شش گروه بزرگ مالیات نمی‌دهند

ماليات گرفتنی است؛ نه دادنی
#اقتصادبرتر

راغفر کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه گفت: شش گروه هستند که در حال حاضر به اصطلاح یارانه پنهان می‌گیرند و دولت به هیچ عنوان از آن‌ها مالیاتی که باید بگیرد را نمی‌گیرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر – راغفر، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه شش گروه هستند که در حال حاضر به اصطلاح یارانه پنهان می‌گیرند و دولت به هیچ عنوان از آن‌ها مالیاتی که باید بگیرد را نمی‌گیرد، گفت:

گروه اول که باید مالیات از آن‌ها اخذ شود، مالیات بر عایدی سرمایه است که به طور مثال می‌تواند از خانه‌های خالی گرفته شود، اما دولت تعمدا این کار را نمی‌کند، در تیرماه سال ۹۳ دولت لایحه مالیات بر عایدی سرمایه را به مجلس برد، اما بعد از آن خود با همکاری بهارستان نشینان آن لایحه را از دستور کار خارج کردند.

راغفر دسته دوم را بنگاه‌های اقتصادی دانست که از منابع حاصل از رانت و همچنین حمایت‌های یارانه‌ای برخوردار هستند، اما مالیات نمی‌دهند و افزود: شرکت‌های پتروشیمی، فولادی و خودروساز‌ها از این دسته هستند، در همین رابطه سال گذشته ۱۷ شرکت خصولتی ۶۸ هزار میلیارد تومان سود خالص به جیب زدند که به هیچ عنوان به اندازه مکفی مالیات این سود را نپرداختند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه دسته سوم، شرکت‌ها و اشخاصی هستند که معادن کشور را در اختیار دارند، افزود: این عده به هیچ وجه با توجه به درآمد و عایدی که دارند مالیات نمی‌دهند و حق مالکیتی که می‌پردازند با حجم سودی که می‌برند هیچ گونه تناسخی ندارد.

وی همچنین دسته چهارم را به گروه‌هایی نسبت داد که سال گذشته بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کردند و از رانت آن سود بردند، اما به هیچ وجه ریالی مالیات آن را پرداخت نکردند.

راغفر دسته پنجم را شرکت‌های صادر کننده‌ای برشمرد که از بخشودگی‌ها و معافیت‌های مالیاتی بسیار خوبی بهره‌مند هستند و در این زمینه اضافه کرد: آن‌ها با توجه به درآمد‌های ارزی که در اختیار دارند، می‌بایست مالیات خود را نیز به دولت بدهند، اما از این کار استنکاف می‌کنند.

 این استاد اقتصاد دسته ششم را نیز هر نهادی اعلام کرد که به هر نحو و انحایی از بودجه عمومی سهم می‌برد، اما مالیات خود را نمی‌پردازد.

پاسخ دادن