صادرات مخدر گل به ایران از اروپا

معاون مبارزه با موادمخدر گمرک گفت: کشورهای اروپایی بزرگترین صادرکننده مخدر گل به ایران هستند و با وجود اعتراض کشورمان، تاکنون اقدامی برای مقابله با آن انجام نداده اند.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۵ اردیبهشت ۹۷

پارسال ۲۳ کیلو و ۸۸۱ گرم ماده مخدر گل که بیشتر از کشورهای اروپایی وارد کشور می شد توسط ماموران گمرک کشف شد و در مقایسه با سال قبل از آن ۱۸ درصد رشد داشت.
یکی از مهمترین ماموریت های گمرک جمهوری اسلامی ایران به عنوان دروازه تجارت خارجی، مقابله با هرگونه قاچاق از جمله مواد مخدر است به طوری که پارسال موفق به کشف ۱۴۸ تن و ۸۰۰ کیلو گرم مواد مخدر شد و در طول یک سال گذشته رشد ۴۳۸ درصدی را برای خود ثبت کرد.
بذرشاهدانه یا ماده مخدر گل یکی از کشفیات مهم گمرک است که به طور معمول در بسته های ۵ تا ۱۰ دانه ای اغلب از کشورهای اروپایی به ایران می آید و قاچاقچیان در اغلب موارد از روش پستی برای انتقال این بذر استفاده می کنند.
موج ارسال بذر این گیاه مخدر در قالب بسته پستی از خرداد ۹۵ کلید خورد و در این سال ۲۰۴ مورد کشفیات در این زمینه در گمرک به ثبت رسید؛ پارسال نیز بیش از ۲۵۰ پرونده گمرک به قاچاق این نوع مواد مخدر اختصاص داشت.
«گل» یک نوع ماده مخدر فوق العاده خطرناک است که از روغن گیاه شاهدانه حشیش و از برگ درخت شاهدانه ماریجوانا به دست می آید.
البته متخصصان ژنتیک گیاهی، روی این گیاه کار ژنتیکی انجام داده اند و در نتیجه از گیاهی که ماده مخدر آن ۶ درصد بود، گیاه جدیدی تولید کرده اند که ماده مخدر آن ۲۵درصد است.
از این گیاه جدید در ایران با عنوان «گل» یاد می شود که به راحتی در داخل یک گلدان قابل کشت بوده و پس از رشد گیاه قابل استفاده است.
کشفیات متعدد از سوی ماموران گمرکات کشور در طول یک سال اخیر نشان می دهد، قاچاقچیان برای خنثی کردن رصد ماموران گمرک از راههای مختلفی برای انتقال مواد استفاده می کنند و به طور دایم در حال تغییر این روشها هستند.
جاسازی در بخش های غیرقابل دسترسی در کامیون، لباس و تشک همراه نوزاد، بسته های پستی، صنایع دستی، آجیل و خشکبار هیچکدام از تیررس ماموران گمرک و تجهیزات کنترلی این سازمان در امان نماندند.
بر اساس اعلام ستاد مبارزه با موادمخدر، حدود ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار مصرف کننده مواد مخدر در کشور وجود دارد و بالاترین مصرف مواد مخدر با بیش از ۶۶ درصد مربوط به تریاک است.
بر این اساس در بین مصرف کنندگان مستمر، پس از تریاک، مصرف خانواده حشیش و گل با فراوانی ۴٫۴ درصد رتبه دوم را دارد؛ اغلب مصرف کنندگان گل را مردان، افراد دارای تحصیلات دیپلم و زیردیپلم و مجردها تشکیل می دهند.
همچنین بر اساس نتایج پیمایش ملی اعتیاد، ۱۴٫۸ درصد از مصرف کنندگان مواد روانگردان گل دانشجو و ۳٫۷ درصد آنان دانش آموز هستند.
در این پیوند «نعمت الله موم وندی» معاون مبارزه با مواد مخدر گمرک ایران اظهار داشت: ضرر و زیان ماده مخدر گل صدها برابر بیشتر از تریاک و هروئین است.
وی با اشاره به ارسال این مواد از کشورهای اروپایی گفت: از طریق وزارت خارجه مراتب اعتراض خود را اعلام کرده ایم اما تاکنون اقدامی در این رابطه انجام نشده است.
سرپرست معاونت مبارزه با مواد مخدر گمرک گفت: در تلاش هستیم توان علمی کشور را در شناسایی مواد مخدر جدید افزایش دهیم.
موم وندی تیرماه سال گذشته از اعتراض رسمی ایران از طریق وزارت امور خارجه به اتحادیه اروپا درباره صدور مخدر گل خبر داده بود؛ ایران اعتراض دارد که چرا این کشورها مرزهای خود را برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر کنترل نمی کنند.
معاون مبارزه با موادمخدر گمرک تاکید کرد: گمرک آمادگی دارد اطلاعات مورد نیاز دستگاه های مرتبط با قاچاق مواد مخدر را در این زمینه در اختیار آنها قرار دهد تا سرشاخه های اصلی و مقصد محموله ها مشخص شود.

*صدا وسیما

پاسخ دادن