شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت درگذشت

شیخ صباح الاحمد الصباح (۹۱ ساله) ماه ژوئیه سال جاری پس از انجام عمل جراحی در کویت جهت درمان در بیمارستانی در ایالات متحده بستری شده بود.

تهران – اقتصادبرتر – ۸ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، امیر کویت که پنجمین امیر این کشور پس از استقلال این کشور امیر نشین عربى در سال ۱۹۶۱ به شمار می‌رود، از سال ۲۰۰۶ تا امروز قدرت سیاسی کویت را در دست داشت. او پیش از اینکه به پست امیری کشور برسد در پست‌های سیاسی متعددی از جمله وزیر امور خارجه را به عهده داشت.

شیخ صباح الاحمد الصباح تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه «مبارکیه» کویت آغاز و سپس با استفاده از معلمان و اساتید خصوصی تحصیلات خود را ادامه داد.

او در سال ۱۹۵۴ به عنوان عضو کمیته عالی اجرایی که در واقع مانند شورای وزیران است، وارد حوزه کارهای اجتماعی و سیاسی شد و سپس در سال ۱۹۵۵ به عنوان رئیس اداره امور اجتماعی و کار و نیز عضو شورای ساخت و توسعه منصوب شد.

شیخ صباح الاحمد الصباح همچنین از سال ۱۹۶۳ تا سال ۱۹۹۱ پست وزارت خارجه کویت را به عهده داشت.
امیر فقید کویت طی مدت چهار دهه فعالیت سیاسی و دیپلماسی شاهد وقایع مهم تاریخی در کشورش، منطقه و جهان بود تا جایی که بسیاری از شخصیت‌های سیاسی جهان عرب و غرب او را شیخ دیپلمات‌های عرب و رئیس دیپلماسی کویت لقب دادند.

او در سال ۱۹۹۲ سمت معاون اول نخست وزیر را در کنار وزارت امور خارجه به عهده گرفت و همچنین برای دوره‌های مختلف سمت وزیر اطلاعات را بر عهده داشت تا اینکه در سال ۲۰۰۳ نخست وزیر کویت و در ژانویه ۲۰۰۶ امیر این کشور شد.

در همان ماه، اعضای «مجلس امت» ( پارلمان کویت) به اتفاق آرا با او بیعت کردند.

صباح الاحمد الصباح از نظر تسلسل خانواده حاکم این کشور پنجمین امیر کویت بود.

او در تاریخ کویت همچنین سومین امیر این کشور بود از سوی مجلس امت «پارلمان کشور» مراسم سوگند قانون اساسی را ادا کرد.

«شیخ نواف الاحمد» امیر جدید کویت می شود

شیخ نواف ۸۳ ساله هم اکنون ولیعهد کویت است و به زودی به عنوان امیر جدید کویت معرفی خواهد شد.

پاسخ دادن