شرایط عرضه و ثبت‌نام خودرو در بورس کالا اعلام شد

مدیر مطالعات اقتصادی بورس کالا از ارائه طرح نمایندگان مجلس درخصوص عرضه خودرو در بورس کالا خبر داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۴ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر جواد فلاح مدیر مطالعات اقتصادی بورس کالا از ارائه طرح نمایندگان مجلس درخصوص عرضه خودرو در بورس کالا خبر داد که براساس این طرح قرار است خودروهای داخلی و خارجی که در تیراژ بالایی تولید می شوند در بورس کالا مورد معامله قرار گیرند.

نحوه قیمت گذاری خودرو در بورس توسط شورای رقابت مطرح می شود و پس از آنکه قیمت در تابلوی بورس کالا قرار می گیرد، معامله گران به رقابت پرداخته و در پایان تفاوت قیمتی که در تابلو کشف می شود و قیمت پایه محاسبه شده و اختلاف حاصل شده بین سامانه حمل و نقل عمومی، تولیدکنندگان خودرو تقسیم می شود تا تولیدکنندگان بتوانند تولیدات خود را افزایش دهند.

به گفته جواد فلاح معامله قطعات خودرو در کنار خود خودرو نیز پیشنهاد داده شده است.

آیا عرضه خودرو در بورس کالا میزان عرضه و تقاضا را متعادل می کند؟

جواد فلاح در پاسخ به این سوال تصریح کرد: از این پس تمام معاملات خودرو در بورس کالا صورت می پذیرد و حتی قرار است حتی پلاک گذای نیز برحسب معاملات، در بورس کالا انجام شود و در نتیجه تمام عرضه و تقاضا روی تابلو بورس کالا قرار می گیرد.

درباره زمان تحویل خودرو بیان داشت: دراین خصوص بورس کالا حساسیت به خرج خواهد داد و اگر تحویل خودرو طولانی شود با شرکت تولیدکننده برخورد شده و باید خسارت پرداخت کند.

شرایط ثبت نام خودرو در بورس کالا:

  • تحویل فوری
  • قیمت پایه خودرو توسط شورای رقابت تعیین می شود
  • سن مجاز حداقل ۱۸ و دارای گواهینامه
  • امکان خرید فقط یک خودرو در هر مدل طی ۱۲ ماه
  • عرضه خودروهای داخلی و خارجی که تولیدات تیراژ بالایی دارند
  • ۱۰ درصد مابه التفاوت قیمت پایه و قیمت کشف شده در تابلو به خودروساز تعلق می گیرد

فلاح با بیان اینکه تقاضای کاذب در بازار خودرو از نوع رانت است و این مسئله سبب هجوم سفته بازان و دلالان به این بازار شده است و میزان تقاضا نسبت به عرضه بیشتر شده و بازار دو قیمتی را در پی داشته است، اظهار کرد: با عرضه و انجام کلیه معاملات خودرو در بورس کالا، ما قطع به یقین نمی گذاریم که چنین اتفاقی در بازار خودرو رخ دهد.

پاسخ دادن