شبکه اطلاع رسانی لازمه جهانی شدن صنعت خودرو

شبکه اطلاع رسانی لازمه جهانی شدن صنعت خودرو
اقتصاد برتر

صنعت خودرو با هدایت شرکت های بزرگ خودرو سازی جهان با شتاب فزاینه به سوی تجارت الکترونیک پیش می رود .

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، گستردگی و در برگیری گسترده این صنعت و رقابت شدید بین سازندگان جهانی خودرو باعث شده خودرو سازان بزرگ اقدام به تغییر استراتژی خود بر اساس مدیریت اطلاعات کنند . بستر این تغییر تکنولوژی اطلاعات ( IT ) می باشد . بر این اساس شبکه های اطلاعاتی بسیاری بزرگی به همکاری با خودرو سازان بزرگ جهان آمده و شرکت های مشترکی را شکل داده اند تا بتوانند با تولید محصول جدید مبتنی بر تکنولوژی اطلاعات سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهند . شبکه هایی که از ائتلاف خودرو سازان و شرکت های فناورانه اطلاعات تشکیل شده بسرعت در حال توسعه می باشد . که از مهمترین آن ها می توان به شرکت های انکس و اینکس ( ANX و ENX ) اشاره کرد . در این شبکه ها تمامی سازندگان قطعات ، خودرو سازان ، فروشندگان ، شرکت های پشتیبانی کنند و تولید کنندگان تجهیزات تکنولوژی اطلاعات بر اساس تعریفی که از خودرو مدرن مجهز به تجهیزات فناوری اطلاعات دارند در زمینه های مختلف نظیر طراحی ، انتقال تکنولوژی ، فنی و مهندسی ، برنامه ریزی و تجارت با یکدیگر ارتباط دارند. گستردگی این شبکه ها به حدی است که تمام خودرو سازان مطرح جهانی را به سمت خود سوق داده است. در این مقال تلاش خواهیم کرد مروری گذرا به استراتژی های حال و آینده این شرکت ها داشته باشیم .

تبادل اطلاعات نیاز صنعت خودرو سازی مدرن

امروزه برقراری ارتباط اطلاعاتی بین واحد های مختلف فعال در صنعت خودرو به یک نیاز ضروری برای تجارت تبدیل شده است . تدارکات گسترده و پیچیده در زنجیره تولید کنندگان ، توسعه محصولات ، تولید با کیفیت ، تولید منطبق با نیازهای روز بازار جهانی و مسئولیت محصولت تولید شده از تولید کننده خودرو تا قطعه ساز همه و همه ضرورت ارتباطات قویتر واحد های مختلف فعال در این صنعت می باشد. از ویژگی های عصر کنونی صنعت خودرو سازی همکاری نزدیک بخش های مختلف کاری نظیر مهندسی ، قطعه سازی ، تولید و فروش خودرو و تبادل سریع اطلاعات و در زمان کوتاه بین آن ها است. ارتباط نزدیک و تنگاتنگ بین همه صنایع مرتبط از ملزومات کسب سود در بازار جهانی امروز صنعت خودرو است . ابزار کار آمد خودرو سازان بزرگ برای کسب سهم بیشتری از بازار خودرو جهانی استفاده از تجهیزات IT و بهره گیری از دانش و تجربه گروه های تخصص است .

زیر ساخت های لازم برای صنعت خودرو سازی مدرن

 خودروسازانی که می خواهند در دنیای پیشرفته صنعت خودرو نقش آفرینی کنند نیازمند ایجاد زیر ساخت های اطلاعاتی تخصصی در این حوزه هستند : سیستم تبادل اطلاعات الکترونیک ، سیستم تبادل اطلاعات فنی ، اشتراک اطلاعات عمومی ، ارتباط دو طرفه پست الکترونیک و ویدیو کنفرانس

ایجاد هماهنگی مناسب بین ساختار اطلاعاتی با صنعت خودرو باهدف پاسخگویی به نیازهای صنعت مدرن خودرو سازی امری حیاتی است . نکته مهم این که این زیر ساخت ها می تواند ضمن سود آوری بیشتر برای صنعت خودرو هزینه های تولید را نیز کاهش دهد . لذا زیر ساخت هایی موجود باید بگونه ای تامین شوند که هزینه بیشتری به خودرو سازان وارد نکند ، همچنین هزینه تولید خودرو و قیمت فروش را آنقدر بالا نبرد که مشتریان رغبتی به خرید خودرو هوشمند مدرن نداشته باشند .

پدیده ادغام در صنعت جهانی خودرو

در کنار مدرن سازی صنعت خودرو ، در جهان صنعتی فرآیند دیگری در حال شکل گیری است که بر پیچیدگی های اطلاعاتی دامن می زند و آن پدیده ادغام شرکت های خودرو ساز در یکدیگر است با هدف کاهش هزینه و افزایش سرعت مدرن سازی خودرو است . خودرو سازان بزرگ به پدیده ادغام بعنوان تنها راه بقا در جهان پر رقابت امروز نگاه می کنند . وجود زوج های جدید خودرو سازن جهانی نظیر رنو – نیسان ، دایملر – کرایسلر صحتی بر این مدعاست . گاهی موضوع از یک ادغام ساده فراتر می رود بعنوان مثال شرکت جی ام با تملک ۱۷ برند و فرود با ۱۰ برند جهانی نخستین شرکت هایی بودند که ضرورت وجود زیر ساخت های اطلاعاتی در صنعت خودرو را متوجه شدند و عملیاتی کردند . این شرکت ها سرمایه گذاری های گسترده ای برای به روز کردن تولیدات خود نمودند و امروزه نتیجه این تفکر را در قالب اخذ سهم بیشتری از سهم بازار جهانی و سود های کلان به دست آورده اند .

روش های مرسوم ارتباط الکترونیکی در صنعت خودرو

توسعه ارتباطات الکترونیک نقش بسزایی در گسترش فعالیت ها و صرفه جویی در وقت و هزینه سازندگان خودرو خواهد داشت . در سال های اخیر روش های مختلفی برای ایجاد زیر ساخت های الکترونیکی مورد توجه قرار گرفته است که چند مورد از آن ها عبارتند از : ایجاد شبکه های اطلاعاتی اختصاصی ( بعنوان مثال ایجاد شبکه اطلاعاتی شرکت فورد آمریکا است . ) ، وب سایت های سازمانی شرکت ها ( هر شرکت با استفاده از وب سایت خود اطلاعاتی را که تمایل دارد برای استفاده دیگر شرکت ها استفاده می کند . ) ، شبکه اختصاصی صنعت خودرو ( این روش یکی از بهترین روش ها برای برقراری ارتباط الکترونیکی بین خودرو سازان و شرکت های مرتبط با صنعت خودرو است . )

آینده شبکه های ارتباطی در صنعت خودرو

صنعت خودرو پیشرفته در جهان امروز مرزهای جغرافیایی را در نوردیده است . بسیاری از خودرو سازان و قطعه سازان در اقصی نقاط جهان دارای واحد های تولیدی هستند . بر این اساس نیاز به ایجاد یک ارتباط بین شبکه های ایجاد شده احساس می شود . این احساس نیاز بگونه ای است که تقریبا تمام دست اندرکاران این شبکه ها نیاز به ارتباط با یکدیگر را حس می کنند . لذا خودرو سازان بزرگ مصمم هستند با ایجاد یک معماری یکسان شبکه های موجود را به یکدیگر مرتبط کنند .

جمع بندی

روند تولید خودور های هوشمند در صنعت پیشرفته خودرو جهانی دستاوردهای عظیمی داشته است که برخی از آن ها عبارتند از : استفاده از IT در خودرو های مدرن امروزی برای حضور در بازار های جهانی یک ضرورت اجتناب ناپذیر شده است . مبحث IT در صنعت خودرو محدود به راه اندازی سایت های شرکت ها در اینترنت نیست . برغم تشابهات بسیار در بعضی مورد نظیر موارد امنیتی و ساختار ذخیره سازی اطلاعات در شبکه های اینترنتی با یکدیگر تفاوت های اساسی دارند . خودور سازان برای ورود به بازار های جهانی خودرو بایستی زیر ساخت های اطلاعاتی را در خطوط تولید خود ایجاد کنند . با وجود گسترش شبکه های موجود ، ایجاد شبکه های منطقه ای برای فعالان صنعت خودرو مقرون به صرفه تر است .

پاسخ دادن