شکست دو رکورد در فروش خودروهای برقی

Electric vehicle changing on street parking with graphical user interface, Future EV car concept

انتشار آمار و ارقام فروش خودروهای برقی در اروپا نشان می دهد که روند گرایش مشتریان به خودروهای برقی رو به گسترش است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، فروش خودروهای تمام برقی در اروپا در ماه نوامبر از رقم ۵۰۰ هزار دستگاه گذشت و اگر خودروهای بنزینیِ برقی شده با باتری یا مجهز به موتورهای الکتریکی را هم به حساب آوریم، این رقم از یک میلیون دستگاه عبور کرده است. بر اساس داده های منتشر شده مؤسسه تحقیقاتی خودرویی اشمیت، یک دهم خودروهای فروخته شده در بازار اروپا، برقی شده، اعم از تمام برقی یا هیبریدی هستند. پیش بینی می شود که رقم فروش خودروهای ۱۰۰ درصد برقی در اروپا در سال ۲۰۲۰ از رقم ۶۰۰ هزار دستگاه عبور کند یعنی یک بیستم کل خودروهای نوی پلاک شده.

بر اساس انجمن ملی فرانسوی حمل و نقل برقی Avere ، قهرمان مسابقه فروش خودروهای برقی در اروپا، کشور آلمان با فروش ۹۸,۶۱۰  دستگاه در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۰ بوده است. فرانسه ۷۰,۵۸۷ دستگاه و بریتانیا ۶۶,۶۱۱ را در همین زمان مشابه فروخته اند. این آمار و ارقام در سال ۲۰۲۱ حتماً روند صعودی خواهد داشت چون اکثر خودروسازان مهم دنیا اعلام کرده اند برنامه دارند به قوای محرکه برقی تغییر مسیر دهند که هم شامل برنامه کوتاه مدت است و هم بلند مدت. ولوو که همین امسال خطوط تولید و سبد محصولات خود را به خودروهای برقی و هیبریدی تغییر داده است. دی اس، برند لاکچری سیتروئن، جاگوار- لندرور، و مازراتی هم در سال ۲۰۲۱ وضعیت مشابه ولوو پیدا خواهند کرد.

در فرانسه، پیشگام برقی سازی خودروها و ارائه خودروی تمام برقی شرکت رنو است اما سیتروئن هم قرار است برای هر مدل خودروی بنزینی، ورژن برقی یا هیبریدی آن را به عنوان گزینه برای مشتریان ارائه کند. پژو اما یک برنامه بلند مدت دیده و این کار را به سال ۲۰۳۰ موکول کرده است. داده‎های مرکز تحقیقاتی اشمیت از ۱۸ کشور اروپایی گردآوری شده است.

پاسخ دادن