شاهراه ترانزیتی جنوب مسدود شد

براساس هشدار سازمان مدیریت بحران کشور، روز دوشنبه در استانهای یزد، اصفهان، قم، مرکزی، جنوب تهران و شمال فارس وزش باد شدید رخ خواهد داد که می‌تواند با خسارت همراه باشد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل ازسازمان هواشناسی، براساس هشدار سازمان هواشناسی کشور رگبار باران با رعدوبرق، برخی نقاط بارش تگرگ و وزش باد شدید و سیلاب و طغیان رودخانه ها در استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، غرب استان فارس، جنوب و شمال غرب اصفهان، نیمه شمالی بوشهر و جزایر شمالی خلیج فارس. در استانهای مرکزی، جنوب قم، زنجان، همدان و طی بعد از ظهر و شب دامنه های البرز در استانهای تهران، البرز، قزوین و سمنان بارش باران گاهی با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید که پیامد آن آبگرفتگی معابر با احتمال سیلابی شدن مسیلها پیش بینی می شود.
بعد از ظهر و شب دوشنبه مسیرهای کوهستانی و گردنه های برفگیر دامنه های البرز در شمال و نقاط مرتفع جاده های کوهستانی زاگرس در شمالغرب و غرب کشور بطور موقت با بارش برف پیش بینی می شود و احتمال انسداد موقت جاده وجود دارد و آبهای خلیج فارس بخصوص سواحل بوشهر و خوزستان طی یکشنبه و دوشنبه مواج و طوفانی پیش بینی میشود.

بنابراین برای حفظ ایمنی و جلوگیری از خسارات احتمالی اقدامات زیر توصیه می شود:
تا حد امکان از سفر به مناطق غرب و جنوبغرب کشور خودداری و در صورت لزوم با آگاهی و آمادگی در برابر شرایط جوی مخرب اقدام شود.
از توقف در حاشیه و بستر رودخانه ها و مکانهای مستعد سیلاب جدا خودداری و از فعالیتهای کوهنوردی اجتناب شود. محدودیت برای حرکت شناورهای سبک در مناطق میانی تا شمال خلیج فارس اعمال شود.
اقدامات لازم از سوی مدیریت منابع آب ، مدیریت بحران و سازمانهای امدادی بعمل آید.

سه شنبه ۹۸/۰۱/۱۳:
دربرخی نقاط استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، همدان، تهران، البرز و قزوین احتمال بارش پراکنده ، در استان کرمانشاه و برخی نقاط کردستان، شمال ایلام، غرب لرستان، جنوب بوشهر، نیمه جنوبی فارس و شمال کرمان گاهی رگبار و رعدوبرق و در سایر مناطق کشور آسمان صاف تا نیمه ابری پیش بینی می شود.
لازم به ذکر است اخطاریه شماره ۶ مورخ ۹۸/۰۱/۱۰ به قوت خود باقی است.

بنابراین برای حفظ ایمنی و جلوگیری از خسارات احتمالی اقدامات زیر توصیه می شود:

تا حد امکان از سفر به مناطق غرب و جنوبغرب کشور خودداری و در صورت لزوم با آگاهی و آمادگی در برابر شرایط جوی مخرب اقدام شود.

از توقف در حاشیه و بستر رودخانه ها و مکانهای مستعد سیلاب جدا خودداری و از فعالیتهای کوهنوردی اجتناب شود. محدودیت برای حرکت شناورهای سبک در مناطق میانی تا شمال خلیج فارس اعمال شود.

همچنین براساس هشدار سازمان مدیریت بحران کشور، در روز دوشنبه در استانهای یزد، اصفهان، قم، مرکزی، جنوب تهران و شمال فارس وزش باد شدید رخ خواهد داد که می‌تواند با خسارت همراه باشد.

شاهراه ترانزیتی جنوب و اکثر محورهای اصلی لرستان مسدود شد

به گزارش اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، سرهنگ مرتضی چغلوند در خرم‌آباد، از انسداد اکثر محورهای استان خبر داد و اظهار داشت: براثر وقوع سیلاب و رانش کوه اکثر محورهای استان لرستان مسدود شده است.

وی افزود: محور خرم‌آباد- کوهدشت، خرم‌آباد- دوره چگنی، خرم‌آباد- پل‌دختر، پل‌دختر- کوهدشت و بلعکس، خرم‌آباد- بروجرد و بلعکس و همچنین بخش ازنا به خرم‌آباد مسدود است.

رئیس پلیس‌راه استان لرستان عنوان کرد: محور سپیددشت- خرم‌آباد، خرم‌آباد- زاغه، الیگودرز- دورود، ازنا- دورود، الیگودرز- اصفهان و ازنا- شازند نیز مسدود شده است.

وی بیان کرد: آزادراه خرم‌آباد- پل زال و همچنین محور پل‌دختر به آزادراه نیز براثر ریزش کوه مسدود شده است؛ در گردنه‌های استان بارش شدید برف سبب انسداد این مسیرها نیز شده است.

چغلوند تصریح کرد: وضعیت تمامی محورهای استان لرستان مناسب نیست بنابراین به مردم توصیه می‌شود از تردد در محورهای استان خودداری کنند.

پروازها به استان لرستان لغو شده است

به دلیل آب گرفتگی باند فرودگاه لرستان، پروازها به استان لرستان لغو شده است.

مسدود شدن راه آهن سراسری تهران-جنوب در محدوده لرستان

به گزارش اقتصادبرتر به نقل از صدا وسیما، راه آهن سراسری تهران-جنوب به علت بارش شدید باران و خالی شدن زیر ریل ها مسدود است.

 مدیرکل مدیریت بحران استانداری گفت ؛ به خاطر سیل در ناحیه راه آهن در ایستگاه چم سنگر و خالی شدن زیر ریل های راه آهن تهران – جنوب بسته شد.

به گفته غلامرضا آقا میرزایی در صورت کاهش بارندگی ها و امکان ایجاد ترمیم ریل تا دو روز آینده راه آهن سراسری تهران – جنوب بازگشایی می شود.

جزئیات قطع ارتباطات مخابراتی استان ایلام

به گزارش اقتصادبرتر، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت:
از ایلام ۳ مسیر فیبر نوری داریم که در اتفاقی نادر هر سه مسیر از کارافتاده است!
احتمال این اتفاق یک در یک میلیون است!
درحال حاضر مردم ایلام با خارج استان هیچگونه ارتباطی ندارند که امیدواریم هرچه سریعتر برقرار شود.

سد کرخه ۴ سیلاب بزرگ را مهار کرده است

محمد یزدانی در اندیمشک اظهار داشت: سد و نیروگاه کرخه در کنترل و مدیریت آب استان خوزستان و مقابله با حوادث و کاهش خسارت‌های احتمالی موفق عمل کرده است.

وی با بیان این که سد کرخه شهرستان اندیمشک تاکنون چهار سیلاب بزرگ را در استان خوزستان مدیریت و مانع ایجاد خسارت برای شهروندان شده است گفت: دو سیلاب بزرگ نیز در سال جاری توسط سد کرخه کنترل و مهار شده است.

مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه شهرستان اندیمشک عنوان کرد: هیچ گونه سرریزی قرار نیست در سد کرخه و شهرستان اندیمشک اتفاق بیفتد و با توجه به تمهیداتی که انجام شده در این زمینه جای نگرانی نیست.

وی با اشاره به برخی دخل تصرف‌ها و تجاوز به حریم‌های آبی استان خوزستان، افزود: علی‌رغم شدت بارندگی در بسترهای آبی مربوط به سد کرخه با توجه به مدیریت آب و تمهیدات پیش‌بینی شده آمادگی لازم در شهرستان اندیمشک برای باران وجود دارد.

یزدانی با بیان این که احتمال وقوع باران گسترده و افزایش ورودی آب به سد کرخه در اردیبهشت‌ماه نیز وجود دارد خاطرنشان کرد: سد کرخه با تمام ظرفیت و توان خود برای تأمین نیاز شهروندان و مقابله با حوادث احتمالی آماده است.

وی با اشاره به این که متوسط آورد سد کرخه طبق طراحی ابتدایی آن ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب بوده است بیان کرد: امسال سد کرخه شهرستان اندیمشک ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب آورد داشته و خروجی سد کرخه نیز سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب بوده است.

مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه شهرستان اندیمشک با بیان این که آورد آب به سد و نیروگاه کرخه در بلندمدت ۱۱۶ درصد و نسبت به سال آبی گذشته ۳۵۵ درصد افزایش نشان می‌دهد، افزود: این خود بیانگر افزایش بارندگی نسبت به گذشته در بسترهای آبی مربوط به سد کرخه است.

وی با بیان اینکه سد کرخه ۴۳ هزار کیلومتر مربع و پنج استان کشور را در برمی‌گیرد است، ادامه داد: حوزه کرخه در بلند مدت ۳۳۲ میلی متر بارندگی را تجربه کرده است که این میزان باران امسال به حدود ۲ برابر افزایش یافته است.

یزدانی میزان رشد باران در بسترهای آبی کرخه را نسبت به دوران بلندمدت خود ۸۷ درصد و به نسبت به سال گذشته ۱۹۵ درصد دانست و عنوان کرد: با توجه به افزایش باران تمهیدات مورد نیاز پیش‌بینی و آماده تأمین نیازهای شهروندان و مقابله با حوادث احتمالی هستیم.

وزش شدید باد در اهواز

وزش شدید باد از لحظاتی پیش در اهواز آغاز شد.
با توجه به طغیان رودخانه ها و وزش باد، ضرورت توجه به هشدارها مبنی بر حفظ فاصله با رودخانه ها و مسیل ها بیشتر احساس می شود.

سردار پورجمشیدیان در گلستان: انفجار دهانه ورودی رود قره‌سو به دریای خزر توسط سپاه

سردار علی اکبر پورجمشیدیان شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین اقدامات برای خروج آب از مناطق سیل زده اظهارداشت: در دهانه ورودی رود قره‌سو به دریای خزر توسط یگان تخریب نیروی زمینی سپاه انفجار انجام شد تا سرعت خروج آب و ورود به دریا افزایش یابد.

وی افزود: این اقدام خروج آب‌های انباشته شده از دشت گرگان را ۲ تا ۳ برابر افزایش داده است.

معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه گفت: عملیات یگان تخریب نیروی زمینی سپاه در انفجار خطی و زنجیره‌ای در دهانه رودخانه قره‌سو در جنوب بندرترکمن موفق بود.

سردار پورجمشیدیان افزود: این انفجار برای لایه‌برداری از رسوبات و سرعت و سهولت چند برابری در ورود آب به دریای خزر انجام شده است.

معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه گفت: با این انفجار حجم آب خروجی ۲ تا ۳ برابر شده است. در شرایط کنونی انتقال آب‌های جمع شده در گمیشان، آق‌قلا و خواجه نفس به سمت دریا ضروری‌ترین کار است.

وی اظهارداشت: مردم نگران نباشند نیروی زمینی سپاه و مجموعه سپاه و بسیج تا آخرین روز که مشکلات مردم برطرف شود در کنار و خدمت مردم هستند و مانند روز نخست آنها را یاری می‌کنند.

فرماندار گمیشان: مدارس فرسوده شهرستان گمیشان بلااستفاده شده است؛ در خواست کمک ویژه از خیران داریم

امیرشیر توماج شامگاه یکشنبه در جلسه بررسی وضعیت مدارس سیل‌زده گلستان اظهار داشت: مدارس فرسوده در گمیشان غیر قابل استفاده است و انتظار داریم که وزارت آموزش و پرورش و همچنین سازمان نوسازی و تجهیز مدارس به تکمیل، ترمیم و بازسازی این مدارس در این شهرستان محروم کمک کنند.

فرماندار شهرستان گمیشان گفت: از مدارس ۲ طبقه برای اسکان مردم سیل زده استفاده کرده‌ایم و ۱۷ مدرسه در گمیشان در اختیار اسکان سیل‌زدگان قرار گرفته و ۳۲۰ نیروی امدادی نیز در این مدارس اسکان یافتند.

فرماندار گمیشان ادامه داد: انتظار داریم که مدارس جدید به نام شهدای خدمت‌رسان این شهرستان که در راه حفظ شهرشان تلاش فراوانی کردند، نامگذاری شود.

توماج افزود: از خیران کشوری نیز انتظار داریم که به مدارس گمیشان توجه ویژه کنند تا فرزندان این مرز و بوم بتوانند در مدارس ایمن به تحصیل خود ادامه دهند.

میر محمد غراوی سرپرست استانداری گلستان نیز در این جلسه گفت: باز شدن مدارس حیاتی دوباره به شهرهای آسیب‌دیده خواهد بخشید و من هم اعتقاد دارم که باید این امر مهم صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: نخستین جایی که سیل‌زدگان در آن اسکان پیدا کردند مدارس بود و همچنین مدارس در اختیار دستگاه‌های خدمات‌رسان نیز قرار گرفت که پشتیبانی از دستگاه‌های خدمات‌رسان نیز نقش ارزنده‌ای در امدادرسانی به هموطنان سیل‌زده داشتند.

غراوی ادامه داد: مدارس آسیب‌دیده برخی نوساز و برخی نیز قدیمی بودند و امیدواریم اعتباراتی برای جبران خسارات وارد شده به آنها در نظر گرفته شود و انتظار داریم که ارزیابی خسارت‌ها با سرعت انجام شود و پس از برآورد آنها بتوانیم اعتبارات لازم را به آنها اختصاص دهیم.

سرپرست استانداری گلستان گفت: مدارس ما ایمن‌ترین مکان‌ها برای اسکان سیل‌زدگان بود و اگر مدارس نبود حجم خسارت‌ها گسترده می‌شد و بدون شک، مدارس در کاهش تلفات جانی نقش ارزنده‌ای را ایفا کردند.

نیروهای مسلح لایروبی مسیر انتهایی گرگانرود را انجام می‌دهند

اقتصادبرتر

با تلاش بی وقفه سازمان اتکا وزارت دفاع و با احداث پنج دهانه پل، دسترسی بخش وشمگیر به شهر آق قلا مفتوح و تردد میسر شد. تصاویر، بخشی از تلاش مشترک نیروهای وزارت دفاع، ارتش و سازمان اتکا

همچنین امیرشیر توماج در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت سیلاب در این شهرستان اظهارداشت: عملیات لایروبی کانال داخل شهر (کانال ملت) گمیش‌تپه توسط ۱۰ بیل در حال انجام است.

وی اظهار کرد: هدایت آب به سمت دریا اولویت مهم بوده و برای آن از هر ظرفیتی استفاده می‌کنیم.

فرماندار شهرستان گمیشان گفت: دستگاه‌های خدمات رسان، نیروهای مسلح با همه تجهیزات لجستیکی خود در سطح منطقه حضور دارند تا هر چه سریع‌تر هدایت آب به سمت دریا را شتاب ببخشند.

توماج گفت: لایروبی مسیر انتهایی گرگانرود و روان سازی حرکت سیلاب به سمت دریا نیز توسط نیروهای مسلح انجام می‌شود.

فرماندار شهرستان گمیشان افزود: در این چند روز در مسیرهای مختلف سطح شهرستان به خصوص در شهر گمیش‌تپه مردم همت و تلاش شبانه‌روزی را برای مقابله با سیلاب و ورود آب به سطح شهر داشته‌اند.

وی گفت: از مردم خواستیم در طبقات بالایی منازل خود و محل‌های ایمن و اسکان اضطراری حضور پیدا کنند.

توماج اظهارداشت: همه دستگاه‌ها، نیروهای نظامی و انتظامی و گروه‌های مردمی در حال تلاش هستند تا از ورود رواناب‌ها به داخل شهرها و روستاها با حفر خندق و کانال جلوگیری کنند.

آبگرفتگی ۴۵۰۰ واحد مسکونی و تجاری در لرستان؛ رئیس جمهور در استان حضور یابد

 آیت‌الله سیداحمد میرعمادی در جلسه ستاد بحران استان لرستان اظهار داشت: معاون اول رئیس‌جمهور در سیل اخیر نسبت به تمام استان‌ها سنگ تمام گذاشت و در این مناطق حضور پیدا کرد، حضور او منشاء آثار و برکات بوده و قطعاً در این سفری که به استان لرستان دارد مردم ما قدردان او هستند.

وی افزود: خسارات زیرساختی و خسارت مالی فراوانی در استان لرستان داشته‌ایم، خسارات بیش از آن چیزی است که الان گفته می‌شود. در این جلسه می‌خواهیم حرف‌های مردم را بازگو کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان عنوان کرد: همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرمودند حادثه سیل یک آزمون بود، آزمونی که برای مردم ما پیام‌ها و پیامدهای فراوانی داشت، این سیل نشان داد مسئولان، مردم حادثه‌دیده را تنها نمی‌گذارند و در کنار آنان هستند، نوع دوستی، ایثار و گذشت مردم در این قضیه نشان داده شد.

وی بیان کرد: مردم ما در تمام موارد در امتحان‌ها پیروز و سربلند بیرون آمده‌اند، هم‌نوعی و ایثار خودشان را نشان داده‌اند، این حادثه سیل مسئله دیگری داشت و آن این است که ضعف‌ها، کمبودها و موارد آسیب‌زا و همین‌طور کارهای غیرکارشناسی را نشان داده‌است.

میرعمادی با انتقاد از اینکه شهرستانی که کمترین امکانات را برای مهار سیل دارد چطور می‌تواند سیل را مهار کند تصریح کرد: دستگاه‌ها برای ارائه خدمات امکاناتی ندارند، کمبودهای دستگاه اجرایی، کمبودهای شهرداری، کمبودهایی که نهادها و ادارات دارند یکی از چیزهایی است که باید از این تجربه درس بگیریم و استفاده کنیم؛ کمبودها و ضعف‌های خودمان را باید جبران کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان خاطرنشان کرد: با هماهنگی بسیار خوبی نیروهای مسلح به‌میدان آمدند، هم‌چنین نیروهای مردمی، جهادی و نیروهای مردمی از استان‌های دیگر نیز پای کار آمدند این‌ها چیزهای ارزشمندی است.

میرعمادی اظهار داشت: همه شهرستان‌های ما خسارت‌دیدند، بدون استثناء هیچ شهرستانی نداریم در این حادثه آسیب ندیده باشد، مردم می‌گویند اسباب و اثاثیه منازل‌شان از بین رفته، خانه‌ها تا ۲ متر در آب و یک‌ونیم متر گل‌ولای فرو رفته، اما کف‌کش و لجن‌کش وجود نداشت.

وی افزود: ۱۵۰۰ واحد مسکونی و تجاری شهری و ۳ هزار روستایی دچار آب‌گرفتگی شدند، بعضی شهرستان‌ها تا نصف و یک‌سوم دچار آب‌گرفتگی می‌شود. منازل مردم تخریب و دچار مشکل شده، نیاز به تعمیر و بازسازی دارد؛ واحدهای تجاری، مغازه‌های متعدد با لوازم و دام‌های روستایی، استخر پرورش ماهی و۱۵۰ واحد آسیب‌دیده و از بین رفته‌ است؛ هم‌چنین زمین‌های کشاورزی از بین رفته و از یک تا ۲ سال قابل کشت نخواهد بود.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان عنوان کرد: در آذرماه، بهمن و اواخر اسفند تا اوایل فروردین تا به امروز در استان لرستان سیل داشتیم، در دو سیل گذشته دولت مصوبه‌ای برای جبران خسارت نداشته و ظاهراً دستگاه‌ها و بنیاد مسکن ۱۲ میلیون وام و ۲ میلیون بلاعوض دادند؛ مردم می‌گویند یک مقداری از گذشته جبران نشده است. مصوبه در دولت گذاشته شود؛ این مصوبه که الان دولت براساس شاخص‌ها تعیین کرده کار بسیارخوبی بوده، به گذشته هم سرایت کند تا دردی از گذشته مردم دوا شود.

وی خطاب به معاون اول رئیس‌جمهور بیان کرد: اعتبار لازمی برای التیام درد مردم و زیرساخت‌ها در نظرگرفته شود؛ انتظار این است به‌دلیل محرومیت و بیکاری که وجود دارد عنایتی شود تا در این جلسه مصوبه‌ای امیدبخش و خوشحال‌کننده برای مردم لرستان داشته باشیم و مردم آن را احساس کنند.

میرعمادی گفت: ما در استان تلفات جانی نداشتیم، مردم هم نجابت به خرج دادند، اقدام جهادی در استان صورت گرفت این نباید مانع و سبب شود استان لرستان در مواجهه با سایر استان ها نادیده گرفته شود؛ انتظار این است آقای رئیس‌جمهور به لرستان سفر کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان خاطرنشان کرد: مردم نجیب لرستان خودشان سیلاب مدیریت کردند و پای کار هستند، انتظار این است مردم احساس کنند اگر نجابت به خرج دادند و اقدام جهادی کردند، بیش‌تر مورد توجه واقع شوند این را فرهنگ‌سازی کنید؛ جواب نجابت مردم را نجیبانه و کریمانه بدهید.

احتمال ذوب برف و تداوم سیلاب در روزهای آینده در گلستان وجود دارد

علی نظری شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهارداشت: سطح پوشش برف حوضه گرگانرود و قره‌سو بر اساس اطلاعات حاصله از پژوهشگاه فضایی ایران، در حدود ۳ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع است و به صورت میانگین ارتفاع برف در مناطق کوهستانی استان نیز حدود یک متر برآورد می‌شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان گفت: احتمال ذوب برف در حوضه گرگانرود و قره‌سو و تداوم سیلاب در روزهای آینده در استان گلستان وجود دارد.

وی اظهار کرد: با توجه به عملیات برف‌سنجی و چگالی برف موجود، پتانسیل تولید رواناب حاصل از ذوب برف حدود ۲۲۰ میلیون متر مکعب تخمین زده می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گلستان تصریح کرد: با توجه به اخطاریه هواشناسی مبنی بر وجود سامانه بارشی در استان و وزش باد در صورت افزایش شدید دما و ذوب ناگهانی پوشش برف، امکان افزایش آبدهی رودخانه ها و ایجاد سیلاب در حوضه گرگانرود محتمل است.

نظری گفت: از هم استانی‌ها تقاضا داریم همچنان از نزدیک شدن به حاشیه رودخانه‌ها، مسیل‌ها و نقاطی که مستعد جاری شدن سیل است، خودداری کنند.

۳ سد در لرستان سرریز کرد؛ خسارت ۳۱۵ میلیارد تومانی به حوزه آب استان

 رضا میرزایی در جلسه ستاد مدیریت بحران استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد بابیان اینکه در حال حاضر ۱۵ سد در استان در دست اجرا و یا به بهره‌برداری رسیده است اظهار داشت: از این تعداد سه سد مربوط به آب نیرو، ۱۲ سد مربوط به آب منطقه‌ای است که شش سد تاکنون با حجم مخزن ۲۰۶میلیون مترمکعب به بهره‌برداری رسیده و تاکنون بیش از ۹۵ درصد معادل ۱۹۶میلیون مترمکعب حجم مخازن سدها پرشده است.

وی افزود: سه سد کزنار الیگودرز، هاله کوهدشت و ایوشان خرم‌آباد سرریز کرده است؛ با توجه به آمار سازمان هواشناسی استان لرستان داری ۵۱۵ میلی‌متر میانگین بارندگی در بلندمدت است ولی آمار میانگین آبی سال جاری پرباران‌ترین استان کشور بوده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان عنوان کرد: استان لرستان دارای ۱۳۰ رودخانه فصلی و دائمی با طول ۹۰۰کیلومتر است و بر اساس آمار هیدرومتری بر روی رودخانه‌های اصلی میانگین بلندمدت حجم آب خروجی از استان لرستان حدود ۱۲و نیم میلیارد مترمکعب است که از این میزان حدود ۸میلیارد مترمکعب مربوط به آب‌های تولیدی در استان لرستان و ۴ونیم میلیارد مترمکعب مربوط به روان آب‌های ورودی از استان‌های هم‌جوار است.

وی بیان کرد: در بارندگی‌های سال آبی جاری از ابتدای مهرماه سال گذشته مجموع بارش‌های استان ۲۶ونیم میلیون مترمکعب بوده که از این میزان حدود ۱۰میلیارد مترمکعب به‌صورت روان آب از استان خارج و به مخازن سدهای دز و کرخه واردشده است.

میرزایی با اشاره به شرایط زمین‌شناسی و وجود سازندهای ریزدانه و همچنین شیب توپوگرافی که حدود ۷۱ درصد استان لرستان کوهستانی و دارای شیب ۲۵درصد است تصریح کرد: میانگین بارش‌های استان لرستان بالا است و با توجه به نبود تأسیسات ذخیره‌سازی، کنترل سیلاب و حجم ناچیز سدهای استان با ۴۲۰میلیون مترمکعب نمی‌تواند سیلاب‌های استان لرستان و همچنین خوزستان را کنترل کند.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان پل‌دختر به دلیل قرار گرفتن در خروجی استان لرستان سیل خیزترین شهرستان استان و پس‌ازآن شهرستان خرم‌آباد قرار دارد و همچنین دبی تغییر رودخانه‌های استان حداکثر در سیل اخیر حدود سه هزار و ۳۵۰مترمکعب در ثانیه بوده که مربوط به رودخانه کشکان بوده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به خسارات سیلاب اخیر گفت: در اثر این سیلاب خسارات زیادی به دیواره حفاظتی شهرها، روستاها، ایستگاه‌های پمپاژ، شبکه‌های آبیاری و زهکشی و همچنین طرح‌های آب‌رسانی شرب شهری و روستایی و شبکه‌های برق استان واردشده بر همین اساس درمجموع خسارت‌های وارده به مجموعه‌های وزارت نیرو ۳۱۵میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به بحرانی بودن دو حوزه رودخانه تیره شهرستان دورود با دبی سیلابی حدود ۳۵۰‌مترمکعب در ثانیه است افزود: حداکثر ظرفیت این رودخانه ۴۲۰مترمکعب در ثانیه است که با توجه به سیلاب رودخانه سیلاخور، بیاتان، آبسرده و سرریز سد مروک پیش‌بینی‌شده که سیلاب رودخانه تیره در شهرستان دورود به حدود ۶۰۰مترمکعب در ثانیه برسد در همین راستا پیش‌بینی می‌شود بخش ساحلی شهر غرق آب شود.

میرزایی بابیان اینکه دبی رودخانه کشکان هزار ۵۸۲مترمکعب در ثانیه است عنوان کرد: با توجه به اینکه این رودخانه شهر پل‌دختر، معمولان، روستاهای پرجمعیت در مسیر و بخش‌هایی از شهرستان چگنی را دربر می‌گیرد پیش‌بینی می‌شود با ورود سامانه بارشی دررود خانه کشکان تا حدود ۳هزار ۵۰۰مترمکعب در ثانیه برسد بر همین اساس روستاهای مسیر رودخانه و بخشی از شهر پل‌دختر غرق آب خواهد شد.

وی بیان کرد: در سیلاب اخیر مشخص شد که استان لرستان به دلیل عدم وجود سدهای مخزنی و کنترل سیلاب قادر نیست نقش مؤثری در مدیریت سیلاب حوزه‌های کرخه و کارون ایفا کند بر همین اساس ضروری است وزارت نیرو با ایجاد سیستم پویا در توزیع آب و ساخت مخازن در بالادست استان سبب شود که سیلاب‌های استان لرستان و خوزستان کنترل شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان تصریح کرد: وزارت نیرو می‌تواند با ایجاد سدهایی همچون تنگ شبیخون، معشوره، داربلوط ، کاکاشرف، بهرام کش، بن لار، چولهول مازیان رود و زال سیلاب را در بالادست شهرهای بزرگ کنترل کند.

وی با اشاره به اهمیت احداث سد معشوره گفت: چنانچه این سد ساخته شود می‌تواند سیلاب شهرستان‌های چگنی، معمولان و پل‌دختر بخش زیادی از سیلاب استان خوزستان را کنترل کند، سد معشوره در سنوات گذشته بناشده ساخته شود ولی به دلایلی در مخزن این سد بازنگری کردند و مخزن از ۵۸۰ میلیون مترمکعب به ۵۰میلیون مترمکعب تغییر دادند ولی چنانچه با مخزن قبلی ساخته شود می‌تواند بخش عمده‌ای از سیلاب استان لرستان و خوزستان را کنترل کند.

میرزایی خاطرنشان کرد: از دیگر درخواست‌های استان لرستان از وزارت نیرو تسریع در ساخت سدهای اجرایی آب سرده، شهید بروجردی، کمندان، مروک، مخمل کوه، زیبا محمد، تاج امیر، عالی محمود است.

سیلاب ۲۶ میلیارد تومان خسارت به مدارس استان گلستان وارد کرد

 احسان گوهری‌راد شامگاه یکشنبه در جلسه بررسی وضعیت مدارس سیل‌زده گلستان اظهار داشت: حدود ۲ هزار و ۲۰۰ نفر از دانش‌آموزان سیل‌زده در مدارس آب گرفته شهرستان آق‌قلا که روند آموزشی آنها دچار مشکل است از طریق۵۰ کانکسی که کاربری آموزشی داشته و امروز به استان گلستان می‌رسد تا در اختیار مدارس قرار گیرد، پس از تعطیلات به تحصیل خود ادامه خواهند داد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گلستان افزود: مشکل مدارس در شهرستان گنبدکاووس حل شده اما با افزایش آب‌گرفتگی در شهرستان گمیشان تعداد مدارس آسیب دیده از ۲۵۶ به ۳۰۸ مدرسه رسیده است.

گوهری‌راد ادامه داد: ۱۲ مدرسه شهرستان بندرترکمن در اختیار سیل‌زدگان و دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: تاکنون ۵۲ مدرسه در اختیار دستگاه‌های اجرایی امدادرسان قرار گرفته و حدود ۴۰ هزار نفر از هم استانی های سیل زده در اماکن آموزشی اسکان داده شده اند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گلستان همچنین گفت: علاوه بر آب گرفتگی مدارس، به تاسیسات و تجهیزات آن ها نیز خساراتی جدی وارد شد.

گوهری‌راد اظهار کرد: حدود ۲۶ میلیارد تومان خسارت به مدارس استان گلستان بر اثر سیلاب وارد شده است.

طوفان شن، نایین را در نوردید

خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور:

دقایقی قبل طوفان شن در ناحیه نایین و گردنه ملااحمد به وقوع پیوست که با ارزیابی بعمل آمده توسط اورژانس از منطقه هیچ‌گونه خسارت جانی تاکنون گزارش نشده است.

قطعی برق شهر نائین بر اثر طوفان شن

فرماندار نائین با اشاره به سقوط برخی دکل‌های فشار قوی برق در مسیر روستای خاروان نائین گفت:
برق سطح شهرستان نایین نیز قطع بوده و تلاش‌ها برای وصل برق ادامه دارد و خسارت‌های زیادی به منازل مسکونی در سطح شهر وارد شده که اطلاعات دقیق‌تر متعاقبا اعلام خواهد شد.

پاسخ دادن