شروع بورس امروز ۱۵ مهر ۹۹

بازارهای مالی
اقتصاد برتر

رشد ۹ هزار واحدی نماگر بورس در ۱۰ دقیقه آغازین معاملات امروز؛سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام/ ۲۰درصد صف‌های خرید بورس امروز را سیمانی‌ها قبضه کردند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، توضیح درباره نقص فنی سامانه معاملات فرابورس / احتمال عدم انجام داد و ستد

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در مورد نقص فنی امروز سامانه معاملات فرابورس که منجر به عدم انجام سفارش گیری در موعد روزانه ۸:۳۰ تا ۹ و نبود داد و ستد سهام شرکت های فرابورسی تا کنون شده اعلام کرده که «نقص فنی امروز سامانه، مورد و مشکل جدیدی بوده که در گذشته وجود نداشت.»

وی در ادامه گفته،‌ بررسی های چند جانبه نشان داد فرایندهای کارکرد سامانه معاملات فرابورس درست بوده اما رفتارهای سامانه عادی نیست. با این اوصاف تلاش ها برای حل این مشکل جدید ادامه دارد ولی نمی توان زمان خاصی برای رفع اختلال اعلام کرد. حتی ممکن است امروز به نتیجه نرسد.

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در پایان اعلام کرد که «در صورت رفع نقص فنی، مراتب بلافاصله اطلاع رسانی و با تصمیم مدیران فرابورس ، زمان سفارش گیری و انجام معاملات تعیین و اعلام خواهد شد.»

نقشه بازار سهام بر اساس ارزش معاملات/بورس تهران بدون فرابورس سبزپوش شد

شاخص کل بورس پس از رشد ۱۸ هزار و ۴۰۹ واحدی (۱.۲درصد) در ارتفاع یک میلیون و ۵۰۸ هزار واحد قرار گرفت و همچنین شاخص کل هم‌وزن با افزایش ۰.۸درصدی مواجه شد.

 آخرین قیمت ۱۸۲نماد حداقل سه درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش یافته و ۸۱نماد با کاهش بیش از سه درصدی قیمت همراه بوده‌اند.

 حقیقی‌ها تا ساعت مورد اشاره رقمی در حدود ۱۰۰میلیارد تومان نقدینگی به بازار وارد کردند و نمادهای #خودرو، #وبملت و #فولاد در گروه پربیننده‌ترین‌های بورس قرار گرفتند.

 ارزش کل معاملات خرد بورس نیز در مجموع به هزار و ۷۵۰میلیارد تومان رسید.

نبض بازار

در ساعت ۹ و ۴۵دقیقه جمع صف‌های خرید حدود دو هزار و ۸۵۰میلیارد تومان و ارزش کل صف‌های فروش دو هزار و ۲۰۰میلیارد تومان بوده است، بدین ترتیب خالص سفارشات خریدی که در سیستم معاملات ثبت شده به ۶۵۰میلیارد تومان می‌رسد.

 تا این ساعت بیشترین تقاضا در صفوف خرید #خودرو، #سیتا و #وبملت به چشم می‌خورد به طوری که فقط برای سهام ایران‌ خودرو ۳۱۰میلیارد تومان سفارش خرید وجود دارد، بیشترین عرضه نیز در صفوف فروش #وملی، #ثشاهد و #انرژی۳ در نوبت انتظار است.

 ارزش ۱۰ صف خرید برتر بورس در مجموع هزار و ۵۰۰میلیارد تومان (۵۲ درصد کل) و ۱۰ صف فروش برتر هزار و ۴۷۰میلیارد تومان (۶۷ درصد کل) می‌شود، همچنین حجم صف‌های خرید در ۴۹ نماد و حجم صف‌های فروش در ۳۷ نماد بیش از ۱۰ میلیارد تومان بوده است؛ گفتنی است حجم صف کاشی‌ سعدی‌ (#کسعدی) به ۸.۵درصد کل تعداد سهام آن می‌رسد.

 «سیمان، آهک و گچ» محبوب‌ترین صنعت امروز با خالص تقاضای ۶۳۰میلیارد تومان است و پس از آن گروه «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» قرار دارد که برآیند سفارشات خرید آن ۳۷۰میلیارد تومان می‌شود، از سویی دیگر گروه «دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش» با فشار فروش ۴۰۰میلیارد تومانی همراه است.

 این جدول حدود ۴۴ درصد از پنج هزار میلیارد تومانی که در صف خرید یا فروش قرار گرفته‌اند را تشکیل می‌دهد. در مجموع دو هزار و ۳۵۰میلیارد تومان سهام خرید و فروش شده که نسبت صف‌ها به آن ۲۱۵ درصد است و با فرض معامله کامل صف‌ها ارزش معاملات به هفت هزار و ۴۰۰میلیارد تومان خواهد رسید.

این خبر تکمیل می شود…

پاسخ دادن