شهادت مولی الموحدین علی(ع) تسلیت باد

امیرالمؤمنین (ع) در شب بیست و یکم ماه رمضان به شهادت رسید. در آن شب حضرت لب به هیچ خوردنی و آشامیدنی نزد، و لب‌هاى مبارکش به ذکر خدا حرکت می‌کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

مولی الموحدین بعد از وداع با همگان بدن خود را به طرف قبله کشیدند و فرمودند: «اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و اشهد ان محمدا عبده و رسوله» و چشمان مبارک را بستند و بهشت را به قدوم خویش مبارک فرمودند.

  • شهادت امیرالمؤمنین (ع)

امام المتقین امیرالمؤمنین (ع) در شب بیست و یکم ماه رمضان مقارن طلوع فجر به شهادت رسید، در حالى که از سن مبارک حضرتش ۶۳ سال گذشته بود. در بیستم ماه رمضان اثرات سم در پاهاى مبارک امیرالمؤمنین (ع) ظاهر شد و پاهاى مبارک ورم کرد. در شب بیست و یکم اثر زهر بر بدن مبارک امیرالمؤمنین (ع) بسیار شد. حضرت فرزندان و اهل بیت خود را جمع کرد و با آن‌ها وداع نمود و وصیت‌های خود را فرمود. در آن شب هر چه خوردنى و آشامیدنى آوردند تناول نفرمود، ولب‌هاى مبارکش به ذکر خدا حرکت می‌کرد و مانند مروارید عرق از پیشانى نازنینش می‌ریخت و با دست مبارک خود آن را بر طرف می‌کرد.

بعد از وداع با همگان دست و پاى مبارک را به طرف قبله کشیدند و فرمودند: «اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و اشهد ان محمدا عبده و رسوله»  و چشمان مبارک را بستند و بهشت را به قدوم خویش مبارک فرمودند.

سپس مشغول غسل آن حضرت شدند. بعد از غسل و کفن، امام حسن و امام حسین (ع) پشت سر تابوت را همان‌طور که حضرت فرموده بودند برداشته، جلو تابوت خودش حرکت می‌کرد تا در کانى فرود آمد.

بعد از نماز بر آن حضرت توسط امام مجتبى (ع)، مقدارى از زیر تابوت را کندند و قبرى آماده یافتند که داخل آن لوحى مسى یا سفالى بود و بر آن نوشته شده بود: «بسم الله الرحمن الرحیم، این قبرى است که نوح پیامبر براى بنده صالح خدا على بن ابى طالب حفر نمود است». بدن مطهر آن حضرت را دفن نمودند و حسب وصیت آن حضرت، قبر مطهرش ‍ را مخفى نمودند تا در زمان هارون بر همگان معلوم شد.

علی ( ع ) از حضرت فاطمه ( س ) ۵ فرزند داشت که عبارتند از امام حسن و امام حسین و زینب کبرى وام کلثوم و حضرت محسن (ع) که در دوران حمل در شش ماهگى توسط منافقین در ماجراى هجوم به خانه امیرالمؤمنین (ع) به شهادت رسید. حضرت عباس (ع) و جعفر و عثمان و عبد الله در کربلا به شهادت رسیدند، که مادرشان ام البنین است. بقیه اولاد حضرت از همسران دیگر هستند.

در شب ۲۱ ماه رمضان حضرت عیسى بن مریم (ع) به آسمان برده شد؛ و در همین شب حضرت موسى بن عمران و یوشع بن نون (ع) رحلت نمودند.

  • اعمال شب ۲۱ ماه مبارک رمضان

اعمال شب‌هاى قدر بر دو نوع است؛ یکى آن‌که در هر سه شب باید انجام داد و دیگر آن‌هایی‌ که مخصوص هر شبى است.

اعمال مشترک این شب‌ها چند چیز هستند.

اوّل: «غسل»

علامه مجلسى فرموده است که “بهتر است غسل شب‌های قدر را مقارن غروب آفتاب انجام دهند که نماز مغرب را با غسل بخوانند”.

دوّم: «خواندن دو رکعت نماز» ، در هر رکعت بعد از حمد، هفت مرتبه سوره توحید(قل هو الله احد) را بخواند و بعد از پایان نماز هفتاد مرتبه بگوید «اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَاَتُوبُ اِلَیْهِ»

در روایتى از رسول خدا(ص) آمده است که کسی که این عمل را انجام دهد از جاى خود برنخیزد مگر اینکه خدای متعال او و پدر و مادرش را بیامرزد و خداوند، فرشتگان را مامور می‌کند که تا سال آینده برای وی حسنات بنویسند.

سوّم: «باز کردن قرآن و قرائت دعای مخصوص آن»

اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ بِکِتابِکَ الْمُنْزَلِ ، ( خدایا از تو خواهم به حق کتاب فرستاده شده‌ات )

وَ ما فیهِ وَ فیهِ اسْمُکَ الاْکْبَرُ وَاَسْماَّؤُکَ الْحُسْنى ( و آن‌ چه در آنست که در آن است نام بزرگت و نام‌هاى نیکویت )

وَما یُخافُ وَ یُرْجى اَنْ تَجْعَلَنى مِنْ عُتَقاَّئِکَ مِنَ النّارِ ( و آن‌چه بدان‌ها ترس و امید شود که قرارم دهى از زمره آزاد شدگانت از دوزخ ) سپس هر حاجت که دارد بخواهد”

چهارم: «بر سر گرفتن قرآن» به فرموده امام صادق (ع) قرآن مجید را باید بر سر گذاشت و گفت: اَللّهُمَّ بِحَقِّ هذَا الْقُرْآنِ ( خدایا به حق این قرآن ) ، وَ بِحَقِّ مَنْ اَرْسَلْتَهُ بِهِ ( و بحق آنکس که او را بدان فرستادى ) ، وَ بِحَقِّ کُلِّ مُؤْمِنٍ مَدَحْتَهُ فیهِ ( و بحق هر مؤمنى که در این قرآن مدحش کرده‌اى ( وَ بِحَقِّکَ عَلَیْهِمْ فَلا اَحَدَ اَعْرَفُ بِحَقِّکَ مِنْکَ ) و بحقى که تو بر ایشان دارى زیرا کسى نیست که حق تو را بهتر از خودت بشناسد

سپس ده مرتبه ذکر پروردگار منان و ائمه اطهار

پاسخ دادن