صادرات بنزین روسیه ممنوع می‌شود

وزیر انرژی روسیه از بررسی طرح ممنوعیت صادرات بنزین از هفته آینده به دلیل افزایش قیمت های داخلی سوخت خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۲ مرداد ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا، قیمت بنزین در روسیه طی هفته های اخیر در پی رونق گردشگری داخلی در نتیجه محدودیت های کرونایی که سفرهای خارجی را دشوار کرده، افزایش پیدا کرده است. نیکلای شولگینوف، وزیر انرژی روسیه اظهار کرد: اگر قیمت ها در بورس در سطح بالای فعلی بمانند، فرآیند ممنوعیت صادرات بنزین از هفته آینده آغاز خواهد شد. دولت در حال بررسی امضای توافقاتی با شرکت های نفتی تنظیم کننده حجم و قیمت عمده فروشی بنزین و افزایش حجم اجباری مبادلات از ۱۱ به ۱۵ درصد است.

قیمت بنزین ۹۵ در بورس کالای بین المللی سن پترزبورگ روز پنج شنبه به رکورد ۶۰ هزار روبل در هر تن و قیمت بنزین ۹۲ به ۵۷ هزار و ۴۸۷ روبل در هر تن رسید که ۳۰ درصد افزایش از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون را نشان می دهد. وزیر انرژی روسیه گفت: افزایش اخیر قیمت های عمده فروشی بنزین روی قیمت های خرده فروشی برای مصرف کنندگان نهایی تاثیر قابل توجهی نخواهد گذاشت. این امر ناشی از مکانیزمی است که تحت آن ضرر شرکت های نفتی روسی برای پایین بودن قیمت های داخلی از قیمت های صادراتی توسط دولت جبران می‌شود.

بر اساس گزارش پلاتس، روسیه پیش از این هم ممنوعیت صادراتی مشابهی را برای فرآورده های نفتی در نظر گرفته بود. وزارت انرژی روسیه در اواخر آوریل طرحی را منتشر کرده بود که به تشریح ممنوعیت احتمالی صادرات بنزین به مدت سه ماه با هدف کاستن از فشار بر قیمت های داخلی پرداخته بود. با این حال الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه در ماه مه اعلام کرد به دلیل موجود بودن کافی بنزین و این حقیقت که روسیه تنها حدود ۱۰ درصد از تولیدش را صادر می کند، نیازی به ممنوعیت صادرات نیست.

پاسخ دادن