شستا بخریم یا نه؟!

هر چند در خرید عرضه اولیه معمولا محدوده قیمتی (حداقل و حداکثر قیمت) توسط سازمان بورس در نظر گرفته می‌شود اما توجه داشته باشید که در هنگام ثبت سفارش بالاترین قیمت پیشنهادی را ثبت کنید در غیر این صورت سفارش شما لغو خواهد شد!

تهران – اقتصادبرتر – ۲ اردیبهشت ۹۹

📘برای خرید عرضه اولیه باید درخواست قیمت و حجم را مطابق اطلاعات منتشر شده توسط سازمان بورس وارد سامانه معاملاتی کند. به عبارتی شما نمی تواند درخواست خود را با هر قیمت و حجمی وارد سامانه کند، بلکه باید درخواست حجم و قیمت خود را طبق اطلاعات منتشر شده در آگهی عرضه اولیه (https://t.me/ecoraoofi/122) وارد سامانه کند. البته معمولا به دلیل استقبال از عرضه‌های اولیه، به هر فرد، حجم کمتری نسبت به آنچه اعلام شده می‌رسد!

🔅به طور مثال برای نماد #شستا، به هر فرد حداکثر ۱۰٫۰۰۰ سهم اختصاص می‌یابد و محدوده قیمتی نیز ۸٫۵۰۰ ریال تا ۸٫۶۰۰ ریال در نظر گرفته شده است. توجه فرمایید که امکان ثبت حجم‌های کمتر از ۱۰٫۰۰۰ نیز وجود دارد و مشکلی به وجود نمی‌آورد. بنابراین فردا با هر میزان از نقدینگی می‌توانید در این معامله حضور داشته باشید. خصوصا اینکه با توجه به تجربه، به نظر می‌رسد حداکثر حجم اختصاص یافته به هر نفر حدود ۴٫۵۰۰ سهم باشد.

📘هر چند در خرید عرضه اولیه معمولا محدوده قیمتی (حداقل و حداکثر قیمت) توسط سازمان بورس در نظر گرفته می‌شود اما توجه داشته باشید که در هنگام ثبت سفارش بالاترین قیمت پیشنهادی را ثبت کنید در غیر این صورت سفارش شما لغو خواهد شد!
🔅مثلا در عرضه اولیه نماد #شستا محدوده قیمتی ۸٫۵۰۰ ریال تا ۸٫۶۰۰ ریال است، اما شما باید حتما مبلغ ۸٫۶۰۰ را وارد سامانه کنید.

🏵 در نهایت برای نماد #شستا، حدود نقدینگی مورد نیاز ۳ میلیون و نهصد باشد. اما همانطور که گفته شد، شما می‌توانید حجم کمتری را در همان قیمت ۸٫۶۰۰ ریالی خریداری کنید. مثلا اگر شما حداکثر ۲ میلیون تومان پول برای سرمایه گذاری دارید، می‌توانید ۲٫۳۲۵ سهم (۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰/۸٫۶۰۰) را خریداری نمایید.

#شستا بخریم یا نه؟!

اصل بر این است که برای خرید یک شرکت، چه در عرضه اولیه چه در خریدهای ثانویه، بررسی شود که آیا قیمت سهم با ارزش ذاتی شرکت همخوانی دارد یا خیر. ارزش ذاتی همان ارزندگی واقعی شرکت است، که ممکن است قیمت سهمی از ارزش ذاتی آن بیشتر یا کمتر باشد (این مساله مبنای تصمیم‌های سرمایه‌گذاری افرادی است که تحلیل بنیادی انجام می‌دهند). بر این اساس، اگر تنها به بحث بررسی بنیادی سهم #شستا بپردازیم، شاید خرید آن چندان جذاب به نظر نرسد.

با این حال، تجربه نشان داده که معمولا عرضه‌های اولیه در چند روز نخست قیمتشان افزایش می‌یابد. بنابراین از دید من تفاوت یک شرکت با بنیاد خوب و یک شرکت با بنیاد نامناسب شاید در میزان رشد قیمت پس از عرضه است. بنابراین حتما از خرید #شستا سود خواهید کرد، اما این سود ممکن است به دلیل بزرگ بودن عرضه اولیه و اوضاع نه چندان مناسب #شستا به مراتب کمتر از بسیاری از عرضه‌های اولیه کوچکی باشد که در چند ماه اخیر صورت گرفته باشد. بنابراین خرید این سهم را با رعایت حد سود منطقی توصیه می‌کنم.

*علی رئوفی هستم دکتری اقتصاد مالی دانشگاه علامه طباطبایی


#اقتصادبرتر تنها خبرها و تحلیل ها رو بازگو می کند و هیچ گونه مسئولیتی در قبال تغییر قیمت در سهام هیچ شرکتی ندارد.

پاسخ دادن