شرط امارات برای واردات میوه های ایرانی چیست؟

بر اساس اعلام سازمان بنادر و دریانوردی، روانبخش بهزادیان درباره آغاز تجارت دریایی ایران و امارات گفت: تجارت شناورهای محلی با بنادر امارات آغاز شده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۴ خرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به  نقل از اقتصادآنلاین ، وی اضافه کرد: با آغاز شیوع ویروس کرونا، ارتباطات تجاری شناورهای ما با این کشور جنوبی خلیج فارس متوقف شده بود، اما بر اساس شیوه نامه‌های جدید بهداشتی، این ارتباطات تجاری از سر گرفته شده است.

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی گفت: برخی از این شیوه نامه‌ها شامل «اخذ گواهی بهداشتی از سوی مالکان لنج‌ها و شناورهای محلی»، «صرفاً مواد خشک حمل شود» و «محل نگهداری محموله‌ها مرطوب نباشد» می‌شود.

وی افزود: ما در سازمان بنادر و دریانوردی نیز برای کشتی‌های ورودی به بنادر ایران برخی شیوه نامه‌های بهداشتی را تدوین کرده ایم؛ بازرسان این سازمان به کشتی‌ها و شناورهای تجاری وارد شده و در صورتی که مورد مشکوکی نبینند، اجازه تخلیه کالا را صادر می‌کنند.

به گفته بهزادیان، اماراتی‌ها نیز چنین شیوه نامه‌هایی دارند و البته صدور گواهی بهداشتی از بندر مبدأ را هم به موارد مورد نظر، افزوده اند و باید در بندر مقصد، از سوی مالکان شناورها ارائه شود.

وی تصریح کرد: برای حمل مواد غذایی و میوه و تره بار که عمده صادرات ما به امارات است، مقامات بندری این کشور اعلام کرده اند که باید حتماً با کانتینر یخچال دار حمل شود.

مدیرکل بندری سازمان بنادر گفت: کویت هم اعلام کرده که به هیچ وجه شناور چوبی را نمی‌پذیرد و صرفاً شناورهای فلزی را می‌پذیرد که این تصمیم کویت به خاطر رطوبت پذیر بودن شناورهای سنتی چوبی است.

وی تأکید کرد: متأسفانه لنج‌های سنتی و شناورهای تجاری کوچک ما امکان حمل تنها یک یا دو دستگاه کانتینر یخچال دار آن هم بر روی عرشه را دارند؛ اما در کل چنین امکانی در لنج‌های سنتی ما وجود ندارد؛ شاید لندی کرافت‌ها مجبور به حمل کانتینرهای یخچالی برای صادرات میوه و تره بار به امارات باشند.

پاسخ دادن