صادرات دام به یک درصد هم نمی رسد

رئیس شورای تامین کنندگان دام گفت: به رغم فضاسازی های اخیر مبنی بر گرانی گوشت ناشی از صادرات، موضوع صادرات به یک درصد هم‌ نمی رسد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ دی ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،  پوریان گفت: هم اکنون کمتر از یک درصد اجازه صادرات دام دادند که با این وجود قیمت‌های بازار ناشی از فضاسازی روانی است. مسئولان از مجموع انباشت دام اجازه صادرات ۲۰۰ هزار راس را دادند که با این وجود قصابی ها با عرضه گوشت با نرخ ۱۷۰ هزار تومان به دنبال گرانی قیمت در بازار هستند. دامداران چندماهی است که دچار ضرر شدند و قبل از آغاز سیاست های حمایتی همچون دامدار کارت، صادرات و خرید حمایتی، دام های خود اعم از مولد و … را به حراج می گذاشتند.

رئیس شورای تامین کنندگان دام تصریح کرد: جمعیت کنونی دام سبک ۱۷ میلیون راس است که زایش های پاییز به رغم خشکسالی و کم آبی بی نظیر بوده و همواره به این میزان اضافه می شود. قیمت کنونی لاشه گوساله  ۱۱۰ تا ۱۱۲ هزار تومان و بره نر ۱۱۵ هزار تومان است.

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می دهد که اختلاف قیمت گوشت از عمده فروشی تا خرده فروشی به ۴۰ تا ۵۰ درصد و در برخی موارد بالاتر هم می رسد که این امر با واکنش شدید مصرف کنندگان روبه‌روست. آمارها نشان می‌دهد که با افزایش قیمت گوشت قرمز و کاهش قدرت خرید خانوار، سرانه مصرف گوشت از ۱۲ کیلو به ۶ کیلوگرم کاهش یافته است.

پاسخ دادن