شان کانری، بازیگر نقش جیمزباند درگذشت

شان کانری، بازیگر نقش جیمزباند درگذشت

هنرپیشه معروف اسکاتلندی و بازیگر هفت فیلم از سری فیلم‌های جیمزباند اثر ابتلا به کرونا جان باخت. او یک اسکار، سه جایزه گلدن گلوب و دو جایزه بفتا را در کارنامه داشت و ۴۰ روز قبل ۹۰ سالگی خود را جشن گرفته بود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۰ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، هنرپیشه معروف اسکاتلندی و بازیگر هفت فیلم از سری فیلم‌های جیمزباند اثر ابتلا به کرونا جان باخت. او یک اسکار، سه جایزه گلدن گلوب و دو جایزه بفتا را در کارنامه داشت و ۴۰ روز قبل ۹۰ سالگی خود را جشن گرفته بود.

«شان کانری» بازیگر اسکاتلندی فیلم‌های «جیمز باند» در سن ۹۰ سالگی درگذشت. بی‌بی‌سی درگذشت کانری افسانه‌ای را تأیید کرده است. کانری اولین بازیگری بود که در هفت فیلم از «دکتر نو»  تا «تنها دو بار زندگی می‌کنی» در نقش «جیمز باند» ظاهر شد.

«شان کانری» بازیگر محبوب «جیمز باند» در سن ۹۰ سالگی درگذشت

۳۰ نما نوشت:کانری در سال ۱۹۳۰ در ادینبرا متولد شد و در سن ۱۶ سالگی به «نیروی دریایی سلطنتی» پیوست. او در دهه‌ی ۱۹۵۰ شغل‌های مختلفی از راننده‌ی خودروهای باری گرفته تا نجات غریق را تجربه کرد و حتی یک بازیکن فوتبال توانمند بود. اما «کینگ تئاتر» ادینبرا بود که مسیر او را به سمت بازیگری تغییر داد، جایی که پشت صحنه مشغول به کار شد و سپس نقش کوچکی در نمایش «اقیانوس آرام جنوبی» (South Pacific) بازی کرد. او در آن زمان با «مایکل کین» آشنا شد.

او بازیگری در سینما را با فیلم «ببر» (Tiger) و سپس ملودرام «زمانی دیگر، جایی دیگر» (Another Time, Another Place) در مقابل «لانا ترنر» آغاز کرد. این نقش سبب شد که دوست پسر ترنر خشمگینانه در محل فیلمبرداری حاضر شود و روی کانری اسلحه بکشد.

«دینا بروکلی» همسر «آلبرت بروکلی» تهیه‌کننده‌ی فیلم‌های باند در انتخاب شدن کانری در این نقش سهیم بود، هرچند «ایان فلمینگ» خالق شخصیت با انتخاب او مخالف بود و می‌گفت: «او جیمز باندی نیست که من در نظر داشته‌ام.» فلمینگ سپس با دیدن بازی کانری در «دکتر نو» انتخاب او را پذیرفت.

کانری در سال‌های بعد به بازی در این نقش تمایل کمتری نشان داد. «مایکل کین» در مورد کانری فاش کرده است: «توانایی‌های بازیگری او بسیار فراتر از نقش جیمز باند بود و هست، اما نام او مترادف شده بود با نام باند. این مسئله او را ناراحت می‌کرد.»

پس از دوران بازیگری در نقش باند، کانری به همراه کین در «مردی که می‌خواست شاه باشد» (The Man Who Would Be King)، «سارقان زمان» (Time Bandits) و «ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی» (Indiana Jones and the Last Crusade) «استیون اسپیلبرگ» در سال ۱۹۸۹ بازی کرد.

دوست‌داران چندگانه‌ی مأمور ۰۰۷ اخیراً در نظرسنجی «ریدیو تایمز» مشارکت و کانری را به عنوان بهترین «جیمز باند» تاریخ انتخاب کردند.

پاسخ دادن