شلختگی اقتصادی بی‌سابقه و سردرگمی دولت و بانک مرکزی

شلختگی اقتصادی بی‌سابقه و سردرگمی دولت و بانک مرکزی

شاید در بدترین اوضاع اقتصادی کشور هم شاهد این افتضاح اقتصادی در کشور نبوده ایم. ما انواع واقسام جنگ و تحریم و تهدید را پشت سر گذاشتیم و هیچ وقت تا این اندازه شاهد بی نظمی اقتصادی در کشور نبوده ایم.

تهران – اقتصادبرتر  – ۱۶ فروردین ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر،  شاید در بدترین اوضاع اقتصادی کشور هم شاهد این افتضاح اقتصادی در کشور نبوده ایم. ما انواع واقسام جنگ و تحریم و تهدید را پشت سر گذاشتیم و هیچ وقت تا این اندازه شاهد بی نظمی اقتصادی در کشور نبوده ایم. قطعا این موارد عین سو مدیریت داخلی مدیران است و عجیب است که همه‌ی دولتمردان در سکوت به سر می‌برند.

شکی نیست که مافیای اقتصادی به دنبال بر هم زدن اقتصاد نیمه‌جان کشوراست و از فرصت پیش آمده حداکثر استفاده را می‌برد. بی نظمی‌های اقتصادی رفته رفته بیشتر می‌شود و حالا به کالاهای اساسی رسیده است. نمونه‌ی آخر آن مرغ است که قصه‌اش بر همگان روشن است.

اگر قصدتان عدم مشارکت مردم در انتخابات است، مسیر را درست آمده اید! در صورت ادامه‌ی وضع موجود، اعتدالیون و اصلاح طلب‌ها باید ۸ سال به فکر شغل دیگری باشند!

دولت و بانک مرکزی مسبب این وضعیت هستند.

👈درحالیکه بانک مرکزی به گفته‌ی خودش به چاپ پول بی پشتوانه مشغول است و خودش از این موضوع گلایه می‌کند! معلوم است که به پیشواز تورم سنگین خواهیم رفت.

👈انتطارات تورمی در همه جا وجود دارد و سال ۱۴۰۰ را باید سال تورم زایی بدانیم.

👈فروش گسترده‌ی اوراق بدهی و بدهکار کردن دولت بعدی اثرات این تورم را کم کم آشکار خواهد کرد.

👈دولت هر قسمت از اقتصاد را که نیاز دارد به نفع خودش آرایش می‌کند، قسمت دیگر را زمین می‌زند تا منافع خود را تامین کند. به بانک مرکزی دستور چاپ بی پشتوانه‌ی پول می‌دهد. دلار را بالا نگه می‌دارد. نرخ بهره را پایین نمی‌آورد و شرایط تورمی را حفظ می‌کند. در تمام بازارها شاهد انتظارات تورمی هستیم اما دولت بورس را رها کرده است به طوری که حباب منفی در بورس پدیدار شده است.

آمار غلط از مسکن و معاملات صوری برای نشان دادن رونق مسکن

👈تبلیغات عجیبی برای ملک و آپارتمان صورت می‌گیرد و حتی با معاملات صوری قصد دارند تا نشان دهند آپارتمان و ملک در رکود نیست! آمار دستکاری می‌شود تا نشان از رونق مصنوعی مسکن نشان داده شود حال آنکه ملک در پیک قیمتی دلاری خود قرار دارد و فقط در صورتی توجیه دارد که دلار به زودی به بالای ۳۰ هزار تومان و بیشتر برسد!

👈اما بورس در حال حاضر هم حباب منفی دارد و قیمت‌ها در اکثر صنایع به کمتر از ارزش ذاتی خود رسیده اند. فشار فروش در بورس در عین عدم نقدشوندگی باعث فشار بیشتر به بازار می‌شود و تهیه‌ی وجوه نقد و فروش حتی بخش کوچکی از پورتفوی افراد را غیر ممکن می‌کند.
حجم و ارزش معاملات به کمترین مقدار خود رسیده است و عجیب است که دیگر هیچ نهادی به فکر بورس نیست.

انتخابات پیش رو و بورس

عجیب است که پخش سریال تلویزیونی به علت تاثیر احتمالی بر کاهش حضور مردم در انتخابات متوقف می‌شود اما بورس با بیش از ۵۰ میلیون مخاطب به حال خود رها شده است. عقل سلیم می‌گوید بورس نباید این‌گونه رها شود، بورسی که به این کشور خدمت کرده و در بدترین شرایط کشور به کمک دولت آمده بود.

👈 اگر به فکر مشارکت مردم در انتخابات هستیم باید وضعیت اقتصاد را سر و سامان بدهیم.

👈 اگر به فکر مشارکت آبرومندانه‌ی مردم در انتخابات هستیم باید بورس را به مدار اعتماد و جایگاه اصلی خود بازگردانیم.

👈دولت اگر می‌خواهد بهانه دست بیگانه ندهد باید از اقتصاد و بورس شروع کند جاییکه زندگی میلیون‌ها ایرانی به این موضوع گره خورده است.

👈اگر هم به دنبال ایجاد نارضایتی هستید که آدرس را درست آمده اید، بورس را زمین بزنید تبلیغ ملک و آمار خرید و فروشش را بکنید، اوراق بفروشید، تورم ایجاد کنید، بعد از صف مرغ، سراغ صف تخم مرغ بروید. بعد هم صف قند و شکر و ….

👈 حیات اعتدالیون و اصلاح‌طلبان به وضعیت این چند ماه گره خورده است و در صورتی که دولت با همین فرمان پیش برود این دو حزب اگر نگوییم جایگاه اجتماعی‌شان را برای همیشه از دست خواهند داد، حداقل باید تا ۸ سال به فکر شغل دیگری باشند و دور سیاست را خط بکشند!

*محسن عباسی دکترای مدیریت مالی و مدرس دانشگاه

پاسخ دادن