شهردار لندن:ترامپ، «فاشیست قرن ۲۰»

شهردار لندن:ترامپ، «فاشیست قرن ۲۰»

شهردار لندن پیش از سفر رئیس جمهوری آمریکا به این شهر ، وی را به یک “فاشیست قرن بیستم” تشبیه کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از گاردین، صادق خان، شهردار لندن در مطلبی برای روزنامه آبزرور، گسترانیدن فرش قرمز برای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را در سفر قریب‌الوقوع سه روزه‌اش به لندن مورد انتقاد قرار داد؛ سفری که انتظار می‌رود با اعتراضات گسترده‌ای در پایتخت انگلیس همراه باشد.

شهردار لندن گفت: ترامپ بزرگترین نمونه یک تهدید رو به رشد جهانی است. جنبش‌های راست افراطی در سراسر جهان رو به افزایش هستند و حقوق، آزادی و ارزش‌هایی را که به سختی به دست آورده‌ایم و جوامع، دموکراسی و آزادی ما را برای بیش از ۷۰سال تعیین کرده‌اند، تهدید می‌کنند.

وی ادامه داد: ویکتور اوربان در مجارستان، ماتئو سالوینی در ایتالیا، مارین لوپن، در فرانسه و نایجل فاراژ در انگلیس برای دستیابی به حمایت از همان رفتارهای فاشیستی قرن بیستم اما با روش‌های گمراه کننده جدید برای ارائه پیام‌های خود استفاده می‌کنند. آنها در مکان‌هایی به نفوذ، قدرت و جایگاه دست پیدا می‌کنند که تا همین چند سال قبل غیر قابل تصور بود.شهردار لندن همچنین گفت: ترامپ مردی است که تلاش می‌کند تا از ترس ساکنان لندن در پی حمله تروریستی در این شهر سوءاستفاده کند، توئیت‌های یک گروه راست افراطی انگلیسی را بزرگ جلوه داده، گزارش‌های علمی مستدل درباره خطرات تغییرات جوی را اخبار جعلی نامیده و حالا بی‌شرمانه تلاش می‌کند تا در رقابت رهبری حزب محافظه کار با حمایت از بوریس جانسون مداخله کند، چون بر این باور است که او می‌تواند در دفتر نخست وزیر انگلیس و برای دستور کار تفرقه اندازانه‌اش یک متحد به دست بیاورد.

همچنین صادق خان به معترضان اجازه داد که در حاشیه سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به انگلیس بالن “ترامپ بچه” را به هوا بفرستند. در خبری دیگر،رهبر حزب کارگر انگلیس اظهار نظرهای اخیر دونالد ترامپ و حمایتش از کاندیداتوری بوریس جانسون برای نخست وزیر شدن در این کشور و خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا را یک “مداخله غیر قابل قبول” در امور داخلی انگلیس دانست.از طرفی،نخست‌وزیر اسبق انگلستان با بیان اینکه انگلیس یک کشور «متوسط» است، گفت اگر کشورهای متوسط کنار هم نباشند، قدرت‌های بزرگ بر آن‌ها مسلط می‌شوند. «تونی بلر» نخست‌وزیر اسبق انگلیس می‌گوید این کشور باید در اتحادیه اروپا باقی بماند، چراکه خروج از این اتحادیه انگلیس را به کشوری متوسط بدل می‌کند که تاب رویارویی با قدرت‌های بزرگ را نخواهد داشت.

این در حالی است که،رئیس جمهوری آمریکا در آستانه سفر به انگلیس در مصاحبه با یکی از نشریات این کشور گفت : اگر به جای انگلیس بود هزینه ۵۰ میلیارد دلاری خروج از اتحادیه اروپا را پرداخت نمی‌کرد.«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا گفت که انگلیس باید از پرداخت ۳۹ میلیارد پوند برای خروج از اتحادیه اروپا امتناع کرده و اگر بروکسل هر آن چیزی را که انگلیس می‌خواهد ندهد باید گفت‌وگوهای برگزیت را ترک کند .

پاسخ دادن