صادرات مرغ و دام زنده آزاد شد

بر اساس اعلام شورای قیمت گذاری، محصولات استراتژیک، صادرات دام زنده غیرمولد مجاز اعلام شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از مهر، به استناد مفاد قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب پنجم آبان ماه سال ۹۹ به شماره ۱۸۰.۶۷۸۲۶ مورخ ۱۳۹۹.۹.۱۲ مجلس شورای اسلامی، شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی، در راستای اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها و حمایت از تولید کنندگان دام در مقابله با شرایط خشکسالی در سال ۱۴۰۱ در جلسه مورخ ۱۴۰۱.۳.۲۴ تصویب کرد.

۱) صارات دام زنده پرواری غیر مولد (قابل عرضه در بازار) بدون عوارض مترتب از سوی دولت، مجاز می‌باشد.

تبصره (۱): سقف تعداد دام زنده پرواری برای صادرات و تعداد قابل عرضه در هر مرحله توسط معاونت امور تولیدات دامی و وزارت جهاد کشاورزی تعیین خواهد شد.

تبصره (۲): صادرات گوشت قرمز در محدوده معادل وزنی تعداد دام زنده صادراتی مصوب بلامانع است.

همچنین، افشین صدردادرس مدیرعامل اتحادیه دام سبک با بیان اینکه منتظر تشکیل جلسه شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک برای تعیین قیمت خرید دام زنده هستیم، از کاهش تقاضا در ایام محرم امسال برای دام خبر داد و درباره آخرین وضعیت تعیین قیمت خرید تضمینی دام زنده نیز چند جلسه کارشناسی در این حوزه برگزار شده اما اینکه قیمت نهایی چه زمانی اعلام می‌شود هنوز مشخص نیست و باید جلسه شورای قیمت گذاری در این حوزه برگزار شود. میان تولیدکنندگان و معاونت امور دام اختلاف نظراتی در این حوزه وجود دارد و لازم بود که در جلساتی در این زمینه صحبت و نظرات طرفین به هم نزدیک شود.

این فعال صنفی ادامه داد: بعد از برگزاری جلسات توافقات اولیه میان تولیدکنندگان و معاونت امور دام حاصل شده و منتظر تشکیل جلسه شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک هستیم.  براساس برآورد تشکل‌های تولیدی قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم دام زنده سنگین ۱۱۶ هزار تومان و دام زنده سبک ۱۳۹ هزار تومان بود، با این حال در یکماه گذشته قیمت برخی اقلام علوفه‌ای از جمله کاه، یونجه و ذرت علوفه‌ای بین ۱۰۰۰ تا ۱,۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم کاهش داشته که این در قیمت تمام شده تولید نیز مؤثر است و باید لحاظ شود. با اینحال قیمت دام سبک مورد نظر معاونت امور دام کمتر از رقم منطقی بوده است، هیأت مدیره اتحادیه دام سبک اخیراً در جلسه‌ای که با معاونت امور دام داشته درخواست تجدیدنظر برای قیمت دام سبک را داشته که آنان هم قول بررسی مساله را داده اند.

  • صادرات مرغ و تخم مرغ به عراق آزاد شد

سید محمد آقامیری معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز با بیان اینکه نظارت دامپزشکی در کشور در سطح مطلوبی قرار دارد، از رفع ممنوعیت صادرات محصولات مرغداری‌ها به عراق خبر داد و گفت: بعد از ۶ سال که صادرات مرغ، پر مرغ، تخم مرغ، جوجه یک روزه و تخم مرغ نطفه دار به کشور عراق ممنوع بود، خوشبختانه با پیگیری‌هایی که انجام دادیم صادرات همه محصولات مرغداری به عراق آزاد شده است. دلیل رفع ممنوعیت سلامت فضای تولید طیور کشور است خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته همکارانم، کشور ما سبزِ سبز است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به مهار موفقیت آمیز آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور، اظهار داشت: دنبال این هستیم که ۵ بیماری را کلاً ریشه کن کنیم و این امر کمک همه دستگاه‌ها را می‌طلبد. با توجه به شیوع بیماری تب کریمه کنگو یا CCHF در ماه‌های اخیر،  برای مقابله با این بیماری یک ستاد مرکزی تشکیل دادیم و خوشبختانه شیب افزایش مبتلایان بسیار کند شده است. حدود ۶۰ نفر مبتلا به این بیماری داریم و متأسفانه ۵ نفر فوت کردند.

پاسخ دادن