: آنچه که در این ماه می‌توانیم انجام دهیم، این است که در داخل این هفته، نخستین پرداخت‌ها برای ۷۸ تا ۷۹ میلیون نفر از عزیزانی که افتخار پرداخت یارانه را به آن‌ها داریم، انجام خواهد شد و مصمم به انجام این کار در روز دوشنبه هستیم. همچنین با همکاران خودم در خزانه نیز هماهنگی کرده‌ام که پرداخت حقوق کارکنان دولت نیز زودتر از ماه‌های دیگر انجام شود.

وی افزود: امیدواریم با تکمیل رسیدگی به لایحه بودجه در سال آینده، خدمات مناسبی به جامعه ارائه شود و مسائلی که در توزیع برخی کالاها وجود دارد حل و برطرف شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: تلاش می‌شود، آنچه به صورت رسمی جزو تعهدات دولت است، با هر بخش از درآمدهای ارزی حداقل ۱۴ میلیارد دلار را برای کالاهای اساسی مردم از جمله نهاده‌ها و دارو تخصیص دهیم.

نوبخت یادآور شد: همه کسانی که می‌خواستند این کالاها را عرضه کنند و به همه ۲۵ قلم کالای اساسی در همان حد ۴,۲۰۰ تومان ارز پرداخت شد که البته بخشی وارد نشد و بخشی که وارد شد به لحاظ تفاوت قیمتی که داشت با ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه نشد و از همین رو ما باید تجدیدنظر کنیم.

وی تصریح کرد: اما این‌که این مبلغ چگونه بین حدود ۵ میلیون نفر توزیع شود، یعنی به همه ۲۰ درصد بدهیم یا طبق مصوبه مجلس در دو مرحله واریز شود یعنی ۴۰۰ هزار تومان به هر کارمند بدهیم که در آن صورت ۲۴ هزار میلیارد تومان خواهد شد و ۸ هزار میلیارد تومان باقی خواهد ماند که این هم اختلاف در پرداخت است.

این مسئول ادامه داد: متأسفانه این پیشنهاد در کمیسیون مطرح نشد و شاید اگر با جزئیات مطرح می‌شد مثل همین ۱۴ میلیارد دلار یا یارانه اگر این هم مطرح می‌شد، بهتر بود و در حال حاضر به هیچ وجه مصلحت نیست که دو صدایی بین دولت و مجلس باشد و خود این ۲۰ درصد هم رقم قابل توجهی نیست و با توجه به سختی شرایط کارکنان دولت، زیبنده نیست که این مبلغ بین مجلس و دولت اختلاف‌افکنی کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: ۳۳ هزار میلیارد تومان برای آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است و برای سال آینده این بودجه حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش و به ۴۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

او هم‌چنین در یادواره ۴۵۰ شهید شهرستان خدابنده، شهدای گمنام و شهید ملی مظفرعلی ذوالقدر اظهار کرد: جایگاه شهدای دفاع‌مقدس فراتر از مدافع خاک وطن است؛ چراکه شهدای جنگ تحمیلی فراتر از مام وطن، از تفکر و مرام دین دفاع کردند و انقلاب و نظام جمهوری اسلامی مصداق ظهور تفکر جدید نشأت گرفته از اندیشه‌های حضرت امام خمینی (ره) است.

این مسئول ادامه داد: حضور در یادواره شهدا افتخار بزرگی است که امروز نصیب بنده شده است، البته این سفر تنها سفرم به زنجان نبوده و در جریان سفرهای استانی خود در آینده نزدیک بار دیگر به زنجان سفر خواهم کرد.

وی با تشریح شکل‌گیری مکاتب مختلف در جهان و از سوی جوامع مختلف، افزود: نازیسم، فاشیسم و لیبراسیم، سه مکتب شکل گرفته در جهان از سوی کشورهای مختلف به رهبری افراد متعدد بوده است و در دورانی که کشورها تحت سیطره دو تفکر لیبرالیستی و سوسیالیستی بودند، یک مرجع دینی از حوزه فریاد کشید و تفکر جدیدی را که البته دارای اصالت تاریخی بود مطرح کرد که حکومت بر اساس معیارهای الهی بود.

معاون رئیس‌جمهور با بیان این‌که مردم نیز با شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی»، تفکر جدید حضرت امام (ره) را تأیید کردند، تصریح کرد: پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی، دنیا در برابر آن قد علم کرد که این نظام نماند و اینجا است که ارزش شهدا فراتر از دفاع از خاک است.

نوبخت یادآور شد: در حیات چهل ساله انقلاب، روزی نبوده است که دشمنان دست از سر ما بردارند؛ امروز هم این رئیس‌جمهور روان‌پریش دولت آمریکا، عربده می‌کشد و ادعا می‌کند که می‌خواهد ملت ایران را به زانو در آورد، ولی غافل از این‌که قدرتمندترین دشمنان هم در ۴۰ سال گذشته نتوانستند کاری کنند و اصلاً به خاطر همین با ما پشت میز مذاکره نشستند.

وی با بیان این‌که آرمان شهدا بقای این نظام بود، گفت: در وصیت‌نامه حضرت امام (ره) نیز به این نکته تاکید شده است که رمز بقای نظام همان رمز پیروزی انقلاب و آن «وحدت کلمه» و اتحاد است و در حال حاضر امروز نظام جمهوری اسلامی قوی‌تر از ۴۰ سال پیش است و امروز بسیج، سپاه و ارتش در اوج اقتدار قرار دارند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این‌که در حال حاضر ایران به لحاظ علمی جایگاه ۱۵ را در جهان دارد و اقتصاد کشور جزو ۱۸ اقتصاد بزرگ دنیا ست، اظهار کرد: اگر عنصر اطاعت از رهبری، همدلی و تلاش در راه دین را ادمه دهیم به طور حتم پیروز خواهیم شد.

نوبخت با اشاره به برخی از مشکلات اقتصادی کشور، خاطرنشان کرد: شرمنده شدم از این‌که استاندار بیاید اینجا درباره خوراک دام و گوشت و مرغ صحبت کند. لعنت خداوند بر دشمنانی که ۴۰ سال این ملت را برای این‌که انتخاب درست کردند، تحت فشار قرار داده‌اند.

وی افزود: تلاش می‌شود تا بخشی از اعتبارات از جمله اعتبار مورد نیاز برای تسریع و تکمیل پروژه کمربندی شهر قیدار تأمین شود.

پاسخ دادن