صادرات وزنی ایران در ۸ ماهه گذشته ۱۶ درصد رشد کرد

اقتصادبرتر

لاهوتی گفت: در ۸ ماه امسال، صادرات از نظر ارزشی کاهشی بوده و از نظر وزنی ۱۶ درصد رشد داشته است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۷ دی ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادراتی اتاق بازرگانی ، درباره وضعیت صادرات اظهار کرد: در ۸ ماه امسال، صادرات ارزشی حدود ۸ درصد و بیش از ۷ درصد کاهشی بوده است؛ این در حالی است که از نظر وزنی ۱۶ درصد رشد داشتیم.

رئیس کنفدراسیون صادراتی اتاق بازرگانی ادامه داد: از منظر حجم و افزایش صادرات؛ به دلیل آنکه رشد وزنی را شاهد بودیم؛ این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده تولید بیشتر در بازار باشد. رشد منفی ارزشی هم سبب تعدیل پایه‌های صادراتی است، چرا که در گذشته، قیمت‌ها به دلیل اینکه بحث تعهد ارزی و برگشت ارز را نداشت، نه صادرکننده روی آن حساس بود و نه دولت کاری به ارز صادراتی داشت.

لاهوتی بیان کرد: با توجه به بحث تعهد ارزی و دستور معاون اول رئیس جمهور، لیست پایه‌های صادراتی هر ۲ ماه یک‌بار بازنگری می‌شود. این بازنگری که به‌دنبال آن واقعی‌سازی نرخ‌ها اتفاق می‌افتد، باعث شد تا در اوایل امسال؛ و در اواخر سال گذشته، ما از نظر ارزشی، رشد را منفی داشته باشیم که البته این امر به هیچ عنوان به معنی کاهش صادرات نیست. در حالی که اگر در بحث وزنی این روند ادامه پیدا کند قطعا صادرات امسال ما نسبت به سال گذشته رشد مثبت دارد.

پاسخ دادن