شش مصدوم در آتش سوزی شهرک شکوهیه قم

بنابر اعلام رسانه‌ها و سازمان اورژانس شهر قم حداقل ۶ نفر در جریان آتش‌سوزی گسترده در شهرک صنعتی شکوهیه مصدوم شده‌اند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

این آتش‌سوزی بامداد یکشنبه در محل شرکت مولدان صنایع شیمی واقع در شهرک صنعتی شکوهیه قم رخ داد که در اثر آن دود عظیمی آسمان منطقه را فرا گرفته و آتش حتی تا کنار جاده اصلی نیز آمد.

حمید کریمی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی قم گفته است که این حریق ساعت‌ ۶ صبح ‌به آتش نشانی اعلام شد و “بیش از ۱۰۰آتش نشان برای مهار آتش سوزی” به محل اعزام شدند.

مهدی فراهانی، سخنگوی اورژانس شهر قم هم گفته است که در آتش‌سوزی منطقه صنعتی شکوهیه ۶ نفر مصدوم شده‌اند.

به گفته آقای فراهانی ۳ نفر از مصدومان آتش‌نشان بوده و ۳ نفر دیگر کارگر کارخانه بوده‌، با این حال برخی رسانه‌ها تعداد مصدومان را بیش از این گزارش نموده‌اند.

به نوشته این رسانه محلی ۲ ماشین آتش‌نشانی در این آتش‌سوزی طعمه حریق شده و به طور کامل سوخته و “خودروهای شخصی در آتش سوخته اند و خیابان از شدت دود و حریف سیاه شده است.”

به نوشته رسانه‌ها آتش نشانی قم با اعلام وضعیت بحرانی از تمام دستگاه‌ها از جمله شهرداری، سازمان آب و سپاه درخواست کمک کرده و “تانکرهای آب رسان شهرداری و سازمان آب نیز به محل فراخوان شده اند”.

به گفته آتش‌نشانی قم “حریق اطفاء شد و اکنون در حال لکه‌گیری” محل آتش‌سوزی هستند.

علی‌اصغر سلطانی‌ معاون دادستان قم اظهار داشت: ‌کارخانه‌ای به نام صنایع شیمی مولدان در شهرک شکوهیه قم وجود دارد که در حوزه پتروشیمی فعالیت دارد و صبح یکشنبه مخزن آن دچار حریق شد و با توجه به اینکه داخل آن میعانات وجود داشت، این میعانات از مخزن خارج شد که سبب گستردگی آتش می‌شود. وی با بیان اینکه دو دستگاه از خودرو‌های آتش نشانی به صورت صد در صد از بین رفتند و دو نفر از آتش نشانان نیز دچار سوختگی شده اند، افزود: حدود ۱۰  دستگاه خودروی شخصی که متعلق به پرسنل کارخانه بود نیز در جریان این حادثه دچار حریق صد‌در‌صد شده است. سلطانی میزان خسارت در برآورد‌های اولیه را بیش از ۸۰ میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: ‌علت آتش‌سوزی بر‌اساس نظر اولیه کارشناسان غیرعمدی بوده‌ اما بررسی‌های لازم در خصوص این موضوع ادامه دارد و ‌تاکنون شخصی در خصوص این موضوع احضار و بازداشت نشده و تحقیقات قضایی در حال انجام است.

شهرک صنعتی شکوهیه واقع در ۲۰ کیلومتری شهر قم قرار دارد . با توجه به حجم حریق، از سوی آتش نشانی در منطقه اعلام وضعیت قرمز شد و از دستگاه‌ها‌ی مرتبط برای کمک‌رسانی درخواست شد و پس از ۳ ساعت تلاش مستمر آتش‌نشانان حریق مهار شد، اما این حادثه ۶ مصدوم و خسارت فراوانی بر جای گذاشت.

وی با بیان اینکه در حادثه آتش سوزی کارخانه صنایع شیمیایی در شهرک صنعتی شکوهیه ۶ نفر مصدوم شدند، افزود: دو تن از این مصدومان که از آتش نشان‌ها بودند برای درمان به مراکز درمانی انتقال پیدا کرده اند.

فراهانی با اعلام اینکه درصد سوختگی یکی از آتش نشانان نسبتا زیاد است، تصریح کرد: چهار مصدوم دیگر شامل یک آتش نشان و سه کارگر کارخانه به صورت سرپایی مداوا شدند.

سخنگوی اورژانس قم با بیان اینکه در حال حاضر طبق گزارش ها آتش سوزی در این کارخانه مهار شده است، گفت: عوامل آتش نشانی باید علت وقوع این حادثه را بررسی و اعلام کنند. در این خصوص پرونده قضایی تشکیل شده است .

پاسخ دادن