صادرات روزانه نفت ایران از یک میلیون بشکه گذشت

خبرگزاری رویترز با استناد به آمار شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها گزارش داد که صادرات روزانه نفت ایران در پایان ماه دسامبر ۲۰۲۱ به بالای «یک میلیون» بشکه در روز رسیده که بالاترین رقم طی سه سال گذشته است.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۳ بهمن  ۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر ، گزارش رویترز می‌گوید بخش اعظم نفت ایران با پنهان کردن منبع کشور صادر کننده، راهی چین شده است.

دولت جو بایدن طی ماه‌های گذشته مذاکراتی با چین برای قطع خرید نفت ایران انجام داد، اما افراد و شرکت‌های چینی را به‌خاطر نقض تحریم‌های تهران مجازات نکرده است.

شرکت مشاوره انرژی پترو لجستیک به رویترز گفته است صادرات روزانه نفت ایران در ماه دسامبر پارسال از یک میلیون بشکه فراتر رفت، اما در ماه ژانویه دوباره به ۷۰۰ هزار بشکه کاهش یافت.

یک مقام دیگر نیز تایید کرده که خرید نفت چین از ایران در ماه ژانویه ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته، اما این به خاطر کمبود نفتکش‌ بوده است.

یک شرکت مشاوره انرژی دیگر، «اس‌وی‌بی» اینترنشنال، اما تخمین زده است که صادرات نفت ایران در دسامبر پارسال ۸۲۶ هزار بشکه در روز بوده و در ماه ژانویه به یک میلیون و ۸۵ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

سارا وخشوری رئیس این شرکت گفته است بدون معافیت تحریمی، انتظار نمی‌رود صادرات نفت ایران از این میزان فراتر رود.

چین پارسال به‌طور متوسط روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده بود که بنابر گزارش رویترز، بخش عمده آن تحت نام نفت عمان، امارات و مالزی راهی چین شده بود.

ایران قبل از تحریم‌های آمریکا در سال ۲۰۱۷، روزانه ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت داشت که ۶۲۳ هزار بشکه آن راهی چین می‌شد.

پاسخ دادن