شکست آمریکا مقابل ایران، دلیل برکناری برایان هوک

روزنامه واشنگتن پست نوشت، دلیل برکناری برایان هوک نماینده سابق آمریکا در امور ایران شکست سیاست‌های راهبردی آمریکا در قبال ایران بوده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ مرداد ۹۹

پس از کناره گیری هوک و تایید آن توسط مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا، یک مقام سابق دولت این کشور به واشنگتن پست گفت: از برایان هوک خواسته شد استعفا دهد تا به عنوان مقصر سیاست شکست خورده آمریکا در قبال ایران شناخته شود. به گفته این مقام پیشین دولت آمریکا که نام آن بیان نشده است، ایران از محدودیت‌های غنی سازی، ذخیره‌ سازی و ایجاد سیستم تحویل، عبور کرده و با توجه به تمام داده‌ها، این شرایط بدتر از زمانی است که توافق (هسته‌ای) صورت گرفت. ایرانی‌ها برنامه‌های خود را به میزان قابل توجهی اجرا کرده اند. وی افزود: اگر شما فکر می‌کنید این راهبرد موفقیت آمیز بود، پس چرا نماینده ویژه خود را اخراج می‌کنید. به نوشته واشنگتن پست، گرچه ایران از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، برخی از تعهدات خود را در مورد غنی‌سازی اورانیوم نقض کرده اما هیچ دلیلی برای نزدیک شدن این کشور برای تولید سوخت هسته‌ای وجود ندارد و ایران هنوز هم متعهد به نظارت گسترده بین‌المللی ( بر فعالیت‌های هسته‌ای) است. هوک از آگوست (مرداد) سال ۲۰۱۸ به عنوان نماینده ویژه امریکا در امور ایران منصوب شد. پیش از این وی مدیر برنامه ریزی سیاست وزارت امور خارجه آمریکا بود. پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا با تایید کناره گیری هوک در بیانیه‌ مطبوعاتی اظهار داشت: هوک تصمیم گرفته است تا از نقش خود به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و دستیار ارشد وزیر خارجه جدا شود. وی مدعی شد: هوک انتخاب من برای ایران در بیش از ۲ سال بود و دستاورد تاریخی در مقابله با ایران کسب کرد. او با موفقیت با ایرانی‌ها درباره آزادی مایکل وایت و ژیو وانگ از زندان مذاکره کرد. پمپئو تصریح کرد: پس از پایان دوره هوک، الیوت آبرامز علاوه بر مسئولیت‌های خود به عنوان نماینده ویژه در ونزوئلا، سمت نماینده ویژه برای ایران را نیز به عهده خواهد گرفت.

گفته می‌شود برایان هوک در جلب نظر کشورهای عضو دایم و غیر دایم شورای امنیت برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران چندان موفق نبود.

پاسخ دادن